To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us
Narodowy Bank Polski we współpracy z Policją przygotował kampanię informacyjną „Bezpieczne pieniądze. Podaj dalej”, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu pieniężnego w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012.
Chcemy przypomnieć Polakom, a kibiców i turystów z zagranicy zaznajomić z wizerunkami i zabezpieczeniami polskich banknotów. Będziemy także informować o zasadach bezpiecznego korzystania z kart płatniczych i bankomatów – wszystko po to, aby pomóc kibicom ustrzec się przed oszustwami. Akcja będzie prowadzona przez cały czerwiec we wszystkich miastach zaangażowanych w organizację turnieju – w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu oraz Krakowie, a także na przejściach granicznych, portach lotniczych i dworcach kolejowych.
Podczas turnieju Euro 2012, który rozpocznie się w piątek 8 czerwca, Polskę odwiedzi nawet milion kibiców. Prawie połowa z nich zostanie w naszym kraju dłużej niż jeden dzień. Razem z kibicami będą „podróżowały” ich pieniądze – zarówno gotówka, jak i karty płatnicze. Jak zatem rozpoznać fałszywe banknoty i nie dać się oszukać podczas dokonywania płatności? W tym pomoże kibicom Policja i emitent pieniądza – Narodowy Bank Polski.
Dla wszystkich zainteresowanych przygotowano materiały informacyjne w formie ulotek i broszur, które będą dystrybuowane na przejściach granicznych, lotniskach oraz dworcach. Ponad 500 000 ulotek trafi do miast, w których odbędą się rozgrywki, a kolejnych 50 000 do piłkarskich stref kibica, tzw. FanCampów. Informacje o zabezpieczeniach banknotów dystrybuowane będą również przez wiodące sieci handlowe zlokalizowane w pobliżu boisk i miasteczek piłkarskich. Policja będzie rozprowadzać ulotki na stadionach, w autobusach przewożących kibiców, a także w komisariatach.
Wszystkie publikacje – zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej – przygotowano w kilku wersjach językowych – polskiej, angielskiej i rosyjskiej. Informacje te znalazły się również w pakietach dla wolontariuszy oraz przedstawicieli służb mundurowych przygotowanych specjalnie na Euro 2012 przez organizatora mistrzostw – spółkę PL.2012.
Kluczowe informacje o działaniach NBP i Policji znajdują się również na stronie internetowej kampanii www.nbp.pl/BezpiecznePieniadze
INFORMACJA DLA TURYSTÓW I KIBICÓW DOT. TRANSAKCJI WYMIANY WALUT W POSLCE
· Zaleca się turystom przyjeżdżającym do Polski, aby dokonywali transakcji wymiany walut w bankach lub w kantorach, a nie u przypadkowych osób.
· Turyści chcąc wymienić waluty powinni kierować się zawsze do punktów zawierających w nazwie słowo „Bank” lub „Kantor”.
· Przedsiębiorcy prowadzący kantory wymiany walut wpisani są do rejestru działalności kantorowej prowadzonego przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
· Zarówno banki, jak i przedsiębiorcy wykonujący działalność kantorową kierując się prawami rynkowymi mają swobodę w ustalaniu kursów kupna i sprzedaży walut obcych.
· Ustalanie kursów walut nie podlega kontroli Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
· Turyści przed dokonaniem transakcji wymiany walut powinni zapoznać się z cenami walut umieszczonymi na tablicach informacyjnych w bankach lub w kantorach.
· Doradza się również, aby w przypadku potrzeby wymiany większych kwot klienci nie decydowali się na zawarcie transakcji w pierwszym napotkanym banku lub kantorze. Transakcje wymiany walut powinny nastąpić po uprzednim zapoznaniu się z ofertami innych banków lub kantorów i wybraniu korzystniejszej oferty.
· Sugeruje się również klientom, aby przed dokonaniem transakcji szczegółowo informowali się u kasjerów o stosowanych w kantorze kursach, gdyż może się zdarzyć, że kurs wymiany uzależniony jest od wysokości kwoty sprzedawanej lub kupowanej waluty.
Monika Mularz-Dobrowolska
Starszy specjalista ds. komunikacji społecznej
Narodowy Bank Polski
Oddział Okręgowy w Rzeszowie
ul. 3 Maja 12
35-959 Rzeszów
tel. +48 17 860 62 38
faks. +48 17 852 19 39
kom. +48 693 400 621
To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us