Quantcast
Channel: Meritum.us
Viewing all 9380 articles
Browse latest View live

Wiadomości z USA i świata 18 września 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Rezerwa Federalna przeprowadziła we wtorek operację wykupu różnych instrumentów dłużnych o wartości 53 miliardów dolarów, dążąc do kontrolowania poziomu referencyjnej stopy procentowej. Był to pierwszy taki ruch od dekady. To wywołało lekką panikę na Wall Street i wróciły obawy o załamanie na rynkach finansowych, które mogłyby skłonić Fed do wznowienia kontrowersyjnego programu luzowania ilościowego i ewentualnie wprowadzenia innych korekt.  Ruch „repo” pojawił się dzień po zawirowaniach rynkowych, w których stopy na rynku wzrosły do ​​rekordowych poziomów przez co zwiększyły się obawy, iż Fed traci kontrolę nad tym istotnym wskaźnikiem. Rynki repo służą jako krótkoterminowa hydraulika, która obsługuje systemy operacyjne rynku finansowego. W skrajnych przypadkach nagłe skoki stóp mogą prowadzić do kryzysów finansowych, takich jak kryzys, który ogarnął Wall Street w 2008 r.  Zakupy Fed objęły około 40,8 miliarda obligacji, 11,7 miliarda w papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką (MBS) i 600 milionów  w długach agencyjnych. Obligacje i MBS, które stanowią większość bilansu Fedu, miały niskie stopy zwrotu wynoszące 2,1 proc. i znalazły się w docelowym przedziale 2 -2,25 proc. Operacje odkupu na rynku obligacji gwałtownie wzrosły w poniedziałek, a stopa repo w ciągu nocy wzrosła do 8,5 proc., podczas gdy stopa funduszy własnych Fed osiągnęła górną granicę obecnego docelowego zakresu 2,25 proc. Dlatego też z zadowoleniem przyjęto wiadomość, że Fed prowadzi operację repo w celu zapewnienia płynności na rynkach długu.  Skok stopy repo nastąpił w związku z obawami dotyczącymi płynności, która ma kluczowe znaczenie dla działań operacji krótkoterminowych. Według różnych źródeł płatności związane z podatkiem dochodowym od osób prawnych, należne 15 września, są źródłem niektórych problemów na rynku. Inni jako problem wskazują dalszą inwersję krzywej dochodowości, gdzie 3-miesięczne obligacje Skarbu Państwa były w szczytowym momencie droższe niż 10-letnie.

W pierwszej połowie bieżącego tygodnia inwestorzy na rynku ropy naftowej nie mogą narzekać na brak emocji. Po poniedziałkowej dynamicznej zwyżce cen tego surowca po atakach na kluczowe rafinerie w Arabii Saudyjskiej w miniony weekend, wczorajsza sesja przyniosła nie tyle ochłodzenie emocji, co runięcie notowań ropy naftowej w dół. Cena amerykańskiej ropy WTI spadła poniżej 59 dolarów za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent zniżkowały do okolic 64 dolarów za baryłkę. Główną przyczyną wczorajszych spadków cen ropy naftowej były zapowiedzi szybkiego powrotu produkcji ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej do normy. Minister energii tego kraju zapowiedział, że dostawy saudyjskiej ropy do dotychczasowych odbiorców wróciły do normy – głównie ze względu na możliwość wykorzystania ogromnych zapasów ropy naftowej będących w posiadaniu Saudyjczyków. Ponadto, według tamtejszych władz, powrót do pełnych możliwości produkcyjnych nastąpi do końca września – a więc dużo wcześniej niż oczekiwano. Po tym, jak dronowe ataki wymazały ponad połowę saudyjskiej produkcji ropy naftowej, na rynku pojawiły się obawy, że powrót do normalności potrwa znacznie dłużej. Dzisiaj rano notowania ropy naftowej poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia, jednak nie ulega wątpliwości, że o stabilizacji na tym rynku na razie nie może być mowy. Ceny ropy naftowej wciąż są podatne na dużą zmienność, wynikającą z niepewności dotyczącej dalszego rozwoju wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Arabia Saudyjska, są przekonane, że za sobotnimi atakami stoi Iran i zobowiązują się do przedstawienia na to dowodów.

Rynki poznały raport z amerykańskiego rynku nieruchomości, w skład którego wchodzą dane dot. zezwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów nieruchomości mieszkalnych. Sierpniowa wartość building permits (pozwolenia na budowę) wyniosła aż 1,419 miliona co okazało się rezultatem lepszym nie tylko od prognoz (1,310 mln), lecz także od lipcowych rezultatów (1,317 mln). Dzięki temu dynamika wskaźnika w ujęciu miesięcznym notowała wzrost aż o 7,7 proc. Równie optymistyczne okazały się także rezultaty housing starts (rozpoczęte budowy domów), które uplasowały się ostatecznie na poziomie 1,364 mln. W praktyce okazał się to wynik znacząco lepszy nie tylko od poprzedniej publikacji (1,215 mln), lecz także od i tak już optymistycznych prognoz zakładających odczyt na poziomie 1,250 mln. Oznacza to, że ilość rozpoczętych budów wzrosła w sierpniu br. aż o 12,3 proc.

Huawei Technologies, chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego kusi globalnych deweloperów. Oferuje swoje najcenniejsze technologie związane z transmisją bezprzewodową 5G oraz 1,5 mld dolarów na współpracę przy tworzeniu systemu i aplikacji. W ten sposób firma chce przeciwdziałać negatywnym skutkom restrykcji nałożonych na nią przez waszyngtońską administrację. Największa chińska firma technologiczna planuje zwiększyć inwestycje w program  dla programistów w ciągu najbliższych pięciu lat. Staje się to coraz pilniejszym wyzwaniem,  Huawei grozi utrata dostępu do amerykańskiego rynku i kodu, w tym oprogramowania Google, którego potrzebuje do prowadzenia drugiego na świecie rynku urządzeń mobilnych.

Z aktywami finansowymi netto na jednego mieszkańca w wysokości 8 080 euro, Polska pozostała na 36. miejscu w rankingu najbogatszych krajów. Na szczycie zestawienia, USA ponownie zastąpiły Szwajcarię, co spowodowane jest w szczególności silną pozycją dolara, wynika z 10. edycji globalnego raportu o zamożności (Global Wealth Report 2019) Allianz, w którym zebrane są wnioski na temat zasobów finansowych i zadłużenia gospodarstw domowych z ponad 50 krajów na całym świecie. W wyniku słabego wzrostu aktywów i szybko rosnących zobowiązań, aktywa finansowe netto w Polsce spadły o 0,8% w 2018 r., i jest to pierwszy spadek od 2011 r., podano.  “Z jednej strony eskalujący konflikt handlowy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, niekończąca się ‘Brexitowa saga’ i rosnące napięcia geopolityczne, a z drugiej strony – zaostrzenie warunków monetarnych i (zapowiedziana) normalizacja polityki pieniężnej. Rynki akcji zareagowały odpowiednio. Globalne ceny akcji spadły o 12% w 2018 roku. To miało bezpośredni wpływ na wzrost aktywów. Globalne aktywa finansowe brutto prywatnych gospodarstw domowych spadły o 0,1% i pozostały mniej więcej na poziomie 172,5 bln euro. Rosnąca niepewność zbiera żniwo” – powiedział główny ekonomista Allianz Michael Heise, cytowany w komunikacie.

 

Wspiąć się na Mount Everest bez użycia tlenu, a następnie zjechać ze szczytu na nartach – tak miało wyglądać wyzwanie Andrzeja Bargiela. Miało, bo Polak utknął na lodowcu, a wspinaczka na najwyższy szczyt Ziemi stanęła pod znakiem zapytania. Polak utknął na pierwszej przeszkodzie – Khumbu Icefall, czyli lodowcu znajdującym się u podnóża Mount Everest. Niekorzystne warunki – opady deszczu i śniegu, a także ogromne szczeliny – uniemożliwiają bezpieczne przejście przez lodowiec.  ndrzej Bargiel ma na swoim koncie cztery ośmiotysięczniki: K2, Sziszapangmę, Broad Peak i Manaslu. Z pierwszych trzech zjechał na nartach (z Broad Peak jako pierwszy człowiek w historii), natomiast na Manaslu pobił rekord wejścia z bazy na szczyt (14 godzin i 5 minut).

Opracował: Sławek Sobczak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us


SPORT 19 września 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Piłka nożna:

Liga Mistrzów.

Liga Mistrzów wróciła w pełnej okazałości. Ku uciesze polskich kibiców, w 1. kolejce gole dla swoich zespołów strzelili Robert Lewandowski i Grzegorz Krychowiak.

  1. kolejka Ligi Mistrzów 2019/2020 miała przede wszystkim dwóch bohaterów, Norwega Erlinga Brauta Haalanda oraz Chorwata Mislava Orsicia. Obaj piłkarze popisali się hat-trickiem i poprowadzili swoje drużyny do zwycięstw na inaugurację rozgrywek. Red Bull Salzburg Haalanda wygrał u siebie aż 6:2 z KRC Genk. Z kolei Dinamo Zagrzeb Orsicia pokonało na własnym stadionie 4:0 Atalantę Bergamo.

Więcej niż jedną bramkę w 1. kolejce Ligi Mistrzów zdobyli jeszcze Timo Werner oraz Angel Di Maria. 23-letni Niemiec dwukrotnie wpisał się na listę strzelców we wtorkowy wieczór, a jego RB Lipsk pokonało na wyjeździe Benficę Lizbona 2:1. Z kolei Argentyńczyk strzelił dwie pierwsze bramki w wygranym przez Paris Saint-Germain 3:0 środowym spotkaniu z Realem Madryt. Pozostali piłkarze, uwzględnieni w klasyfikacji strzelców, zapisali na swoim koncie w 1. kolejce rozgrywek po jednej bramce. W tym gronie jest dwóch reprezentantów Polski. Grzegorz Krychowiak potwierdził swoją znakomitą formę w klubie i strzelił pierwszego gola w wygranym przez Lokomotiw Moskwa 2:1 spotkaniu z Bayerem w Leverkusen. Z kolei Robert Lewandowski swoim trafieniem pomógł Bayernowi Monachium triumfować 3:0 u siebie z Crveną Zvezdą Belgrad (relacja z meczu.

Olympiakos Pireus – Tottenham Hotspur 2:2 (1:2)

Bramki: dla Olympiakosu – Daniel Podence (44), Mathieu Valbuena (54-karny); dla Tottenhamu – Harry Kane (26-karny), Lucas Moura (30).

Club Brugge – Galatasaray Stambuł 0:0.

Bayern Monachium – Crvena Zvezda Belgrad 3:0 (1:0).
Bramki: Kingsley Coman (34), Robert Lewandowski (80), Thomas Mueller (90+1).

Szachtar Donieck – Manchester City 0:3 (0:2).
Bramki: Riyad Mahrez (24), Ilkay Gundogan (38), Gabriel Jesus (76).

Paris Saint-Germain – Real Madryt 3:0 (2:0).
Bramki: Angel Di Maria (14, 33), Thomas Meunier (90+1).

Bayer Leverkusen – Lokomotiw Moskwa 1:2 (1:2).
Bramki: Benedikt Hoewedes (25-samob.) – Grzegorz Krychowiak (16), Dmitrij Barinow (37).

Dinamo Zagrzeb – Atalanta Bergamo 4:0 (3:0).
Bramki: Marin Leovac (10), Mislav Orsic (31, 42, 68).

Atletico Madryt – Juventus Turyn 2:2 (0:0).
Bramki: Stefan Savic (70), Hector Herrera (90) – Juan Cuadrado (48), Blaise Matuidi (65).

Liga Europy startuje:

Eintracht Frankfurt i Arsenal FC to dwie z czterech najlepszych drużyn poprzedniej edycji LE. W czwartek zagrają o punkty na początek fazy grupowej. Ciekawie zapowiada się starcie Wolverhampton Wanderers z SC Braga.

  1. kolejka fazy grupowej (wg czasu polskiego):

Grupa A:

APOEL Nikozja – Football 1991 Dudelange / czw. 19.09.2019 godz. 18:55

Karabach Agdam – Sevilla FC / czw. 19.09.2019 godz. 18:55

Grupa B:

Dynamo Kijów – Malmoe FF / czw. 19.09.2019 godz. 18:55

FC Kopenhaga – FC Lugano / czw. 19.09.2019 godz. 18:55

Grupa C:

FC Basel – FK Krasnodar / czw. 19.09.2019 godz. 18:55

Getafe CF – Trabzonspor / czw. 19.09.2019 godz. 18:55

Grupa D:

LASK Linz – Rosenborg Trondheim / czw. 19.09.2019 godz. 18:55

PSV Eindhoven – Sporting Lizbona / czw. 19.09.2019 godz. 18:55

Grupa E:

CFR Cluj – Lazio / czw. 19.09.2019 godz. 18:55

Stade Rennais – Celtic Glasgow / czw. 19.09.2019 godz. 18:55

Grupa F:

Eintracht Frankfurt – Arsenal FC / czw. 19.09.2019 godz. 18:55

Standard Liege – Vitoria Guimaraes / czw. 19.09.2019 godz. 18:55

Grupa G:

FC Porto – Young Boys Berno / czw. 19.09.2019 godz. 21:00

Rangers FC – Feyenoord Rotterdam / czw. 19.09.2019 godz. 21:00

Grupa H:

Espanyol Barcelona – Ferencvarosi TC / czw. 19.09.2019 godz. 21:00

Ludogorec Razgrad – CSKA Moskwa / czw. 19.09.2019 godz. 21:00

Grupa I:

KAA Gent – AS Saint-Etienne / czw. 19.09.2019 godz. 21:00

VfL Wolfsburg – FK Ołeksandrija / czw. 19.09.2019 godz. 21:00

Grupa J:

AS Roma – Istanbul Basaksehir / czw. 19.09.2019 godz. 21:00

Borussia M’gladbach – Wolfsberger AC / czw. 19.09.2019 godz. 21:00

Grupa K:

Slovan Bratysława – Besiktas Stambuł / czw. 19.09.2019 godz. 21:00

Wolverhampton Wanderers – SC Braga / czw. 19.09.2019 godz. 21:00

Grupa L:

Partizan Belgrad – AZ Alkmaar / czw. 19.09.2019 godz. 21:00

Manchester United – FK Astana / czw. 19.09.2019 godz. 21:00

PKO Ekstraklasa:

Legia Warszawa nie prezentowała się dobrze w derbach Mazowsza. W pierwszej połowie tylko raz zagroziła regionalnemu rywalowi, a na dodatek straciła gola. Grzegorz Kuświk dobił strzał z rzutu wolnego Dominika Furmana. Wynik 1:0 utrzymał się do końca. Zaległości w PKO Ekstraklasie zostały odrobione. Prowadzi Pogoń Szczecin, a Legia Warszawa po porażce 0:1 w Płocku została na piątej lokacie. Wisła powiększyła przewagę nad strefą spadkową. W strefie spadkowej znajdują się Korona Kielce, Arka Gdynia i ŁKS Łódź. Te kluby odniosły na razie tylko po jednym zwycięstwie. Korona i Arka dorzuciły do niego dwa remisy i mają po pięć punktów, a czerwona latarnia ligi z Łodzi ma cztery “oczka”.

Fortuna 1 Liga: 

Po rozegraniu czterech zaległych spotkań na szczycie tabeli 1. ligi piłkarskiej zrobiło się tłoczno. Znajdujące się w czołówce Warta Poznań, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Radomiak Radom mają po 17 punktów i tylko o trzy wyprzedzają ósmą Miedź Legnica.

Po dziewięciu kolejkach samodzielnym liderem był Radomiak, ale w środę zaległości nadrabiały m.in. Warta i Podbeskidzie. Oba te zespoły swoje mecze wygrały – odpowiednio, z zamykającą tabelę Odrą Opole 3:0 i z Miedzią 2:1. Na pierwsze miejsce mogła awansować Stal Mielec, ale musiała przed własną publicznością uznać wyższość GKS Tychy – przegrała 1:2. Była to jej druga porażka z rzędu. Teraz oba kluby mają po 16 punktów, podobnie jak Stomil Olsztyn. W czwartym środowym spotkaniu Olimpia Grudziądz pokonała u siebie Bruk-Bet Termalicę Nieciecza 1:0 i z 13 punktami awansowała na dziewiątą pozycję.

ME siatkarzy 2019:

Środa na mistrzostwach Europy obfitowała w szlagiery. W grupie A Francuzi pokonali 3:1 Włochów, a w grupie B Serbowie rozprawili się z Belgami. W “polskiej” grupie Holandia niespodziewanie uległa Czechom.

grupa A – Montpellier

2019-09-18: Portugalia – Rumunia 1:3 (21:25, 25:19, 18:25, 23:25)

2019-09-18: Francja – Włochy 3:1 (25:22, 22:25, 25:21, 25:22)

grupa B – Bruksela i Antwerpia

2019-09-18: Niemcy – Słowacja 3:0 (25:23, 30:28, 25:19)

2019-09-18: Belgia – Serbia 0:3 (19:25, 21:25, 19:25)

grupa C – Lublana

2019-09-18: Słowenia – Rosja 0:3 (21:25, 21:25, 21:25)

2019-09-18: Finlandia – Turcja 3:2 (25:20, 15:25, 18:25, 25:23, 15:12)

grupa D – Rotterdam i Amsterdam

2019-09-18: Ukraina – Estonia 3:0 (25:17, 25:15, 25:14)

2019-09-18: Holandia – Czechy 2:3 (18:25, 25:18, 20:25, 25:22, 14:16)

Tokio 2020: 

Po tym jak koszykarze USA zajęli najgorsze w historii siódme miejsce w zakończonych w niedzielę mistrzostwach świata, największe gwiazdy NBA, których zabrako – Taki jest plan, jeśli nie będzie kontuzji – powiedział Stephen Curry. Zespół USA, obrońca tytułu, pod wodzą słynnego trenera Gregga Popovicha przegrał w ćwierćfinale z Francją 79:89, a następnie z Serbią 89:94 i w spotkaniu o siódme miejsce walczył z Polską, wygrywając 87:74. Amerykanie uzyskali bezpośrednią kwalifikację do igrzysk 2020 jako jedna z dwóch najlepszych drużyn Ameryk (obok wicemistrza globu Argentyny).  Z występów w Chinach zrezygnowało aż 13 zawodników, w tym jeszcze przed wysłaniem powołań LeBron James i Stephen Curry. Do grona nieobecnych dołączyli następnie inni czołowi koszykarze: Anthony Davis, James Harden, Andre Drummond, Damian Lillard, Bradley Beal, DeMar DeRozan, Kevin Love czy Kyle Lowry (ze względu na niewyleczoną kontuzję kciuka). Jako ostatni z kontuzją stawu skokowego opuścił drużynę P.J. Tucker. Już w Chinach urazu doznał Jayson Tatum, który wystąpił tylko w dwóch spotkaniach. Teraz kilku graczy deklaruje chęć występu w zmaganiach olimpijskich. W amerykańskich mediach pojawiły się informacje, że takie deklaracje oprócz Curry’ego złożyli jego klubowy kolega z Golden State Warriors Draymond Green czy Damian Lillard z Portland Trail Blazers.

Tenis:

ATP Metz:

Benoit Paire w trzech setach pokonał Richarda Gasqueta w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP 250 w Metz. Gregoire Barrere, wtorkowy pogromca Huberta Hurkacza, ograł Antoine’a Hoanga, broniąc meczbola.

Benoit Paire (Francja, 3) – Richard Gasquet (Francja) 3:6, 6:3, 6:4
Filip Krajinović (Serbia) – Fernando Verdasco (Hiszpania, 5) 3:6, 6:4, 6:3
Gregoire Barrere (Francja, WC) – Antoine Hoang (Francja, WC) 3:6, 7:6(6), 6:2

ATP Petersburg:

Michaił Kukuszkin w dwóch setach pokonał Damira Dzumhura w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP 250 w Petersburgu. W środę wygrali także m.in. Joao Sousa, Marton Fucsovics i Casper Ruud.

Michaił Kukuszkin (Kazachstan, 6) – Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina, LL) 7:6(2), 6:2
Jegor Gerasimow (Białoruś, Q) – Adrian Mannarino (Francja, 7) 6:3, 6:1

WTA Osaka:

Naomi Osaka pokonała Wiktorię Tomową w II rundzie turnieju WTA Premier w Osace. Andżelika Kerber i Madison Keys zmierzą się w ćwierćfinale.

Naomi Osaka (Japonia, 1) – Wiktoria Tomowa (Bułgaria, Q) 7:5, 6:3
Andżelika Kerber (Niemcy, 4) – Nicole Gibbs (USA, Q) 6:2, 6:4
Madison Keys (USA, 5) – Zarina Dijas (Kazachstan, Q) 5:7, 6:0, 6:4
Elise Mertens (Belgia, 9) – Su-Wei Hsieh (Tajwan) 6:3, 1:6, 6:2

MŚ w ciężarach:

Reprezentant Korei Północnej Om Yun Chol uzyskał 294 kg w dwuboju i zdobył złoty medal w kat. 55 kg w mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów, które w środę rozpoczęły się w Tajlandii na pomoście w Pattayi. Polacy nie startowali.  Drugie miejsce zajął Igor Son z Kazachstanu z rezultatem 266 kg (120/146), a trzecie reprezentant Arabii Saudyjskiej Mansour Abdulrahim Al Saleem – 265 kg (118/147). Chol ustanowił dwa rekordy świata – w podrzucie rezultatem 166 kg (poprzedni należał do niego i był o cztery kilogramy gorszy) oraz w dwuboju uzyskując 294 kg, gdy poprzedni standard światowy był o jeden kilogram gorszy.

MŚ w zapasach: 

Reprezentantki Rosji, Azerbejdżanu, Korei Północnej i USA zdobyły w środę w Nursułtanie złote medale zapaśniczych mistrzostw świata.  Na najwyższym stopniu podium stanęły: Natalia Worobiewa (Rosja, 72 kg), Marija Stadnik (Azerbejdżan, 50 kg), Yong Mi Pak (Korea Północna, 53 kg) oraz Jaccara Gwenisha Winchester (USA, 55 kg). W kat. 53 kg o brązowy medal miała walczyć Roksana Zasina. Reprezentantka Polski nie wyszła jednak na matę ze względu na kontuzję więzadła pobocznego w kolanie i oddała pojedynek z Chinką Qianyu Pang walkowerem.

Opracował: Sławek Sobczak

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Wiadomości z USA i świata 19 września 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Poznaliśmy dane, na które z niecierpliwością czekali inwestorzy na całym świecie. Mowa tu oczywiście o decyzji monetarnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami zdecydowała się w trakcie wrześniowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych do przedziału 1,75-2 proc.  W tym roku członkowie Komitetu (mediana prognoz) nie zakładają już dalszych cięć, a w przyszłym roku rozkład głosów sugerując obniżkę kształtuje się 8 do 7.   Podczas konferencji prasowej po wrześniowym posiedzeniu FOMC, Jerome Powell przyznał, iż obniżka stóp procentowych związana jest z zabezpieczeniem gospodarki przed czynnikami ryzyka. Rezerwa Federalna zauważa, że perspektywy gospodarcze na świecie uległy zmianie, w efekcie czego głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego były wydatki gospodarstw domowych. Fed widzi słabość w inwestycjach, wciąż mocny rynek pracy, solidne wydatki gospodarstw domowych. Rezerwa Federalna musi jednak wziąć pod uwagę wszystko, co będzie miało istotny wpływ na gospodarkę, w tym napięcia w handlu. Prezes Rezerwy Federalnej (FED), Jerome Powell oczekuje powrotu stóp z rynku pieniężnego wewnątrz zakresu stóp wyznaczonych przez Fed (Fed prawdopodobnie nie widzi potrzeby na wprowadzenie stałych operacji repo). Wskazał on również, że Fed zapewni odpowiednią podaż rezerw oraz może rozważyć organiczny wzrost bilansu wcześniej niż wcześniej myślano.  Prezydent Donald Trump jest rozczarowany decyzją FOMC w sprawie stóp procentowych.

Rynki poznały raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Po spadku zapasów aż o 6,912 miliona baryłek w zeszłym tygodniu, konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał kolejny spadek, lecz już jedynie o 2,496 mln. brk. Ostateczny odczyt okazał się jednak jeszcze gorszy. Z raportu EIA wynika, że w tygodniu kończącym się 13 września 2019 r. rafinerie ropy naftowej w USA działały na poziomie 91,2% zdolności produkcyjnej przetwarzając średnio 16,7 mln baryłek dziennie, czyli o 788 tys. baryłek dziennie mniej niż średnia z poprzedniego tygodnia. Mimo to, w tygodniu kończącym się 13 września 2019 roku zapasy ropy naftowej wzrosły o 1,058 mln. brk co okazało się wynikiem znacząco gorszym od prognoz zakładających spadek o 2,496 mln. Brk.  Negatywny wydźwięk tej publikacji wzmagały także dane dot. zmiany poziomu benzyny, które pomimo prognoz zakładających spadek o 0,538 mln. brk, ostatecznie wzrosły aż o 0,781. Jedyną pozytywną składową tego raportu była informacja dot. zmiany poziomu zapasów destylatów, które podobnie jak zapasy ropy i benzyny również wzrosły (o 0,437 mln. brk), lecz już nieco mniej niż oczekiwano (0,535 mln. Brk).  Spoglądając na notowania ropy WTI zauważymy, że cena czarnego złota już od piątkowego wieczoru zmierza w dół. W chwili obecnej rynek próbuje pokonać horyzontalne wsparcie w wysokości $58.50. Jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale pokonana, cena ropy WTI mogłaby osunąć się nawet w rejon $56.90. Jej trwałe odrzucenie mogłoby natomiast otworzyć drogę do ponownych wzrostów.

 

Bitcoin (BTC) może wkrótce wystrzelić do 20 000 dolarów w wyniku działań Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, znanej również jako FED – uważa CEO BitMEX. W tweecie z 18 września Arthur Hayes, CEO giganta instrumentów pochodnych BitMEX, prognozuje, że nowe luzowanie ilościowe (QE) jeszcze bardziej zmniejszy wiarę ludzi w walutę fiducjarną. Słowa słynnego CEO pojawiają się po tym, jak FED swoimi działaniami związanymi z manipulacją stopami proc. wpompował na rynki ponad 53 miliardów dolarów. “Przygotuj się na bitcoina po 20 000 USD” – napisał na Twitterze Hayes. Działania FED dot. stóp proc. mają miejsce po raz pierwszy od czasu kryzysu finansowego z 2008 r., wydarzenia bezpośrednio prowadzącego do powstania bitcoina. Podczas gdy kryptowaluta nie doświadczyła jeszcze globalnego kryzysu na taką samą skalę, rynki pokazały, że jej cena rośnie wraz z narastającą niepewnością polityczną i gospodarczą. Tymczasem nie tylko FED, ale także Europejski Bank Centralny (EBC) po raz kolejny planuje podążyć szlakiem obniżania stóp proc. To wyraźne sygnały wyczuwania przez banki centralne spowolnienia gospodarczego. Inny znany zwolennik bitcoina, Tim Draper, który zarazem jest słynnym inwestorem z rynku VC, powiedział niedawno, że także był zbytnio pesymistycznie nastawiony w stosunku do przyszłej ceny BTC.  Jego zdaniem za 4 lata za 1 BTC trzeba będzie zapłacić nawet więcej niż 250 000 dolarów, co pokazywałoby, że kupując dziś nieco ponad jednego bitcoina, możemy zostać za parę lat milionerami.

 

Chociaż amerykańska gospodarka wzrasta, rosną także nierówności. 89 proc. z tych najgorzej uposażonych nie ma na kontach emerytalnych ani dolara, a oszczędności kolejnych 11 proc. nie przekraczają 50 tys. dol. Posiadanie jakiejkolwiek nieruchomości deklaruje 19 proc. To spadek z 28 proc. jeszcze 12 lat temu. Można to tłumaczyć przede wszystkim wyzbywaniem się domów albo zadłużaniem hipotek na rosnące koszty opieki medycznej, bo reforma ubezpieczeń społecznych Obamacare nie dała wszystkim pełnego koszyka świadczeń. Tymczasem rząd Donalda Trumpa w propozycji na przyszły rok budżetowy postanowił obciąć fundusze na Social Security, podstawowy program federalny obejmujący emerytury, renty rodzinne i ubezpieczenia osób niepełnosprawnych. W ciągu najbliższej dekady ma on zostać zmniejszony o 25 mld dol. Przedstawiciele administracji tłumaczą, że nowy budżet programu wystarczy, jeśli tylko ukróci się nadużycia i oszustwa. A wspomniana jedna piąta najbiedniejszych Amerykanów, którzy nie mają dosłownie nic, w całości polega na Social Security i opiece państwa.  Z raportu GAO ( Biura Odpowiedzialności Rządu) wynika również, że 20 proc. najbogatszych żyje głównie ze zgromadzonego majątku i programy społeczne są im do niczego niepotrzebne. Stać ich na kosztowne ubezpieczenie, które gwarantuje znacznie wyższy poziom opieki lekarskiej. Temat badań GAO odcisnął się mocno na bieżącej kampanii wyborczej.

 

Ekipa nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wykonała pierwszy krok do legalizacji samozwańczych republik Donbasu. Ukraina wstępnie zgodziła się na tzw. plan Steinmeiera, przewidujący nadanie specjalnego statusu okupowanym częściom Donbasu po przeprowadzeniu tam wyborów. Jeśli plan nie zostanie doprecyzowany na korzyść Kijowa, będzie oznaczać przyjęcie forsowanego przez Rosję rozwoju wydarzeń.  Przepisy przewidują amnestię dla separatystów, nadanie obszarom o specjalnym statusie prawa do wyznaczania własnych sędziów i prokuratorów oraz przekształcenie oddziałów DRL i ŁRL w legalne „milicje ludowe”. Obszary te będą mogły zawierać umowy o współpracy z rosyjskimi obwodami. Oznacza to legalizację DRL i ŁRL, których proklamowanie doprowadziło w 2014 r. do wojny ukraińsko- -rosyjskiej. W jej efekcie zginęło co najmniej 13 tys. Osób. „Moskwa de facto utrzymałaby kontrolę nad Donbasem i w ten sposób mogłaby wpływać na politykę Ukrainy” – podsumował sytuację Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich. – Efekty będą dramatyczne. Poprzez wybory zalegalizują bojowników i dadzą im autonomię – mówi Taras Berezoweć, ukraiński ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa, bliski poprzedniej ekipie prezydenckiej.

Opracował: Sławek Sobczak

 

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

SPORT 23 września 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Piłka nożna:

PKO Ekstraklasa:

Patryk Tuszyński w meczu 9. kolejki PKO Ekstraklasy wszedł na boisko, gdy Piast przegrywał z Rakowem 0:1. Zmiana okazała się strzałem w “10”, bo to po zgraniu napastnika, gospodarze wyszli na prowadzenie. Beniaminek z Częstochowy prezentował się przy Okrzei bardzo dobrze, ale ostatecznie przegrał 1:2.

Legia Warszawa pokonała Cracovię 2:1 w jednym z najciekawszych meczów dziewiątej kolejki ekstraklasy.  Drużyna Aleksandara Vukovicia ma 17 punktów i traci “oczko” do prowadzącej Pogoni Szczecin. Cracovia ma punkt mniej od Legii i spadła na piątą pozycję.

Wisła Płock pokonała u siebie Wisłę Kraków (2:1) i od strefy spadkowej dzieli ją dystans już pięciu “oczek”.

Choć dla Pogoni strata punktów u siebie z Górnikiem to spore rozczarowanie, to trzeba przyznać, że z przebiegu meczu, remis 1:1 jest wynikiem w pełni sprawiedliwym.

W sobotę rozegrano trzy spotkania 9. kolejki PKO Ekstraklasy. W pierwszym Arka Gdynia pokonała 4:1 ŁKS Łódź, następnie Lechia Gdańsk wygrała 2:0 z Koroną Kielce. W derbach Śląsk Wrocław zremisował 4:4 z KGHM Zagłębiem Lubin i został liderem.

Fortuna I liga:

Warta Poznań i Radomiak umacniają się na najwyższych miejscach w tabeli. Zieloni wygrali 2:1 z Sandecją Nowy Sącz. Na przeciwnym biegunie ligi Chrobry Głogów pokonał 3:2 Odrę Opole.

Do zaskakującej zmiany doszło w Stali Mielec. Działacze klubu występującego w Fortuna I lidze poinformowali, że Dariusz Marzec zastąpił Artura Skowronka.  Marzec, jako trener, pracował w drużynach młodzieżowych Wisły Kraków, był asystentem trenera w ekstraklasie w Górniku Łęczna, prowadził również KKS Kalisz.  Skowronek w Stali Mielec pracował od czerwca 2018 roku.   Po dziesięciu kolejkach Fortuna I ligi Stal Mielec plasuje się na 3. miejscu. Drużyna zgromadziła 19 punktów i do prowadzących Warty Poznań i Radomiaka Radom traci punkt. W piątek zespół z Mielca pokonał GKS Bełchatów 1:0.

Podbeskidzie Bielsko-Biała – GKS Tychy 2:2 (1:0)
Olimpia Grudziądz – Puszcza Niepołomice 1:1 (0:0)

Stal Mielec – GKS Bełchatów 1:0 (1:0)

Sandecja Nowy Sącz – Warta Poznań 1:2 (0:0)

Chojniczanka – Radomiak 1:3 (1:3)

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Miedź Legnica 0:1 (0:0)

Zagłębie Sosnowiec – GKS 1962 Jastrzębie 2:4 (0:3)

Premier League:

Grający w “dziesiątkę” Arsenal FC dwukrotnie odrabiał straty w meczu z Aston Villą i ostatecznie zwyciężył 3:2 w 6. kolejce Premier League 2019/2020.

Niespodzianka w Londynie. West Ham United wykorzystał atut własnego boiska i pokonał Manchester United 2:0 w meczu 6. kolejki Premier League. Bardzo dobre zawody rozegrał polski bramkarz Łukasz Fabiański, który zachował czyste konto.

Liverpool górą w hicie z Chelsea! Podopieczni Juergena Kloppa zwyciężyli na Stamford Bridge 2:1 i – licząc także ubiegły sezon – to dla nich 15. ligowa wygrana z rzędu!

Bundesliga:

Pojedynek we Frankfurcie był bardzo intensywny. Eintracht zremisował 2:2 z Borussią Dortmund. Łukasz Piszczek był na ławce rezerwowych.

Normalny dzień w biurze dla Roberta Lewandowskiego. Polak zdobył dwie bramki, a jego Bayern Monachium wygrał z 1.FC Koeln 4:0 w meczu 5. kolejki Bundesligi.

Primera Division:

Real Madryt pokonał na wyjeździe Sevillę, dotychczasowego lidera La Ligi, po bramce Karima Benzemy.  Dzięki tej wygranej Real Madryt przesunął się na pozycję lidera La Ligi, mając tyle samo punktów co Athletic Bilbao, który pokonał w niedzielę Alaves 2:0. Sevilla spadła na 5. pozycję, mając punkt mniej.

FC Barcelona doznała kolejnego upokorzenia. Mistrzowie Hiszpanii sensacyjnie przegrali z Granadą (0:2), a rozgoryczenia po tym meczu nie krył Luis Suarez.

Serie A:

Choć ACF Fiorentina powadziła prrzez większość spotkania z Atalantą Bergamo, to ostatecznie mecz zakończył się remisem 2:2. Bartłomiej Drągowski oba gole stracił w końcówce, a włoskie media uznały go za jednego z najsłabszych na boisku.

Napoli pokonało Lecce 4:1, a bohaterem meczu był strzelec dwóch bramek: Fernando Llorente. W zwycięskiej ekipie wystąpiło dwóch Polaków, Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński.

Sampdoria Genua odniosła pierwsze zwycięstwo ligowe w sezonie. Z Bartoszem Bereszyńskim w jedenastce i Karolem Linettym w roli zmiennika ograła 1:0 Torino FC.

Krzysztof Piątek został uznany jednym z najgorszych piłkarzy derbów Mediolanu. Inter wygrał na wyjeździe z AC Milan 2:0, a Polak znów był niewidoczny. “Duch” – czytamy w jednym z serwisów

Ligue 1:

Kibice na niego gwiżdżą i obrzucają go różnymi przedmiotami, a on odpowiada im w najlepszy możliwy sposób. Ponownie w końcówce spotkania Neymar zapewnił wygraną Paris Saint-Germain, tym razem w hitowym starciu z Olympique’m Lyon (1:0).

Tenis:

Puchar Lavera:

Drużyna Europy po raz trzeci z rzędu wywalczyła Puchar Lavera. W meczu rozegranym w hali Palexpo w Genewie ekipa Bjoerna Borga pokonała prowadzoną przez Johna McEnroe’a Resztę Świata 13:11. Po dwóch dniach było 7:5 dla Europy, a niedzielny rozkład dnia zapowiadał się znakomicie. Tymczasem Rafael Nadal zgłosił kontuzję dłoni i nie doszło do jego deblowego występu z Rogerem Federerem oraz jego starcia z Nickiem Kyrgiosem. Australijczyk zresztą także nie wyszedł w niedzielę na kort. W pierwszym meczu trzeciego dnia zagrali razem debla Roger Federer i Stefanos Tsitsipas. Ich przeciwnicy, John Isner i Jack Sock, odpowiedzieli na porażkę w partii otwarcia i doprowadzili do super tie breaka. W nim Amerykanie okazali się minimalnie lepsi i zwyciężyli ostatecznie 5:7, 6:4, 10-8. W tym momencie drużyna Reszty Świata objęła prowadzenie 8:7.

ATP Metz:

Jo-Wilfried Tsonga po raz czwarty w karierze wygrał halowy turniej ATP World Tour 250 na kortach twardych w Metz. W niedzielnym finale Francuz pokonał starającego się o pierwsze mistrzostwo Słoweńca Aljaza Bedene.

ATP Petersburg:

Danił Miedwiediew został w niedzielę triumfatorem halowego turnieju ATP World Tour 250 na kortach twardych w Petersburgu. Rosjanin nie dał w decydującym pojedynku żadnych szans Chorwatowi Bornie Coriciowi.

ATP Chengdu:

Kamil Majchrzak zakwalifikował się do głównej drabinki turnieju Chengdu Open 2019 rozgrywanego na chińskich kortach twardych. W niedzielę Polak udanie przeszedł przez dwustopniowe eliminacje. Przeciwnikiem Majchrzaka w meczu I rundy będzie Marton Fucsovics (ATP 66). 27-latek z Budapesztu ma już na koncie tytuł zawodów rangi ATP, wywalczony w 2018 roku na kortach ziemnych w Genewie. W sezonie 2016 Polak był lepszy od Węgra w challengerze w rumuńskim Sybinie, bowiem rywal skreczował przy stanie 7:5, 4:1 dla piotrkowianina. Ich pojedynek w ramach Chengdu Open 2019 odbędzie się we wtorek.

Notowanie ATP w grze pojedynczej:

  1. Novak Djoković (Serbia) 9865 pkt
    2. Rafael Nadal (Hiszpania) 9225
    3. Roger Federer (Szwajcaria) 7130
    4. Danił Miedwiediew (Rosja) 5305
    5. Dominic Thiem (Austria) 4415
    6. Alexander Zverev (Niemcy) 4095
    7. Stefanos Tsitsipas (Grecja) 3420
    8. Kei Nishikori (Japonia) 3330
    9. Karen Chaczanow (Rosja) 2810
    10. Roberto Bautista (Hiszpania) 2530
    11. Fabio Fognini (Włochy) 2475
    12. Gael Monfils (Francja) 2330
    13. Matteo Berrettini (Włochy) 2270
    14. Borna Corić (Chorwacja) 2130
    15. David Goffin (Belgia) 2055
    16. Diego Schwartzman (Argentyna) 1995
    17. Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) 1895
    18. Kevin Anderson (RPA) 1870
    19. John Isner (USA) 1805
    20. Felix Auger-Aliassime (Kanada) 1725

    37. Hubert Hurkacz (Polska) 1243
    83. Kamil Majchrzak (Polska) 650

WTA Osaka:

Naomi Osaka została triumfatorką turnieju WTA Premier w Osace. W finale Japonka łatwo pokonała Rosjankę Anastazję Pawluczenkową.

WTA Seul:

Karolna Muchova cieszyła się w niedzielę z pierwszego tytułu rangi WTA w singlowej karierze. Czeszka nie dała szans Magdzie Linette w finale turnieju w Seulu. Na początku maja Czeszka przegrała w finale zawodów w Pradze ze Szwajcarką Jil Teichmann. W Seulu wyciągnęła wnioski z tamtej porażki. Do pojedynku z Magdą Linette wyszła przygotowana i umotywowana. Nie dała Polce żadnych szans i zasłużenie zwyciężyła 6:1, 6:1.

WTA Taszkent:

Katarzyna Kawa udanie zadebiutowała w głównej drabince turnieju WTA International na kortach twardych w Taszkencie. W poniedziałek polska tenisistka pokonała w dwóch setach Rosjankę Witalię Diaczenko. Jej przeciwniczką w pojedynku o ćwierćfinał zawodów Tashkent Open 2019 będzie w środę Włoszka Jasmine Paolini (WTA 114) lub rozstawiona z “piątką” Kristyna Pliskova (WTA 80). Czeszka to triumfatorka zawodów w stolicy Uzbekistanu z 2016 roku.

Notowanie WTA w grze pojedynczej:

  1. Ashleigh Barty (Australia) 6446 pkt
    Karolina Pliskova (Czechy) 6125
    3. Elina Switolina (Ukraina) 5160
    4. Naomi Osaka (Japonia) 5011
    5. Bianca Andreescu (Kanada) 4835
    6. Simona Halep (Rumunia) 4803
    7. Petra Kvitova (Czechy) 4326
    8. Kiki Bertens (Holandia) 4225
    9. Serena Williams (USA) 3935
    10. Belinda Bencić (Szwajcaria) 3738
    11. Johanna Konta (Wielka Brytania) 3073
    12. Andżelika Kerber (Niemcy) 2835
    13. Madison Keys (USA) 2827
    14. Aryna Sabalenka (Białoruś) 2785
    15. Sloane Stephens (USA) 2769
    16. Qiang Wang (Chiny) 2668
    17. Sofia Kenin (USA) 2630
    18. Karolina Woźniacka (Dania) 2597
    19. Anastasija Sevastova (Łotwa) 2517
    20. Anett Kontaveit (Estonia) 2500

    42. Magda Linette (Polska) 1280
    60. Iga Świątek (Polska) 1011
    129. Katarzyna Kawa (Polska) 491

Piłka ręczna:

Liga Mistrzów.:

Szczypiorniści PGE VIVE udzielili srogiej lekcji graczom Motoru Zaporoże. Kielczanie w pierwszej połowie rozbili Ukraińców i ci w drugiej części meczu mogli tylko korygować wynik (33:26).

Mistrzostwa Europy siatkarzy:

 

Biało-Czerwoni wygrali z reprezentacją Hiszpanii 3:0 i z przytupem zameldowali się w 1/4 finału ME siatkarzy

Reprezentacja Włoch uzupełniła stawkę ćwierćfinalistów Mistrzostw Europy 2019. Ta faza została podzielona na dwa dni: poniedziałek i wtorek. Polacy pozostaną w holenderskim Apeldoorn i w poniedziałek zmierzą się z Niemcami, którzy potrzebowali czterech setów do odprawienia Holendrów. Jeśli Polacy pokonają aktualnych wicemistrzów Europy, przeniosą się do Słowenii. W Lublanie zostanie rozegrany półfinał pomiędzy zwycięzcami meczów Polska – Niemcy i Rosja – Słowenia. Finał i spotkanie o 3. miejsce będzie miał miejsce już we Francji, w Paryżu.

Pozostałe pary ćwierćfinałowe:

24 września, godz. 20.45 (Nantes): Francja – Włochy
24 września, godz. 20.30 (Antwerpia): Serbia – Ukraina
23 września, godz. 20.30 (Lublana): Rosja – Słowenia

F1:

Grand Prix Singapuru:

Robert Kubica ukończył Grand Prix Singapuru na 16. miejscu. Do mety wyścigu F1 nie dojechał za to George Russell, który zderzył się z Romainem Grosjeanem. Po wygraną sięgnął Sebastian Vettel wskutek taktycznych zagrywek Ferrari.

1. Sebastian Vettel Ferrari 61 okr.
2. Charles Leclerc Ferrari +2.641
3. Max Verstappen Red Bull +3.821

 

MotoGP:

Marc Marquez wygrał wyścig MotoGP o Grand Prix Aragonii. Hiszpan już na pierwszym okrążeniu odjechał rywalom i jego zwycięstwo na torze Motorland Aragon ani przez sekundę nie było zagrożone. Sukces w Aragonii przybliża Marqueza do obrony tytułu.

 

Żużel:

Leon Madsen wygrał Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff – dziewiątą rundę Indywidualnych Mistrzostw Świata. Na drugim stopniu podium stanął Emil Sajfutdinow, natomiast na trzecim Bartosz Zmarzlik.

Fogo Unia Leszno wygrała w drugim meczu finałowym 59:31 z Betard Spartą Wrocław i cieszy się z tytułu żużlowego mistrza Polski! W pierwszym spotkaniu tych drużyn było 47:43 dla Unii.  Od samego początku spotkania Unia budowała przewagę, która po sześciu biegach wynosiła już 13 punktów. Z perspektywy wrocławian, potem było już tylko coraz gorzej. W całym spotkaniu wygrali tylko jeden bieg, a Unia Leszno zapewniła sobie tytuł mistrzów Polski już po 11. biegu, gdy po kolejnym zwycięstwie 5:1 prowadzili już 45:21. Przewaga Unii Leszno do końca spotkania tylko rosła. Ostatecznie mecz zakończył się rezultatem 59:31 dla gospodarzy, dla których jest to 17. tytuł mistrzów Polski, w tym 3. z rzędu. Najwięcej punktów dla gospodarzy zdobyli Janusz Kołodziej i Piotr Pawlicki (12), dla gości Maksym Drabik (11), który był jedynym jasnym punktem swojego zespołu.

foRBET Włókniarz Częstochowa brązowym medalistą PGE Ekstraligi. W niedzielę przegrał na wyjeździe ze Stelmet Falubazem Zielona Górą, ale tylko 44:45, co w zupełności wystarczyło, by wygrać dwumecz i po dziesięciu latach stanąć na podium.

Kolarstwo:

W niedzielę po raz pierwszy w historii kolarskich mistrzostw świata rozegrano sztafetę mieszaną. Po złoto w Yorkshire sięgnęli Holendrzy, a udział w zawodach wzięła Eugenia Bujak, która reprezentuje Słowenię. Jazda drużynowa na czas drużyn złożonych z dwóch mężczyzn i dwóch kobiet rozpoczęła światowy czempionat. Jako pierwsi na trasę wyruszyli panowie, a następnie przystąpiły do rywalizacji kobiety. O medale walczyło 11 drużyn, a w gronie tym zabrakło reprezentacji Polski.

Opracował: Sławek Sobczak

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Wiadomości z USA i świata 23 września 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Wsparciem dla giełdowych indeksów były drożejące o 1,8 proc.akcje Microsoftu. Informatyczny gigant ogłosił gigantyczny program skupu akcji własnych (ang. buyback), opiewający na 40 mld dolarów. 5 mld dolarów na własne akcje zamierza wydać sieć detaliczna Target, której walory podrożały o 0,8 proc. Typowo to właśnie dzień po Wall Street „trawi” komunikaty FOMC. Ten wrześniowy był dość niejednoznaczny. Z jednej strony rynek dostał to, czego oczekiwał – czyli drugą z rzędu obniżkę stopy funduszy federalnych. Ale podziały w łonie FOMC mogą uniemożliwić kolejne cięcia. Drobnym upominkiem dla giełdowych byków była sugestia Jerome’a Powella, że Fed może wrócić do QE. Bez przekonania reagował rynek długu. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych pozostały bez większych zmian przy praktycznie płaskiej krzywej terminowej, na której 3-miesięczne bony skarbowe wciąż płacą więcej niż 10-letnie obligacje rządu USA.

Za to niepokojąco wciąż wygląda sytuacja w systemie bankowym, w którym wyraźnie brakuje „płynności”. Nowojorski Fed trzeci dzień z rzędu przeprowadził operacje repo, w ramach której wpompował w system finansowy 75 mld dolarów. Ale to nie wystarczyło! Banki zgłosiły się po 9 mld dolarów więcej, więc Fed zaplanował kolejną aukcję. To poważny sygnał ostrzegawczy, że coś jest nie tak na rynku krótkoterminowych pożyczek dolarowych.  Natomiast wciąż nieźle prezentują się dane napływające z gospodarki Stanów Zjednoczonych. Liczba nowo rejestrowanych bezrobotnych utrzymała się blisko 50-letniego minimum. Nieco lepiej od oczekiwań (12 pkt.), ale słabiej niż w sierpniu (16,8 pkt.) zaprezentował się indeks koniunktury przemysłowej w regionie Filadelfii (12 pkt.). Nieoczekiwanie wzrosły też obroty na wtórnym rynku nieruchomości mieszkaniowych: do 5,49 mln sprzedanych domów w ujęciu annualizowanym  wobec oczekiwanych 5,37 mln i 5,42 mln odnotowanych w lipcu.

 

Wciąż nie ma przełomu na froncie handlowym. Negocjatorzy z Chin i USA po dwóch miesiącach przerwy znów zasiedli do rozmów, aby przygotować grunt pod negocjacje na wyższym szczeblu przewidziane na październik.  Do Waszyngtonu przyjechała 30-osobowa delegacja pod przewodnictwem wiceministra finansów Liao Mina. O postęp nie będzie łatwo, bo Amerykanie nie odpuszczają. Jeden z nieformalnych doradców Donalda Trumpa powiedział, że w razie braku porozumienia cła na chińskie towary mogłyby nawet wzrosnąć do 50 proc. Lub 100 proc. – Czy prezydent ma opcje eskalacji wojny handlowej. Tak, cła mogą zostać podniesione. Teraz są na niskich poziomach  i mogą pójść w górę do 50 proc. Lub 100 proc. – powiedział Michael Pillsbury, określony przez Trumpa jako „wiodący autorytet w kwestii Chin”.

Donald Trump powtórzył swój apel do Rezerwy Federalnej w tweecie opublikowanym w niedzielę. Prezydent USA ponownie nalega obniżenia stóp procentowych do poziomu poniżej zera twierdząc, iż wysokie stopy znacznie obniżają konkurencyjność amerykańskich przedsiębiorstw na światowym rynku.  – Zawsze powinniśmy mieć niższe stopy od reszty świata! – napisał Trump na Twitterze, odnosząc się do ujemnych stóp, które stały się powszechne w Europie i Azji. Według wskaźników Bloomberga około 14,3 bln dolarów globalnego długu posiada stopy zwrotu poniżej zera. To spadek z 17 bilionów dolarów pod koniec sierpnia. 18 września Rezerwa Federalna obniżyła stopę funduszy federalnych o 25 punktów bazowych do przedziału 1,75-2 proc., zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Oświadczenie polityki pieniężnej ponownie potwierdziło, że dynamika gospodarcza rośnie w umiarkowanym stopniu. Jednak niewielka obniżka o zaledwie ćwieć punktu to zdaniem Trumpa jest niewystarczające, biorąc pod uwagę, że inne banki centralne obniżają swoje stopy bardziej drastycznie.

Facebook nabył opartą na sztucznej inteligencji technologię chat-bota startupu Servicefriend. Będzie mu ona potrzeba do obsługi Calibry, cyfrowego portfela planowanej kryptowaluty LibraCoin.  Ogłaszając plany dot. Libry i Calibry, Facebook przekazał światu, że chce dotrzeć do klientów, którzy nie mają kont w bankach i zapewnić im dostęp do usług finansowych oraz udostępnić Calibrę za pośrednictwem specjalnie stworzonej aplikacji oraz WhatsAppa i Messengera.  Servicefriend zapewnia boty, za którymi stoi sztuczna inteligencja. Ponoć mogą one “naśladować inteligencję, rozumienie i empatię człowieka” w takim stopniu, że klienci nie zdają sobie sprawy, że wchodzą w interakcje z botem. Nadal nie wiadomo, czy Libra rzeczywiście wejdzie na rynek w 2020 r. Projekt napotkał bowiem krytykę ze strony polityków i urzędników – zarówno w USA jak i Unii Europejskiej. Tylko Szwajcaria nawołuje do globalnej dyskusji nt. projektu.

Plagą sektora kryptowalut, podobnie jak wcześniej branży Forex i opcji binarnych, jest nielegalne wykorzystywanie wizerunku celebrytów do promowanie oszukańczych programów do rzekomego zarabiania dużych pieniędzy za pomocą „cudownych” platform tradingowych. Tym razem ofiarą scammerów padła brytyjska gwiazda Kate Winslet. Znana z głównej roli w kultowym filmie Titanic aktorka wytoczyła niedawno sprawę sądową przeciwko oszustom, którzy wykorzystali jej wizerunek i fałszywe wypowiedzi do promowania piramidy finansowej Bitcoin Code.  Chodzi o  sfabrykowany wywiad, rzekomo przeprowadzony z Winslet przez serwis BBC, gdzie gwiazda chwali się, że zarabia krocie dzięki platformie tradingowej Bitcoin Code. Jednocześnie w materiałach reklamowych pojawia się zdjęcie gwiazdy wraz ze zrzutem ekranu pokazującym rzekome transakcje przez nią zawarte. Osoba reprezentująca aktorkę w kontekście zainicjowanego postępowania stwierdziła, że ta wprowadzająca w błąd reklama jest „jest całkowicie kłamliwa i absolutnie fałszywa.”  Ofiarą podobnego oszustwa padł niedawno znany polski piłkarz Robert Lewadnowski. W sfabrykowanym wywiadzie „Lewego” z Kubą Wojewódzkim miał on rzekomo zdradzić niesamowity sposób na zarabianie ogromnych pieniędzy. Kliknięcie na pojawiający się w reklamie link przekierowywało do fałszywej strony Pulsu Biznesu, gdzie w udzielonym wywiadzie Lewandowski miał zachwalać handel kryptowalutami i korzystania z platformy Bitcoin Billionaire.

Polski złoty nie może się pozbierać po piątkowym laniu. Kurs euro poszedł mocno w górę po tym, jak na rynek trafiły doniesienia o zbliżającym się werdykcie TSUE w sprawie tzw. kredytów frankowych. W poniedziałek rano kurs euro szybko piął się w górę, rosnąc o 2,5 grosza i zbliżając się do 3,39 zł. To kontynuacja piątkowego ruchu, gdy kurs EUR/PLN wzrósł o przeszło trzy grosze. W rezultacie polska waluta jest najsłabsza od trzech tygodni. Najnowszej fali słabości złotego trudno nie wiązać z informacjami o nadchodzącym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. Według nieoficjalnych doniesień werdykt TSUE zapadnie 3 października. W skrajnym przypadku jego konsekwencją może być konieczność dokapitalizowania dwóch lub trzech dużych banków działających w Polsce. Osłabienie złotego w relacji do euro przekłada się na notowania pozostałych głównych walut. W poniedziałkowy poranek frank szwajcarski był wyceniany na 4,0286 zł, a więc o blisko cztery grosze więcej niż przed weekendem.  Za dolara amerykańskiego trzeba było zapłacić już ponad 4,00 zł, czyli o blisko cztery grosze drożej niż w piątek wieczorem. Funt szterling zyskiwał 3 grosze, osiągając cenę 4,96 zł. W piątek brytyjska waluta kosztowała w porywach 4,97 zł i była najdroższa od maja.

Co piąty Polak nie pamięta, kiedy ostatni raz spacerował dłużej niż 10 minut. Co trzeci nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, a co drugi spędza ponad 5 godzin dziennie w pozycji siedzącej – pokazuje badanie MultiSport Index 2019.  Statystyki wyglądają najgorzej wśród seniorów i dzieci – tylko co czwarte dziecko wypełnia zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące minimalnej dawki ruchu dla swojego wieku. Przykład idzie z góry, bo raptem 8 proc. Polaków uprawia sport wspólnie z dzieckiem. Tymczasem aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na pogłębianie rodzinnych relacji – wskazują eksperci. Problemem jest siedzący tryb życia społeczeństwa. Jak pokazuje badanie MultiSport Index 2019, ponad połowa Polaków spędza ponad 5 godzin dziennie w pozycji siedzącej. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że siedzący tryb życia jest czwartą przyczyną zgonów na świecie. Dlatego jednym z aktualnych wyzwań WHO jest ograniczenie zjawiska społecznego bezruchu – o co najmniej 10 proc. do 2025 roku oraz o 15 proc. do 2030 roku. Aktywność fizyczna Polaków obniża się wraz z wiekiem – ponad połowa seniorów nie podejmuje jej w ogóle. Z drugiej strony w bezruchu zastygają też najmłodsze pokolenia.

Opracował: Sławek Sobczak

 

 

 

 

 

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

MAGAZYN KIESZEŃ (276) 09.21. 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

CENY @ 4:00 PM 09.20.2019

10 yr note:                1.72% -7 bp
5 yr note:                  1.60% -7 bp
2 Yr note:                  1.67% -8 bp
30 yr bond:               2.16% – 8bp
Libor Rates:              1 mo 2.045%; 3 mo 2.158%; 6 mo 2.084%; 1 yr 2.074% (9/19/19)
30 yr FNMA 3.5:      102.47 +16 bp (+8 bp frm 9:30)
15 yr FNMA 3.0:      102.17 +21 bp (+18 bp frm 9:30)
30 yr GNMA 3.5:     103.77 +20 bp (+4 bp frm 9:30)
Dollar/Yuan:            $7.0916 -$0.0047
Dollar/Yen:              107.55 -0.46 yen

Dollar/Euro:            $1.1019 -$0.0021
Dollar Index:          98.48 +0.21
Gold:                       $1524.20 +$18.00 (trade worries)
Crude Oil:               $58.09 -$0.04 (down $0.90 since 8:30 today)
DJIA:                       26,934.46 -160.13
NASDAQ:                8117.67 -65.20
S&P 500:                2992.01 -14.78

Poland

Name Value Net Change % Change 1 Month 1 Year Time (EDT)
WIG20:IND

WIG 20

 

2,171.75 -19.86 -0.91% +3.24% -3.80% 11:15 AM
WIG:IND

WSE WIG INDEX

 

57,485.19 -567.84 -0.98% +2.57% -1.29% 11:15 AM
WIG30:IND

WIG30

 

2,464.87 -26.78 -1.07% +2.44% -3.94% 11:15 AM

 

 

Currency Value Change Net Change Time (EDT)
EUR-USD

 

1.1017 -0.0024 -0.22% 4:59 PM
USD-JPY

 

107.5600 -0.4600 -0.43% 4:59 PM
GBP-USD

 

1.2478 -0.0048 -0.38% 4:59 PM
AUD-USD

 

0.6766 -0.0026 -0.38% 4:59 PM
USD-CAD

 

1.3263 0.0003 +0.02% 4:59 PM
USD-CHF

 

0.9909 -0.0018 -0.18% 4:59 PM

 

USD-CZK

 

23.4754 0.0186 +0.08% 4:59 PM
USD-SKK

 

27.3360 0.0494 +0.18% 4:59 PM
USD-PLN

 

3.9706 0.0375 +0.95% 4:59 PM
USD-HUF

 

302.9900 1.8400 +0.61% 4:59 PM
USD-RUB

 

63.9870 -0.0267 -0.04% 4:58 PM

 

 

 

Today’s Rates

Best Execution
Rate Change
30 Yr FRM 3.79% +0.02
15 Yr FRM 3.45% +0.00
FHA 30 Year Fixed 3.42% -0.01
Jumbo 30 Year Fixed 3.81% +0.01
5/1 Yr ARM 3.43% -0.02
Current Mortgage Rates »

What are best-execution rates?

Average Mortgage Rates

Rate Points Change
FHFA *
15 Yr. Fixed 3.79% 1.21 -0.12
30 Yr. Fixed 4.39% 1.12 -0.22

 

MBA **
30 Yr. Fixed 4.12% 0.38 +0.08
15 Yr. Fixed 3.48% 0.32 +0.06
30 Yr. Jumbo 4.07% 0.21 +0.04
30 Yr. FHA 4.01% 0.28 +0.04
5/1 ARM 3.58% 0.27 +0.02

 

Freddie Mac **
30 Yr. Fixed 3.73% 0.50 +0.17
15 Yr. Fixed 3.21% 0.50 +0.12
1 Yr. ARM 2.68% 0.20 +0.01
5/1 Yr. ARM 3.49% 0.40 +0.13
Current Mortgage Rates »

* FHFA averages are updated monthly.
** Mortgage Bankers Association (each Wednesday) and Freddie Mac (each Thursday) averages are updated weekly.

Secondary Markets

MBS
Price Change
30YR FNMA 3.0 101.34 +0.33
30YR FNMA 3.5 102.47 +0.16
30YR GNMA 3.0 102.61 +0.28
30YR GNMA 3.5 103.77 +0.20
15YR FNMA 3.0 102.09 +0.17
15YR FNMA 2.5 100.69 +0.20

 

Treasuries
Yield Change
2 YR 1.6872% -0.0567
5 YR 1.6002% -0.0628
10 YR 1.7215% -0.0659
30 YR 2.1588% -0.0717
Prices as of: 9/20/2019 5:06PM EST
Top of Form
Week Month 1-Year 3-Year

Bottom of Form

[click item to view chart] Current Previous Previous
Quote Day Week
Sep 20, 2019 Sep 19, 2019 Sep 13, 2019
Quote % Chg Quote % Chg Quote % Chg
Macroeconomic Statistics
Aug Core US CPI Rate 2.4% 9.1% 2.2% 0.0% 2.2% 0.0%
Jul Core US PCE Idx 1.60% 0.0% 1.60% 0.0% 1.60% 0.0%
 Aug Non-Farm Payroll 130,000 -18.2% 159,000 0.0% 159,000 0.0%
Mortgage Rates
 30 Yr FXD avg 3.73% 4.8% 3.56% 0.0% 3.56% -1.1%
 15 Yr FXD avg 3.21% 3.9% 3.09% 0.0% 3.09% 0.7%
Fundamentals
1 Year CMT 1.857% -1.5% 1.886% 0.7% 1.873% 5.3%
10 Year CMT 1.80% -0.6% 1.81% 3.4% 1.75% 9.4%
2-Year Treasury 1.724% -1.1% 1.744% -3.3% 1.804% 14.5%
10-Year Treasury 1.768% -1.1% 1.787% -6.0% 1.901% 19.5%
30-Year Treasury 2.205% -1.2% 2.231% -6.1% 2.375% 14.5%
12 MTA 2.385% -2.4% 2.444% 0.0% 2.444% 0.0%
USD 6M LIBOR 2.0840% 0.1% 2.0815% 1.7% 2.0473% 1.2%
USD 12M LIBOR 2.0741% 0.5% 2.0645% 2.9% 2.0056% 2.9%
USD 1M LIBOR 2.0459% 0.1% 2.0443% 0.8% 2.0275% -6.6%
11th District COFI 1.155% 1.2% 1.141% 0.0% 1.141% 0.0%
Federal Funds 2.00% 0.0% 2.00% -11.1% 2.25% 0.0%
Gold, Mini $/oz 1510.50 0.3% 1506.20 0.4% 1499.50 -1.1%
Currencies
EUR/USD 1.1006 -0.4% 1.1051 -0.3% 1.1081 0.0%
USD/JPY 108.0026 0.0% 108.0220 0.0% 108.0745 1.4%
GBP/USD 1.2486 -0.3% 1.2524 0.1% 1.2512 3.2%
USD/CAD 1.3279 0.1% 1.3265 -0.1% 1.3274 -0.2%
AUD/USD 0.676960 -0.3% 0.678730 -1.3% 0.687436 1.4%
USD/CHF 0.9933 0.0% 0.9938 0.3% 0.9905 0.7%

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

SPORT 24 września 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Piłka nożna:

FIFA The Best:

Lionel Messi został uznany najlepszym piłkarzem 2019 roku w plebiscycie FIFA The Best. To szóste takie wyróżnienie dla Argentyńczyka. Na gali FIFA w Mediolanie był też polski akcent – Nagrodę Fair Play otrzymał Leeds United Mateusza Klicha.  Lionel Messi rywalizował o tytuł z Portugalczykiem Cristiano Ronaldo i Holendrem Virgilem van Dijkiem. Argentyńczyk otrzymał 46 punktów – osiem więcej od van Dijka i dziesięć więcej od Ronaldo. To szósty w karierze triumf Argentyńczyka w plebiscycie FIFA – nikt nie ma w kolekcji tylu statuetek co on. Wcześniej kapitan Barcelony był wyróżniany w ten sposób w 2009, 2010, 2011, 2012 i 2015 roku. To wielki powrót współczesnego króla futbolu na tron – przed rokiem Messiego zabrakło w finałowej trójce. 32-latek został Piłkarzem Roku 2019, ale w plebiscycie brany pod uwagę był okres od 16 lipca 2018 do 19 lipca 2019 roku, czyli tak naprawdę sezon 2018/2019. W tym czasie Argentyńczyk wygrał z Barceloną mistrzostwo Hiszpanii, został królem strzelców La Liga i Ligi Mistrzów oraz najlepszym asystentem i Piłkarzem Sezonu hiszpańskiej ekstraklasy.Ponadto wygrał też klasyfikację “Złotego Buta” dla najskuteczniejszego gracza lig europejskich. W branym pod uwagę okresie Messi zdobył łącznie 54 bramki, a przy 20 asystował w 58 występach dla Barcelony i reprezentacji Argentyny.

Holenderski obrońca musiał obejść się smakiem, ale poniedziałek był udanym dniem dla delegacji Liverpoolu w mediolańskiej La Scali. Najlepszym trenerem wybrano menedżera The Reds Juergena Kloppa, który poprowadził zespół z Anfield do triumfu w Lidze Mistrzów, a tytuł Bramkarza Roku trafił w ręce Alissona. Dla obu to pierwsze tego typu wyróżnienie w karierze.  Klopp wyprzedził Pepa Guardiolę z Manchesteru City, który w minionym sezonie jako pierwszy w historii wygrał zdobył mistrzostwo Anglii, Puchar Anglii, Puchar Ligi i Tarczę Wspólnoty, oraz Mauricio Pochettino z Tottenhamu, którego pokonał w finale Ligi Mistrzów. Alisson oprócz Ligi Mistrzów wygrał też z reprezentacją Brazylii Copa America 2019 i zostajął najlepszym golkiperem turnieju. Golkiper Liverpoolu zebrał więcej głosów od swojego rodaka Edersona z Manchesteru City i Niemca Marca-Andre ter Stegena z Barcelony. Nagroda im. Ferenca Puskasa dla autora najpiękniejszej bramki głosami otrzymał Daniel Zsori z Debreceni VSC, który w doliczonym czasie ligowego meczu z Ferencvarosem Budapeszt zaskoczył bramkarza rywali efektowną przewrotką. 18-latek pokonał Leo Messiego i Juana Fernando Quintero z River Plate Buenos Aires.

W tym roku FIFA poszerzyła pulę nagród w kobiecym futbolu. Piłkarką Roku została Megan Megan Rapinoe – mistrzyni świata, królowa strzelców i najlepsza piłkarka ostatniego mundialu. Tytuł Trenerki Roku trafił natomiast w ręce Jill Ellis, która poprowadziła “Jankeski” do dwóch mistrzostw świata z rzędu (2015, 2019) – dokonała tego jako pierwsza w historii kobiecej piłki. Dla Rapinoe to pierwsze wyróżnienie w plebiscycie FIFA, natomiast Ellis wygrała go już po raz drugi – pierwszy raz w 2015 roku. Po raz pierwszy wybrano natomiast Bramkarkę Roku. Najlepszą golkiperką uznano Holenderkę Sari van Veenendaal – finalistkę ostatniego mundialu i laureatkę Złotej Rękawicy MŚ 2019.

El. MŚ 2022: 

Bardzo krótko Hector Cuper prowadził piłkarską reprezentację Uzbekistanu w eliminacjach mistrzostw świata 2022. W poniedziałek federacja tego kraju (UFA) ogłosiła zwolnienie argentyńskiego trenera. Powodem niedawna porażka z Palestyną 0:2 na inaugurację rozgrywek. To pierwszy szkoleniowiec, który stracił pracę w strefie azjatyckiej w el. mś w 2022 roku. Gospodarzem turnieju będzie Katar.

Bundesliga:

W meczu zamykającym 5. kolejkę Bundesligi VfL Wolfsburg zremisował 1:1 z TSG 1899 Hoffenheim. Podział punktów bardziej mógł satysfakcjonować gospodarzy.

W poniedziałek Dawid Kownacki został wykupiony przez Fortunę Duesseldorf. Wcześniej był wypożyczony z Sampdorii Genua. Teraz napastnik naszej reprezentacji związał się z niemieckim klubem czteroletnim kontraktem i został jednym z najdroższych polskich piłkarzy w historii. Ponadto Kownacki stał się rekordowym nabytkiem Fortuny w historii. I to blisko dwa razy pobił poprzedni najwyższy transfer. Do tej pory klub z Duesseldorf zapłacił najwięcej na Nany’ego Amponaha. Ghańczyk kosztował 4 mln euro. Z kolei za „Kownasia” zapłacono 7,5 mln euro. Wcześniej Niemcy zainwestowali 1,25 mln euro w wypożyczenie 22-latka. 6-krotny reprezentant Polski został jednocześnie jednym z najdroższych piłkarzy w naszym kraju. Licząc łączną sumę, którą kluby przeznaczały na Kownackiego (Sampdorii zapłaciła 4 mln euro, a Fortuna 8,75 mln euro), ten kosztował 12,75 mln euro. Oznacza to, że jest na 7. miejscu wśród polskich graczy, jeśli chodzi o kwoty, które w nich zainwestowano w trakcie całej kariery.

Tenis:

ATP Zhuhai:

Albert Ramos w dwóch setach pokonał Yoshihitę Nishiokę w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 250 w Zhuhai. Do 1/8 finału w poniedziałek awansowali także Cameron Norrie, Adrian Mannarino i Di Wu.

Albert Ramos (Hiszpania, 8) – Yoshihito Nishioka (Japonia) 6:2, 6:1
Cameron Norrie (Wielka Brytania) – Peter Gojowczyk (Niemcy) 6:1, 6:4
Adrian Mannarino (Francja) – Ze Zhang (Chiny, WC) 7:6(6), 7:5
Di Wu (Chiny, WC) – Tatsuma Ito (Japonia, Q) 3:6, 6:3, 7:5

ATP Chengdu:

Cristian Garin w dwóch setach pokonał Kyle’a Edmunda w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 250 w Chengdu. We wtorek odbędzie się mecz o 1/8 finału pomiędzy Kamilem Majchrzakiem a Węgrem Martonem Fucsovicsem.

Cristian Garin (Chile) – Kyle Edmund (Wielka Brytania, 7) 6:3, 6:2
Daniel Evans (Wielka Brytania) – Yan Bai (Chiny, WC) 6:3, 4:6, 7:6(4)
Bradley Klahn (USA, Q) – Jason Jung (Tajwan, Q) 4:6, 6:3, 7:6(2)

WTA Taszkent:

Viktoria Kuzmova i Alison van Uytvanck awansowały do II rundy turnieju WTA International w Taszkencie. Jelena Ostapenko skreczowała w meczu z Katariną Zawacką.

Viktoria Kuzmova (Słowacja, 1) – Francesca di Lorenzo (USA) 7:6(3), 6:3
Alison van Uytvanck (Belgia, 3) – Ludmiła Samsonowa (Rosja, Q) 6:0, 6:1
Sorana Cirstea (Rumunia, 8) – Denisa Allertova (Czechy) 6:1, 6:4
Katarina Zawacka (Ukraina) – Jelena Ostapenko (Łotwa, 4) 6:3, 5:4 i krecz
Greet Minnen (Belgia) – Kateryna Bondarenko (Ukraina, 9) 6:2, 6:2
Danka Kovinić (Czarnogóra) – Sabina Szaripowa (Uzbekistan, WC) 6:0, 5:7, 6:2
Anna Kalinska (Rosja) – Harriet Dart (Wielka Brytania, Q) 6:4, 6:4
Tereza Martincova (Czechy, Q) – Irina-Camelia Begu (Rumunia) 6:7(4), 6:4, 6:4

WTA Wuhan:

Alicja Rosolska bez powodzenia grała w zawodach WTA Premier 5 na kortach twardych w Wuhanie. Polka i partnerująca jej Ellen Perez zakończyły występ już na I rundzie.

Nadia Kiczenok (Ukraina) / Abigail Spears (USA) – Alicja Rosolska (Polska) / Ellen Perez (Australia) 6:3, 6:4

Siatkówka:

Nie mogło być inaczej – siatkarze reprezentacji Polski zameldowali się w półfinale mistrzostw Europy. W meczu o strefę medalową wicemistrzowie Starego Kontynentu sprzed dwóch lat nawet nie napędzili im stracha. Polska – Niemcy 3:0.

Na półfinał mistrzowie świata jadą do Ljubljany, gdzie w Stożice Arenie zmierzą się ze Słoweńcami, sensacyjnymi pogromcami Rosjan. I to już z całą pewnością będzie trudny i wymagający test. Jednak od ucznia, który na razie dostaje same celujące, nie spodziewamy się przecież dostatecznego.  Reprezentacja Słowenii sprawiła ogromną niespodziankę pokonując 3:1 (25:23, 25:22, 21:25, 25:20) Rosję w meczu ćwierćfinałowym mistrzostw Europy. Podopieczni Alberto Giulianiego w meczu o awans do finału zmierzą się z Polską.

Znamy już połowę półfinalistów mistrzostw Europy 2019 siatkarzy. We wtorek do Polaków i Słoweńców dołączą kolejne dwa zespoły. Z turniejem pożegna się także jeden z kandydatów do medalu. Naprzeciwko siebie staną bowiem reprezentacje Francji i Włoch. Bez względu na to, która z ekip pożegna się we wtorek z turniejem, będzie to spora niespodzianka. Zarówno Trójkolorowi, jak i Azzuri, wskazywani byli bowiem jako kandydaci do medalu. Ostatecznie jedna z drużyn pożegna się z marzeniami już po ćwierćfinale.

Terminarz wtorkowych spotkań ćwierćfinałowych ME siatkarzy:

24 września, godz. 20.45 (Nantes): Francja – Włochy
24 września, godz. 20.30 (Antwerpia): Serbia – Ukraina

PŚ siatkarek:

Siatkarki Stanów Zjednoczonych przegrały z Chinkami 0:3 i poniosły pierwszą porażkę w Pucharze Świata rozgrywanym w Japonii. Azjatki to jedyna niepokonana ekipa w turnieju. Jedną przegraną mają także trzecie w tabeli Rosjanki.

Kolarstwo:

Juniorzy Rosjanka Aigul Gariejewa i Włoch Antonio Tiberi zdobyli złote medale kolarskich mistrzostw świata w jeździe indywidualnej na czas. Impreza odbywa się w angielskim hrabstwie Yorkshire. Polacy w poniedziałek zajęli odległe lokaty.

LA:

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) na 4 dni przed rozpoczęciem mistrzostw świata w Katarze podtrzymała zawieszenie dla Rosji. Sportowcy z tego kraju w Ad-Dausze wystąpią pod neutralną flagą.

Ma 49 lat i po raz trzynasty wystąpi w lekkoatletycznych mistrzostwach świata, które w piątek rozpoczną się w Dausze. Złoty medalista tej imprezy z 1993 roku Hiszpan Jesus Angel Garcia wystąpi w chodzie na 50 km i zapewnia, że motywacja to sprawa umysłu. Jeśli uda mu się zakwalifikować na igrzyska, będzie pierwszym lekkoatletą w historii, który wystąpi w ośmiu olimpiadach. Swoją przygodę rozpoczął od 1992 roku w Barcelonie.

– Nigdy nie przypuszczałem, że w wieku 50 lat będę jeszcze w stanie rywalizować na najwyższym światowym poziomie – przyznał. Mistrzostwa świata w Dausze rozpoczną się w piątek i potrwają do 6 października.

Opracował: Sławek Sobczak

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Wiadomości z USA i świata 24 września 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Wall Street przeszła obojętnie wobec coraz bardziej recesyjnych sygnałów z Europy.  Informacje, jakie w poniedziałek napłynęły z wrześniowych wskazań PMI, mogły zmrozić krew w żyłach niejednego inwestora.  Koniunktura w niemieckim przemyśle jest najgorsza od 10 lat, gdy świat przeżywał potężną recesję po pierwszym uderzeniu kryzysu finansowego. Poniżej rynkowego konsensusu znalazły się odczyty dla Francji – i to zarówno dla usług jak i przemysłu. Nieoczekiwany spadek zaliczył także PMI dla niemieckiego sektora usługowego. Nic więc dziwnego, że giełdy na zachodzie Europy zniżkowały po ok. 1 proc. Co najwyżej dziwne, że tylko o 1 proc.

Wstępne recesyjne sygnały pojawiły się też po zachodniej stronie Atlantyku. Raport PMI dla amerykańskiego sektora usług pokazał pierwszy od niemal dekady spadek zatrudnienia. Zarówno „przemysłowy” (51,0 pkt., powyżej oczekiwań) jak i „usługowy” (50,9 pkt., poniżej oczekiwań) PMI dla Stanów Zjednoczonych utrzymały się tylko nieznacznie powyżej granicy 50 punktów rozdzielającej wzrost od regresu w badanym sektorze. Tymczasem indeksy nowojorskie po lekko ujemnym otwarciu nieznacznie poszły w górę, aby w ostatnich 30 minutach sesji oddać skromne zyski. S&P500 stracił symboliczne 0,01 proc. I  zakończył sesję poniżej 3000 punktów. Czyli jakiś 1 proc. poniżej lipcowego szczytu wszech czasów. Nasdaq osunął się o 0,06 proc., a Dow Jones zyskał 0,06 proc.

Dla inwestorów z Wall Street obecnie większe znaczenie zdają się mieć najbardziej nawet niedorzeczne plotki i spekulacje dotyczące wojny handlowej z Chinami niż pierwszorzędne kwestie makroekonomiczne. Amerykański rynek potrafi reagować nawet na taki detal jak rezygnacja chińskiej delegacji handlowej z wizyty na farmach w Montanie.  – Mieliśmy dzisiaj jakieś wiadomości makroekonomiczne, ale nic takiego, co mogłoby  zmienić nastroje na rynku – skwitował Peter Cardillo, główny ekonomista w nowojorskim Spartan Capital Securities cytowany przez agencję Reuters. Poza rynkiem akcji uwagę zwracały  zwyżkujące o 3,7 proc. ceny srebra. Biały metal najwyraźniej wrócił do łask inwestorów po ostroj korekcie z początku września. Notowania  kontraktów terminowych na złoto  wzrosły o 0,5 proc., dochodząc do $1531,95 za uncję.

 

Giełda Binance US – powiązana z największą na świecie pod względem obrotów giełdą kryptowalut Binance, utworzona do obsługi obywateli Stanów Zjednoczonych, od dnia 18 września zaczęła przyjmować depozyty w Bitcoinie (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH) oraz Tether (USDT). Od wtorku 24 września Binance US oficjalnie rozpoczyna swoją działalność. W kolejnych tygodniach wprowadzane będą stopniowo także inne kryptowaluty, który spełniają wymogi związane z amerykańskimi przepisami oraz dotyczące zgodności z regulacjami (compliance) w oparciu o wewnętrzne ramy oceny ryzyka związanego z aktywem cyfrowym (Digital Asset Risk Assessment Framework). Użytkownicy amerykańscy, którzy nadal posiadają środki na Binance.com nie mogą liczyć na automatyczny transfer na Binance US. Muszą to zrobić we własnym zakresie. Dodatkowym czynnikiem motywującym ma być premia za polecenie nowych użytkowników w wysokości 15 dolarów, obowiązująca do 1 listopada.

 

Biuro podróży Thomas Cook z Wielkiej Brytanii ogłasiło upadłość i zawiesiło działalność. 21 tysięcy osób na całym świecie straciło pracę, a około 150 tysięcy Brytyjczyków musi teraz jakoś wrócić do kraju. Brytyjska administracja zapewnia, że zorganizuje podróżnym powrót. Thomas Cook to firma, której korzenie sięgają roku 1841. CEO firmy Peter Fankhauser oświadczył, że biuro zostało poddane przymusowej likwidacji i wydano zarządzenie powołujące likwidatora. Do upadłości firmy przyczyniło się ogromne zadłużenie. Pomóc miało finansowanie przez kredytodawców i udziałowców w wysokości 200 mln funtów, o które firma prosiła w miniony piątek. Jednakże pieniądze się nie znalazły, a rząd brytyjski odmówił pomocy, która w jego opinii przedłużyłaby jedynie to, co nieuniknione.  Spekulanci, a wśród nich Sona Asset Management i XAIA Investment GmbH mogą zarobić na bankructwie Thomasa Cooka aż 250 mln dolarów. Wszystko dzięki instrumentom pochodnym (CDS, credit default swap) stanowiącym zabezpieczenie w przypadku niewywiązywanie się firmy ze zobowiązań.

 

Duńska firma Orsted planuje wykorzystać 12-megawatowe turbiny wyprodukowane przez General Electric do projektów u wybrzeży Maryland i New Jersey. To najwyższe i najpotężniejsze turbiny wiatrowe, jakie kiedykolwiek powstały na świecie. Te gigantyczne wiatraki o wysokości 260 metrów są prawie tak wysokie, jak nowojorski wieżowiec Chryslera. Stany od Nowego Jorku po Wirginię dążą do rozwoju morskich farm wiatrowych na Atlantyku, aby zapewnić czystą energię nadmorskim miastom. Ogromne projekty spowodują radykalną zmianę sposobu, w jaki USA będą wytwarzać energię elektryczną. Według analityków strategia przejścia na czystą energię może sprawić, że budowa wiatraków stanie się przemysłem o wartości 70 miliardów dolarów. To dobra wróżba dla GE i innych producentów turbin

 

Konsumenci zmieniają dietę, dlatego substytuty mięsa zyskują coraz większą popularność. Według amerykańskiego banku inwestycyjnego Jefferies, w ciągu najbliższych dwóch dekad wartość rynku alternatywnych produktów mięsnych ma wzrosnąć do 240 miliardów dolarów.  Simon Powell, analityk Jefferies, prognozuje, że do 2040 r. sztuczne mięso osiągnie 9 proc. udziału w globalnym rynku mięsa, którego wartość szacowana jest na 2,7 bln dolarów. Dziś syntetyczne mięso odpowiada za mniej niż 1 proc. rynku.  Obecnie mięso roślinne, takie jak to produkowane przez firmę Beyond Meat, jest liderem na rynku. Jednak według Powella w niedalekiej przyszłości mięso „komórkowe” produkowane w laboratorium może wyprzedzić jego roślinny odpowiednik.  Analityk uważa, że komórkowa hodowla mięsa ma potencjał szybkiego wzrostu i jeżeli branża ta zdoła obniżyć koszty oraz uprzemysłowić proces laboratoryjnego wytwarzania, może szybko rozpocząć masową produkcję czystego mięsa.

Wstyd przed lataniem to idea, która pojawiła się w Szwecji. Obecnie głośno jest o niej także w innych krajach, np. w Niemczech, Holandii czy we Francji. Jej zwolennicy przekonują, że z powodu dużej emisji przez samoloty szkodliwych substancji trzeba przesiąść się do bardziej ekologicznych środków transportu, np. do pociągów. W UE samoloty odpowiadają za 4 proc. emisji CO2 i ten odsetek w ostatnich latach rośnie. Na apele ekologów odpowiadają już pierwsze  linie lotnicze. Holenderski KLM ogłosił, że od marca we współpracy z międzynarodowym przewoźnikiem kolejowym Thalys zastąpi jedno połączenie z Amsterdamu do Brukseli pociągiem. Jak podkreśla przewoźnik, to pierwszy krok w realizacji proekologicznej strategii „Lataj odpowiedzialnie”, która zakłada stopniowe ograniczanie liczby lotów na krótszych trasach. Z kolei linie Air France zapowiedziały, że do 2021 r. o 15 proc. ograniczą liczbę operacji na trasach krajowych. LOT nie zamierza iść w tym kierunku. Ideę wstydu przed lataniem mocno skrytykował szef narodowego przewoźnika Rafał Milczarski.

Opracował: Sławek Sobczak

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us


SPORT 25 września 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Piłka nożna:

Nowe europejskie rozgrywki, których pierwsza edycja odbędzie się w sezonie 2021/22, będą nosiły nazwę UEFA Europa Conference League – zdecydował obradujący w Lublanie Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Piłkarskiej.   Turniej będzie “trzecim poziomem” europejskiej rywalizacji w Europie – po Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Od sezonu 2021/22 liczba uczestników fazy grupowej LE spadnie z 48 do 32, ale i tak większa liczba drużyn będzie miała okazję spróbować swoich sił na europejskiej arenie. W Europa Conference League również rywalizować będą 32 kluby. Nie przewidziano zmian w formacie Champions League. Mecze nowych rozgrywek odbywać się będą w czwartki, podobnie jak spotkania Ligi Europy.

Liga Narodów:

UEFA zatwierdziła zmiany w Lidze Narodów. Dywizja A rozgrywek została poszerzona do 16 drużyn co oznacza, że mimo spadku, na najwyższym poziomie zostaje reprezentacja Polski.  Wiemy już, że w Dywizji A Ligi Narodów pozostaną wszystkie reprezentacje, które brały udział w pierwszej edycji tych rozgrywek. Na najwyższy poziom dołączą też czterej zwycięzcy Dywizji B, czyli Ukraina, Szwecja, Bośnia i Hercegowina oraz Dania.

Pierwszą edycję Ligi Narodów wygrała Portugalia, która w finale okazała się lepsza od Holandii. Trzecie miejsce zajęli zaś Anglicy, a czwarte Szwajcarzy.

Liga Mistrzów:

W St. Petersburgu, Monachium i Londynie odbędą się kolejno od 2021 roku finały piłkarskiej Ligi Mistrzów – zadecydował we wtorek w Lublanie Komitet Wykonawczy UEFA. Po raz pierwszy postanowiono wybrać od razu trzech gospodarzy.

Mecze odbędą się na stadionach Zenitu, Bayernu i na Wembley. Na tych trzech obiektach zaplanowane są także spotkania mistrzostw Europy 2020. To oznacza, że napastnik reprezentacji Polski i Bayernu Monachium Robert Lewandowski ma szansę w 2022 roku zagrać w finale “u siebie” na Allianz Arenie.

Komitet Wykonawczy zadecydował również, że finał Ligi Europy w 2021 roku rozegrany zostanie w Sewilli. Z kolei mecz o Superpuchar UEFA 2021 – między zwycięzcami Ligi Mistrzów i Europy – odbędzie się w Belfaście.

Już wcześniej podano lokalizacje finałów w sezonie 2019/20. Liga Mistrzów zakończy się w Stambule, Liga Europy w Gdańsku, a spotkanie o Superpuchar UEFA rozstrzygnięte zostanie w Porto.

Totolotek Puchar Polski:

W I rundzie Totolotek Pucharu Polski nie brakowało ciekawych spotkań. Długą drogę z piekła do nieba przeszła Lechia Gdańsk, która na przerwę schodziła z wynikiem 0:2, jednak w drugiej odsłonie udało jej się strzelić trzy gole i odprawić z kwitkiem drugoligową ekipę Gryfa Wejherowo. Zagłębie Lubin pokonało Koronę Kielce 1:0 i awansowało do II rundy Totolotek Pucharu Polski. To pierwsze zwycięstwo Miedziowych pod wodzą Martina Seveli. Widzew Łódź wygrał z faworyzowanym Śląskiem Wrocław 2:0 w meczu I rundy Totolotek Pucharu Polski. Dubletem w samej końcówce spotkania popisał się były piłkarz WKS-u Marcin Robak, który najpierw w 85. minucie wbił piłkę biodrem do bramki tuż obok bezradnego Daniela Kajzera, a w 90. minucie ustalił wynik strzałem z rzutu karnego.

Gryf Wejherowo – Lechia Gdańsk 2:3 (2:0)
Bramki: Maksymilian Hebel 3′, Bartosz Gęsior 5′ – Maciej Gajos 53′, 57′, Flávio Paixão 89′.

Ruch Chorzów – Stomil Olsztyn 3:3 (0:1), w rzutach karnych 3:4
Bramki: Konrad Kasolik 51′, Mariusz Idzik 85′ (k), Daniel Paszek 94′ – Artur Siemaszko 18′, Szymon Sobczak 82′ (k), Jakub Mosakowski 119′.

Zagłębie II Lubin – Miedź Legnica 2:2 (2:0), w rzutach karnych 1:3
Bramki: Bartosz Białek 8′, Adam Borkowski 9′ – Hubert Antkowiak 84′, Damian Byrtek 90′.

Legia II Warszawa – Wigry Suwałki 2:0 (0:0)
Bramki: Michał Mydlarz 62′, Kacper Wełniak 90′.

KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski – Sandecja Nowy Sącz 1:3 (1:2:)
Bramki: Jakub Chrzanowski 28′ – Tadeusz Socha 35′, Thiago 43′, Kamil Ogorzały 73′.

Stal Brzeg – Olimpia Elbląg 1:2 (0:1)

Bramki: Dawid Kamiński 76′ – Ołeksij Prytulak 15′, Eryk Filipczyk 66′.

KS Stilon Gorzów Wielkopolski – Olimpia Zambrów 5:1 (3:1)
Bramki: Adrian Nowak 14′, Kamil Ograbek 43′, 45′, Łukasz Zakrzewski 49′, Myrosław Taranenko 79′ – Łukasz Grzybowski 45′ (k).

Chrobry Głogów – Lech Poznań 0:2 (0:2)
Bramki: Christian Gytkjær 75′, Mateusz Skrzypczak 84′.

Korona Kielce – Zagłębie Lubin 0:1
Bramka: Dawid Pakulski 67′.

Widzew Łódź – Śląsk Wrocław 2:0 (0:0)
Bramki: Marcin Robak 85′, 90′ (k).

La Liga:

Broniąca tytułu mistrza Hiszpanii FC Barcelona pokonała u siebie Villarreal 2:1 w szóstej kolejce ekstraklasy, ale znów straciła z powodu kontuzji kluczowego piłkarza Lionela Messiego. Argentyńczyk znalazł się w wyjściowym składzie po raz pierwszym w tym sezonie. Barcelona jest czwarta w tabeli z 10 punktami, Villarreal jest ósmy i ma o dwa mniej. Przed pozostałymi rozstrzygnięciami tej kolejki prowadzi Granada (11 pkt), która w sobotę niespodziewanie pokonała Barcelonę 2:0, a we wtorek tylko zremisowała na wyjeździe z Realem Valladolid 1:1.

Puchar Ligi:

Niebywała sensacja w Pucharze Ligi Angielskiej! Tottenham Hotspur nie potrafił strzelić gola Colchester United, przegrał konkurs rzutów karnych i odpadł!  “Koguty” miały rywala z League 2, a to zaledwie czwarty poziom rozgrywkowy. Mimo to przez 90 minut nie znalazły sposobu na zdobycie bramki, a potem poległy w wojnie nerwów (regulamin nie przewiduje dogrywek). Jedenastek nie wykorzystali Christian Eriksen i Lucas Moura. To była jedyna wtorkowa niespodzianka, pozostałe drużyny z Premier League nie zawiodły. Manchester City już do przerwy rozstrzygnął starcie z Preston North End i prowadził 3:0. Ten wynik utrzymał się do końca i obrońca trofeum bez trudu wywalczył awans. Pewnie zwyciężył też Arsenal, który ograł u siebie Nottingham Forest różnicą aż pięciu bramek. W ślady “Kanonierów” poszły Leicester City i Southampton. “Święci” pokonali na Fratton Park Portsmouth (League 1) 4:0, a w ich barwach 90-minutowy występ zaliczył Jan Bednarek.

Serie A:

Wojciech Szczęsny otrzymał najniższe noty w Juventusie Turyn. Włoskie media obwiniają polskiego bramkarza za stratę gola w meczu z Brescią Calcio (2:1).  Juventus Turyn we wtorek musiał radzić sobie bez Cristiano Ronaldo, który narzekał na zmęczenie.

Ligue 1:

Aż do 7. kolejki czekali piłkarze AS Monaco na pierwsze zwycięstwo w nowym sezonie Ligue 1. Przełamanie nadeszło w starciu z OGC Nice, które ekipa Leonardo Jardima wygrała 3:1. Kamil Glik całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych. Drużyna Leonardo Jardima ma teraz sześć punktów i opuściła strefę spadkową. OGC Nice zajmuje 4. miejsce.

MLS:

W ostatniej kolejce MLS miało miejsce starcie pomiędzy dwoma Polakami. Drużyna Chicago Fire z Przemysławem Frankowskim w składzie zremisowała z FC Cincinnati 0:0. W bramce gospodarzy wystąpił Przemysław Tytoń. Również Kacper Przybyłko nie potrafił znaleźć drogi do bramki, a jego Philadelphia Union przegrała niespodziewanie z New York Red Bulls 0:2.

Koszykówka:

NBA:

Menedżer Brooklyn Nets Sean Marks powiedział, że nie spodziewa się powrotu na boisko w sezonie 2019/20 jednej z największych gwiazd koszykarskiej ligi NBA Kevina Duranta. 30-letni zawodnik przechodzi rehabilitację po operacji zerwanego ścięgna Achillesa.  Durant nabawił się kontuzji łydki 8 maja w półfinale Konferencji Zachodniej, kiedy grał jeszcze w barwach Golden State Warriors i nie brakowało wówczas głosów, że gdyby nie walka o mistrzostwo, to sztab medyczny nie walczyłby o jego szybki powrót, tylko spokojnie pozwoliłby mu się leczyć. Tak się jednak wówczas nie stało, a w konsekwencji koszykarz zerwał ścięgno. Durant podpisał kontrakt z Nets przed obecnym sezonem. Przez cztery lata zarobi 164 mln dolarów.

Siatkówka:

Mistrzostwa Europy: 

Francuzi z awansem do strefy medalowej mistrzostw Europy siatkarzy. Reprezentacja Francji w meczu ćwierćfinałowym ograła kadrę Włoch 3:0.  Francuska drużyna wydawała się być faworytem starcia w Nantes i ostatecznie wykorzystała wsparcie własnych kibiców, pokonując Italię w trzech setach. W piątkowym półfinale mistrzostw Europy Les Bleus zagrają z Serbią.

Serbia – Ukraina 3:2 (21:25, 25:23, 25:22, 19:25, 15:9)

Francja – Włochy 3:0 (25:16, 27:25, 25:14)

Tenis:

ATP Chengdu:

Grający w zastępstwie Kamila Majchrzaka Lloyd Harris w trzech setach pokonał Martona Fucsovicsa w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 250 w Chengdu. W meczu pokoleń 35-letni Fernando Verdasco wygrał z 20-letnim Alexeiem Popyrinem.  W I rundzie turnieju ATP w Chengdu Marton Fucsovics miał zmierzyć się z Kamilem Majchrzakiem. Polak jednak musiał zrezygnować z występu z powodu zatrucia pokarmowego i w jego miejsce jako tzw. “szczęśliwy przegrany” z kwalifikacji do drabinki wszedł Lloyd Harris. Afrykaner wykorzystał szansę. Sprawił niespodziankę, pokonując Węgra 4:6, 6:4, 6:2.

Dusan Lajović (Serbia, 5) – Juan Ignacio Londero (Argentyna) 4:6, 6:4, 6:2
Pablo Carreno (Hiszpania) – Radu Albot (Mołdawia) 6:3, 6:4
Fernando Verdasco (Hiszpania) – Alexei Popyrin (Australia, Q) 6:2, 7:5
Jegor Gerasimow (Białoruś, SE) – Zhe Li (Chiny, WC) 4:6, 6:2, 6:3
Lloyd Harris (RPA, LL) – Marton Fucsovics (Węgry) 4:6, 6:4, 6:2

ATP Zhuhai:

Andy Murray w dwóch setach pokonał Tennysa Sandgrena w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 250 w Zhuhai. Dla Szkota to pierwszy od stycznia wygrany mecz w singlu w głównym cyklu. W 1/8 finału zmierzy się z Alexem de Minaurem.

Alex de Minaur (Australia, 7) – John Millman (Australia) 6:1, 6:3
Miomir Kecmanović (Serbia) – Casper Ruud (Norwegia) 6:2 i krecz
Pablo Andujar (Hiszpania) – Steve Johnson (USA) 2:6, 6:2, 6:1
Andy Murray (Wielka Brytania, PR) – Tennys Sandgren (USA) 6:3, 6:7(6), 6:1
Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina, Q) – Marco Cecchinato (Włochy) 5:7, 6:4, 6:2
Zhizhen Zhang (Chiny, WC) – Dominik Koepfer (Niemcy, Q) 7:5, 6:2

WTA Wuhan:

Ashleigh Barty wzięła na Caroline Garcii rewanż za porażkę poniesioną w 2017 roku w finale imprezy WTA Premier 5 w Wuhanie. Do III rundy awansowała Karolina Pliskova.

Ashleigh Barty (Australia, 1) – Caroline Garcia (Francja) 4:6, 6:4, 6:1
Karolina Pliskova (Czechy, 2) – Amanda Anisimova (USA) 6:3, 6:3
Kiki Bertens (Holandia, 6) – Bernarda Pera (USA, Q) 3:6, 6:4, 6:2
Qiang Wang (Chiny, 8) – Marie Bouzkova (Czechy) 6:3, 6:3
Sofia Kenin (USA, 15) – Elise Mertens (Belgia) 4:6, 6:4, 7:6(5)
Weronika Kudermetowa (Rosja, Q) – Belinda Bencić (Szwajcaria, 7) 2:6, 6:3, 6:4

F1:

Robert Kubica jeszcze nie zdecydował, czy w przyszłym sezonie zostanie w Formule 1. Orlen jednak od tego nie uzależnia pozostania w tym sporcie i niebawem ma wybrać jedną z trzech opcji. Polak zdaje sobie sprawę, że w przyszłym sezonie ma niewielkie szanse na regularną jazdę w F1. Dlatego niewykluczone, że swoją przyszłość zwiąże w inną serią wyścigową.  “Przegląd Sportowy” przedstawia możliwe scenariusze, a także zdradza, że Polski Koncern Naftowy kierujący Orlenem niemal na pewno zostanie w Formule 1. Możliwości są trzy, a jedna z nich nawet zakłada, że państwowa firma zostanie sponsorem tytularnym.

Kolarstwo:

MŚ:

Amerykanka Chloe Dygert zdobyła złoty medal mistrzostw świata w kolarstwie, zdecydowanie wygrywając rywalizację w jeździe indywidualnej na czas na dystansie 30,3 km z Ripon do Harrogate w Anglii. Jedyna Polka w stawce Anna Plichta zajęła 36. miejsce.  Dygert uzyskała czas 42.11 i miała ponad półtorej minuty przewagi nad drugą we wtorek Holenderką Anną van der Breggen, srebrną medalistką sprzed roku z Innsbrucku. Trzecie miejsce w Yorkshire zajęła triumfatorka dwóch ostatnich edycji MŚ, inna Holenderka Annemiek van Vleuten.  Wcześniej we wtorek odbyły się zawody młodzieżowców (do 23 lat) na tej samej trasie.Triumfował Duńczyk Mikkel Bjerg, a Filip Maciejuk zajął 30. miejsce.

W środę na dystansie 54 km ścigać się będzie elita mężczyzn. Polskę reprezentować mają Maciej Bodnar i Kamil Gradek.

Podnoszenie ciężarów:

MŚ:

Startujący w kategorii 96 kg Łukasz Grela (Budowlani Opole) zajął 23. miejsce w mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów. Złoty medal w Pattai wywalczył Chińczyk Tian Tao. Wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro w kat. 85 kg w rwaniu osiągnął 180 kg i minimalnie przegrywał z Gruzinem Antonem Pliesnojem. W podrzucie 25-letni Chińczyk jednak zdeklasował rywali, a rezultat 230 kg dał mu w dwuboju złoty medal, ósmy dla jego kraju w Pattai. Dobrze spisał się w tym boju również Katarczyk Fares Ibrahim Elbakh, który uzyskał 224 kg i dzięki temu awansował z czwartej na drugą pozycję. Brąz dla Pliesnoja.

LA:

MŚ Doha 2019: 

Mistrz olimpijski z Rio de Janeiro w rzucie młotem Dilszod Nazarow został zawieszony za stosowanie niedozwolonych środków i nie może wystąpić w rozpoczynających się w piątek w Dausze lekkoatletycznych mistrzostwach świata. Nazarow został zawieszony po ponownym przebadaniu próbki pobranej w trakcie mistrzostw świata w Daegu, które odbyły się osiem lat temu. Okazało się, że w moczu znaleziono niedozwolony steryd anaboliczny turinabol. Nazarow to mistrz olimpijski sprzed trzech lat z Rio de Janeiro (brąz w tych zawodach wywalczył Nowicki), wicemistrz świata z Pekinu (2015).

Opracował: Sławek Sobczak

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Wiadomości z USA i świata 25 września 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Dow Jones zaliczył we wtorek spadek o 0,53 proc., kończąc sesję na poziomie 26 807,77 punktów. S&P500 po nieudanym ataku na lipcowy rekord wszech czasów poszedł w dół o 0,84 proc., schodząc do 2 966,60 pkt. Najmocniej zareagował Nasdaq, który zniżkował o 1,46 proc, spadając poniżej 8 000 pkt. Groźba uruchomienia formalnej procedury impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa została negatywnie przyjęta przez nowojorskie giełdy.  Według doniesień amerykańskich mediów Demokraci mają zamiar uruchomić pierwszy etap procedury impeachmentu prezydenta Trumpa. Pretekstem kongresowego śledztwa ma być rzekome wywieranie nacisków na Ukrainę przez urzędującego prezydenta. Trump miał grozić Zełeńskiemu, że nie przekaże 400 mln USD pożyczki, jeśli tamtejsze władze nie rozpoczną śledztwa przeciw synowi byłego wiceprezydenta Joe Bidena. Na Wall Street ta wiadomość została odebrana negatywnie. Zapewne dlatego, że ewentualne uruchomienie procedury impeachmentu osłabiłoby pozycję Trumpa w negocjacjach z Chińczykami i tym samym odsunęło w czasie osiągnięcie jakiegokolwiek porozumienia handlowego z Pekinem.

 

Negatywnie zaskoczyła też cała seria danych z gospodarki USA. Przede wszystkim we wrześniu doszło do tąpnięcia indeksu nastrojów konsumentów. Wskaźnik Conference Board spadł do 125,1 pkt. ze 134,2 pkt. w sierpniu , względem 133,5 pkt. oczekiwanych przez analityków. Słabiej od konsensusu wypadł także indeks S&P/Case-Shiller  mierzący ceny domów w 20 amerykańskich metropoliach. Na dokładkę wyraźnie pogorszyły się nastroje przedsiębiorstw badanych przez Fed z Richmond. Bardzo negatywnie reagował też rynek długu. Rentowność 10-letnich obligacji rządu USA obniżyła się o blisko 9 pb., schodząc do zaledwie 1,64 proc. 2-letnie papiery skarbowe płacą tylko nieznacznie mniej – 1,62 proc. Malejące rentowności sygnalizują wzrost ceny rynkowej obligacji, co z kolei sugeruje silny popyt na bezpieczne aktywa.

 

Według chińskich władz, rząd przyznał nowe zwolnienia kilku krajowym i prywatnym firmom, aby kupowały soję z USA bez podlegania nałożonym w tym roku taryfom odwetowym. Firmy otrzymały zwolnienia w wysokości od 2 milionów do nawet 3 milionów ton. Niektóre chińskie firmy zrobiły zakupy już w poniedziałek na co najmniej 20 ładunków (około 1,2 miliona ton) z amerykańskiego regionu północno-zachodniego. Wśród nich znalazły się najprawdopodobniej państwowi giganci Cofco i Sinograin, a także pięć innych. Zwolnienia z taryf nastąpiły po spotkaniu urzędników szczebla niższego w USA w zeszłym tygodniu i przed spotkaniem najwyższych negocjatorów w przyszłym miesiącu w celu rozwiązania sporu handlowego. Zaangażowanie Chin w zakup większej ilości amerykańskich produktów rolnych jest kluczowe w rozmowach, a prezydent Donald Trump chce w ten sposób uzyskać wsparcie ze strony amerykańskich rolników, ważnego okręgu politycznego w wyborach w przyszłym roku. Inwestorzy czekają na oznaki tego, czy Chiny rzeczywiście zwiększą import amerykańskich produktów rolnych, postrzegając zakupy jako przybliżenie perspektyw kompromisu handlowego. Globalne rynki finansowe obarczone były dodatkową presją w ciągu ostatnich dwóch dni po odwołaniu wizyty chińskiej delegacji w amerykańskich gospodarstwach rolnych na wniosek USA.

 

Ropa naftowa spada od początku tygodnia po informacjach, jakoby Arabia Saudyjska robiła coraz większe postępy w przywracaniu utraconej produkcji. Jednak pomimo pozytywnych informacji na rynku pozostaje niepewność co do zdolności królestwa do dotrzymania terminu pełnej naprawy do końca miesiąca. Ropa naftowa spada poniżej 60 dolarów za baryłkę po gwałtownym wzroście w zeszłym tygodniu po atakach na rafinerie Saudi Aramco.  Firma poinfrmowała, iż przywraca większość krajowych rafinerii ropy naftowej do pełnej mocy przerobowej w celu zaspokojenia surowych wymagań klientów. W zeszłym tygodniu doszło do ataku na rafinerie Saudi Aramco w Arabii Saudyjskiej, na instalacje w mieście Bukajk (Abqaiq) i Churajs (Khurais) w wyniku czego ucierpiała duża część produkcji jednego z największych eksporterów na świecie. Mimo to ropa wciąż osiąga największy miesięczny wzrost od czerwca po ataku, który spowodował utratę 5 proc. globalnej podaży i rekordowy wzrost cen. Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania obwiniały Iran o przeprowadzenie ataku, tymczasem Ameryka przenosi więcej broni i żołnierzy do Arabii Saudyjskiej. Chociaż królestwo potwierdziło swoje zobowiązanie do przywrócenia produkcji do poziomów sprzed ataku do końca września, niektórzy analitycy są sceptyczni, że cel uda się osiągnąć.  Państwowa firma Aramco zmniejszyła tempo eksploatacji rafinerii o 1 milion baryłek dziennie po atakach, aby udostępnić więcej ropy na eksport. Według statystyk firmy Orbital Insight, zapasy ropy królestwa spadły o 8,4 proc. od czasu ataku. Jeśli dane instytutu Energy Information Administration w środę potwierdzą oczekiwany spadek zapasów ropy w USA, będzie to piąty tygodniowy ujemny odczyt w ciągu ostatnich sześciu. Według EIA zapasy wzrosły o 1,1 miliona baryłek do 417,1 miliona baryłek w tygodniu zakończonym 13 września.

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii poniósł klęskę w Sądzie Najwyższym UK. Sędziowie jednogłośnie zdecydowali, że zawieszenie parlamentu przez Johnsona było niezgodne z prawem. Wezwali przy tym ustawodawców do jak najszybszego wznowienia prac parlamentarnych. Jako przyczynę prorogacji parlamentu przez Johnsona upatruje się uniemożliwienie kontrolowania procesu Brexitu przez opozycję. Premier UK w wywiadzie dla BBC zanegował jednak to twierdzenie: „Ludzie myślą, że jakoś powstrzymaliśmy Parlament przed kontrolowanie Brexitu, co za absolutny nonsens”.  Orzeczenie Sądu Najwyższego w Londynie pozbawiło Johnsona oręża w postaci zawieszania prac parlamentu w przyszłości. Jednak co bardziej istotne, teraz do gry mogą wkroczyć posłowie, którym zależy na uniknięciu Brexitu bez porozumienia. Posłowie będą zabiegać o przedłużenie negocjacji z UE. Termin z 31 października może zostać wydłużony do końca stycznia, pozostaje jedynie upewnić się, że wniosek o przesunięcie terminu zostanie złożony, nawet jeśli będzie temu przeciwny Johnson. Póki co kurs funta zyskuje do euro.

Zniesienie obowiązku posiadania wizy nie jest gwarancją prawa wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. Turyści wciąż będą mogli być zawróceni nawet z lotniska. Odsetek odmów w konsulatach USA w Polsce po raz pierwszy w historii spadł poniżej 3 proc., do 2,8 proc. To oznacza, że – o ile w najbliższym czasie znacząco nie wzrośnie liczba odrzuconych podań – Polacy w końcu polecą do Stanów Zjednoczonych bez wizy. Zaproszenie Polski do programu bezwizowego może nastąpić po 30 września, bo wtedy kończy się rok budżetowy w USA. Ambasada amerykańska poinformowała, że wówczas wszczęta zostanie procedura administracyjna, która najczęściej trwa od trzech do pięciu miesięcy. Po jej zakończeniu Polacy przestaną być zobligowani do posiadania wizy. Luty to zatem realny termin dla chcących wybrać się do USA.  W powszechnym odbiorze, szczególnie tych pokrzywdzonych odmową wydania promesy w konsulatach w Polsce lub zawróconych na amerykańskich lotniskach, przystąpienie Polski do Visa Waiver Program spowoduje, że granice otworzą się na oścież. Tak jednak nie jest – zniesienie obowiązku ubiegania się o promesę wizową w konsulatach USA w Polsce nie zmienia twardego amerykańskiego prawa imigracyjnego. Rocznie z amerykańskich lotnisk, pomimo posiadania ważnej promesy, odsyłanych jest ok. 500 Polaków. Co ważne, po zniesieniu wiz przez Amerykanów i wejściu Polski do systemu Visa Waiver procedura na lotniskach się nie zmieni. Różnicą będzie jedynie to, że nie trzeba się będzie w kraju pochodzenia ubiegać o promesę, która każdorazowo kosztuje ok. 160 dol. Reszta pozostanie po staremu. Są też mieszkający w USA Polacy, którzy mają nad Wisłą rodziny i narzekają na perspektywę zniesienia dotychczasowego systemu i zastąpienia go programem o ruchu bezwizowym. A to dlatego, że teraz przybywając na wizie turystycznej B1/B2, mogą zostać w Stanach 180 dni, a po przystąpieniu do Visa Waiver Program okres ten skróci się do 90 dni. Odwiedzający ich w Ameryce krewni będą musieli skrócić planowane na dłużej, np. na cały sezon zimowy, wyjazdy.

To już oficjalne – kac jest chorobą, przynajmniej w niemieckim porządku prawnym. Skąd tak dziwna sprawa na wokandzie? Sąd we Frankfurcie utarł nosa jednemu z producentów “cudownych” preparatów leczących z kaca.  Deutsche Welle opisuje ciekawą historię z Frankfurtu. Tam sąd, w przededniu startu Oktoberfestu, orzekł trzeźwo, że kac jest chorobą. Sprawa dotyczy nieujawnionego producenta preparatów na kaca. Sprzedawał swoje szoty i proszki do rozpuszczania, zapewniając o ich leczniczym działaniu. A większość takich preparatów to de facto produkty żywnościowe, podlegające innym i znacznie luźniejszym normom niż produkty lecznicze. – Informacje o produkcie żywnościowym nie mogą przypisywać mu żadnych właściwości leczniczych czy zapobiegającym chorobom, ani nie mogą sugerować takich właściwości – orzekł sąd. Dodał, że za chorobę należy uznać nawet krótkotrwałe odstępstwa od normalnego stanu człowieka, jak nudności, ból głowy.

Opracował: Sławek Sobczak

 

 

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

SPORT 26 września 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Piłka nożna:

Trzecie ligowe zwycięstwo z rzędu odniósł w środę Real Madryt. Po wygranej z Osasuną (2:0) nastroje tonował trener Zinedine Zidane. – Ani wcześniej nie byliśmy tacy słabi, ani teraz nie jesteśmy tacy dobrzy – przekonuje Francuz. Posada Zinedine’a Zidane’a miała być mocno zagrożona, a w gronie kandydatów wymieniano Jose Mourinho, Massimiliano Allegriego czy nawet legendę klubu Raula Gonzaleza. Zinedine Zidane wyszedł jednak z opresji obronną rękę. W środę Królewscy w dobrym stylu pokonali Osasunę (2:0) i zostali liderem Primera Division. Dla klubu było to trzecie ligowe zwycięstwo z rzędu i drugie bez straty bramki.

Znamy już wszystkie zespoły, które awansowały do IV rundy rozgrywek o Puchar Ligi Angielskiej. Bez problemów pokonały swoich rywali Liverpool i Chelsea. Manchester United promocję wywalczył dopiero po rzutach karnych. Czerwone Diabły w regulaminowym czasie zremisowały z Rochdale 1:1. Gospodarze lepiej egzekwowali rzuty karne. Także konkurs “jedenastek” decydował o tym, kto okaże się lepszy w parze potyczce Wolverhampton z Reading. Wojnę nerwów wygrały Wilki.

W środowym meczu Serie A SSC Napoli sensacyjnie przegrało z Cagliari Calcio 0:1. Włoskie media krytycznie oceniły Arkadiusza Milika i Piotra Zielińskiego. Ich zdaniem ten pierwszy był najsłabszym zawodnikiem na boisku. Inter Mediolan odniósł piąte zwycięstwo ligowe w sezonie. Tym razem 1:0 z Lazio. Atalanta pokonała 2:0 Romę. Łukasz Skorupski zachował czyste konto w starciu z Genoą.  Fiorentina wygrała ligowe spotkanie na własnym stadionie po raz pierwszy od 16 grudnia. Pokonała 2:1 Sampdorię Genua. Zagrali Bartłomiej Drągowski i Bartosz Bereszyński, a rezerwowymi byli Szymon Żurkowski oraz Karol Linetty.

Domowa porażka PSG 2:0 ze Stade de Reims była wydarzeniem 7. kolejki Ligue 1. Mistrzowie Francji utrzymali pozycję lidera tylko dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu. Piłkarze PSG wciąż prowadzą w tabeli, ale tyle samo punktów ma drużyna Angers, która pokonała na wyjeździe Toulouse 2:0. Trzecie miejsce w Ligue 1 zajmuje obecnie Lille. Drużyna pokonała na własnym stadionie Strasbourg. W meczu drużyn zagrożonych spadkiem lepsze Metz. Dzięki wygranej nad Saint Etienne 1:0 zespół wydostał się ze strefy spadkowej, spychając do niej środowego rywala. Tabelę wciąż zamyka z zaledwie dwoma punktami w dorobku Dijon.

Kacper Przybyłko nadal imponuje formą w rozgrywkach MLS. Polski napastnik strzelił piętnastego gola w tym sezonie i dał zwycięstwo Philadelphia Union w starciu przeciwko San Jose Earthquakes (2:1).  Dla Przybyłki było to piętnaste w tym sezonie trafienie w ligowych rozgrywkach. Polak rozegrał 25 spotkań. Jest w czołówce najlepszych strzelców MLS. Philadelphia Union to jedna z rewelacji rozgrywek MLS. Zespół ten zajmuje drugie miejsce w konferencji wschodniej, której przewodzi New York City. Z kolei Los Angeles FC to lider zachodniej konferencji ligi.

Były szkoleniowiec Korony Kielce, Tomasz Wilman, został laureatem brązowej nagrody w kategorii “najlepszy lider” w konkursie UEFA Grassroots Awards 2019. UEFA od 2010 r. nagradza organizacje i pojedyncze osoby, które wyróżniają się w działalności prospołecznej. Kandydatów zgłaszają krajowe federacje (za 2019 r. łącznie w pięciu kategoriach wpłynęły 143 zgłoszenia od 43 federacji). W tym roku UEFA przyznała nagrody w pięciu kategoriach: najlepszy lider, najlepszy projekt, najlepszy klub amatorski, najlepszy klub profesjonalny i najlepsza inicjatywa dla osób niepełnosprawnych. Po raz pierwszy w historii UEFA Grassroots Awards wyróżniono Polaka.

Do ogromnego skandalu doszło w oficjalnym meczu drużyn juniorskich w Czechach. Arbiter liniowy pracujący przy tym spotkaniu był mocno pijany. Milan Sefara – czeski sędzia liniowy – został gwiazdą Internetu. O jego popisach w meczu drużyn juniorskich z Berounu i Slanego jest głośno, choć sam zainteresowany z tego powodu nie jest pewnie zachwycony. Arbiter dotarł na mecz mocno pijany, z trudem stał na nogach. Gdy chciał pobiec równocześnie z kontratakującym zespołem, runął na murawę. Kilka sekund później, po tym jak się podniósł, znów upadł. Sędzia wywołał oburzenie w Czechach.

Legia Warszawa pokonała Puszczę Niepołomice 2:0 i awansowała do 1/16 Pucharu Polski. Drużyna z Warszawy sprawiała wrażenie, jakby chciała odnieść zwycięstwo najmniejszym nakładem sił. Piłkarze Chełmianki i Resovii wywalczyli awans do najlepszej “32” Totolotek Pucharu Polski w dramatycznych okolicznościach. Concordia dostała trzy czerwone kartki. Nie ma już w rozgrywkach Podbeskidzia Bielsko-Biała i Warty Poznań.

Środowe mecze 1/64 finału Pucharu Polski:

Chełmianka Chełm – Znicz Pruszków 3:3 (1:0, 1:1, 2:2) k. 5:4

Cracovia – Jagiellonia Białystok 4:2 (2:1)

Hutnik Kraków – Resovia 2:3 pd. (1:1, 1:1, 2:1)

Garbarnia Kraków – Bytovia Bytów 1:2 (0:0)

Pogoń Siedlce – Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0 (1:0)

GKS Katowice – Warta Poznań 0:0 k. 5:3

Elana Toruń – Radomiak Radom 1:2 (0:1)
Chemik Police – Stal Stalowa Wola 0:4 (0:2)
Gryf Słupsk – Górnik Łęczna 1:3 (1:2)
Chemik Bydgoszcz – Wisła Płock 0:1 (0:0)
GKS 1962 Jastrzębie – Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:0 (0:0)
GKS Bełchatów – GKS Tychy 0:2 (0:0)
Olimpia Grudziądz – Stal Mielec 0:3 (0:1)
Chojniczanka Chojnice – Raków Częstochowa 0:1 (0:0)
Stal Rzeszów – Pogoń Szczecin 0:1 (0:0)
Błękitni Stargard – Wisła Kraków 2:1 (1:0)
Polonia Środa Wlkp. – Górnik Zabrze 0:6 (0:3)

Koszykówka:

NBA:

Golden State Warriors dokonują kolejnych transferów. Nowym graczem “Wojowników” został 22-letni Marquese Chriss. Aktywni na rynku są także działacze Sacramento Kings oraz Houston Rockets. Jak informuje Shams Charania z “The Athletic”, nowym graczem “Rakiet” został Ryan Anderson. Dla 31-latka będzie to powrót na stare śmieci. W latach 2016-18 rozegrał dla tego klubu 132 spotkania, w których notował średnio 11,5 punktów.  Tyler Ulis porozumiał się z Sacramento Kings w sprawie kontraktu. 23-latek przez wiele miesięcy pozostawał bez klubu. Próbował swoich sił w Golden State Warriors czy Chicago Bulls, jednak nie potrafił tam zagrzać miejsca na dłużej. 74. sezon NBA rozpocznie się we wtorek 22 października 2019 roku, a zakończy w środę 15 kwietnia 2020 roku.

VTB:

Stelmet Enea BC Zielona Góra od porażki rozpoczął nowy sezon ligi VTB. W środowy wieczór w podmoskiewskich Chimkach polski zespół przegrał. W pierwszej kolejce Stelmet trafił na jednego z głównych faworytów do końcowego zwycięstwa w lidze VTB. Chimki Moskwa, choć jeszcze bez Aleksieja Szweda czy Timofieja Mozgowa było murowanym faworytem w starciu z polskim zespołem. Tymczasem podopieczni trenera Tabaka do ostatnich sekund walczyli z rywalem jak równy z równym, ostatecznie ulegając tylko 75:79.

Euroliga:

Wielka sprawa dla Arki Gdynia. Koszykarki z Trójmiasta wygrały pierwszy mecz w kwalifikacjach do Euroligi. W Turcji podopieczne Gundarsa Vetry ograły Botas SK 88:72.  Arka jest blisko ale nie może osiąść na laurach. Jeżeli uda się przejść Botas, zespół z Trójmiasta trafi do grupy B, gdzie “czekają” potyczki m.in. z takimi drużynami, jak Fenerbahce Stambuł, Dynamo Kursk czy Sopron Basket.

Siatkówka:

Mistrzostwa Europy:

W ostatnich czempionatach Słoweńcy sprowadzili polskich siatkarzy na ziemię. Do dzisiaj boli porażka sprzed dwóch lat, gdy przegraliśmy z naszym dzisiejszym rywalem 0:3. Po tym meczu posadę stracił trener Biało-Czerwonych, Ferdinando De Giorgi. Włocha zastąpił Vital Heynen i wszystko zmieniło się o 180 stopni. Pod wodzą Belga Biało-Czerwoni stali się potęgą, do której mają respekt wszyscy rywale, także Słoweńcy. Ci przekonali się już o sile polskiego zespołu w tym sezonie. Co prawda w Gdańsku, na koniec turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich, znów mocno się postawili i napędzili gospodarzom stracha, ale to Polacy wygrali 3:1 i przypieczętowali awans do Tokio.   Biało-Czerwoni są faworytami dzisiejszego meczu. Na każdej pozycji mają lepszych siatkarzy, są napędzeni ostatnimi sukcesami i znakomitą serią już na tych mistrzostwach. W siedmiu meczach stracili zaledwie jednego seta. Podopiecznych Vitala Heynena nie przestraszy nawet fakt, że Słoweńcy w ćwierćfinale pokonali Rosjan 3:1 i w czwartkowym półfinale w Lublanie będą mieli za sobą ponad 12 tysięcy kibiców.

Tenis:

ATP Zhuhai:

Nick Kyrgios w dwóch setach przegrał z Andreasem Seppim w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 250 w Zhuhai. W środę odpadł także Lucas Pouille, natomiast Gael Monfils i Albert Ramos awansowali do ćwierćfinału.

Gael Monfils (Francja, 3) – Cameron Norrie (Wielka Brytania) 5:7, 6:3, 6:4
Albert Ramos (Hiszpania, 8) – Miomir Kecmanović (Serbia) 7:6(2), 6:3

Soon Woo Kwon (Korea Południowa, Q) – Lucas Pouille (Francja, 5) 7:6(4), 6:2
Andreas Seppi (Włochy) – Nick Kyrgios (Australia, 6) 7:6(5), 6:1

WTA Wuhan:

Ashleigh Barty pokonała po trzysetowym boju Petrę Martić w ćwierćfinale turnieju WTA Premier 5 w Wuhanie. W półfinale Australijka zmierzy się z broniącą tytułu Aryną Sabalenką.

Ashleigh Barty (Australia, 1) – Petra Martić (Chorwacja) 7:6(6), 3:6, 6:3
Aryna Sabalenka (Białoruś, 9) – Jelena Rybakina (Kazachstan, WC) 6:3, 1:6, 6:1

Petra Kvitova (Czechy, 5) – Sloane Stephens (USA, 10) 6:3, 6:3
Dajana Jastremska (Ukraina) – Karolina Pliskova (Czechy, 2) 6:1, 6:4
Alison Riske (USA) – Qiang Wang (Chiny, 8) 6:2, 6:1
Petra Martić (Chorwacja) – Weronika Kudermetowa (Rosja, Q) 6:3, 6:1

WTA Taszkent:

Viktoria Kuzmova obroniła dwie piłki meczowe i pokonała Greet Minnen w II rundzie turnieju WTA International w Taszkencie. Tytułu nie obroni Margarita Gasparian, która przegrała z Danką Kovinić.

Viktoria Kuzmova (Słowacja, 1) – Greet Minnen (Belgia) 5:7, 6:3, 7:6(7)
Alison van Uytvanck (Belgia, 3) – Monica Niculescu (Rumunia) 6:2, 6:1
Sorana Cirstea (Rumunia, 8) – Ysaline Bonaventure (Belgia) 3:6, 6:3, 7:5
Danka Kovinić (Czarnogóra) – Margarita Gasparian (Rosja, 2) 7:5, 6:4
Anna Kalinska (Rosja) – Tatjana Maria (Niemcy, 6) 3:6, 7:5, 6:2
Pauline Parmentier (Francja) – Timea Babos (Węgry, 7) 2:6, 6:4, 6:3
Katarina Zawacka (Ukraina) – Tereza Martincova (Czechy, Q) 6:4, 6:4

WTA Pekin:

Magda Linette jako jedyna polska tenisistka powalczy o miejsce w głównej drabince turnieju WTA Premier Mandatory o puli nagród 8,285 mln dolarów na kortach twardych w Pekinie.  Linette została rozstawiona z “jedynką” w dwustopniowych kwalifikacjach. Jej pierwszą rywalką będzie Kristie Ahn. 27-letnia Amerykanka przeżywa ostatnio drugą młodość.  Jeśli Linette wygra piątkowy mecz w Pekinie, to w sobotnim finale kwalifikacji jej przeciwniczką będzie Brytyjka Heather Watson (WTA 125) lub oznaczona “16” Hiszpanka Paula Badosa (WTA 86).

F1:

W kalendarzu F1 na sezon 2020 widnieje Grand Prix Holandii. Wyścig ma się odbyć 3 maja i otwierać europejską część kampanii. Powrót holenderskiej rundy do F1 to zasługa świetnej formy Maxa Verstappena, w którym zakochali się jego rodacy. Podczas każdego weekendu wyścigowego na na torach można dostrzec tłumy fanów 21-latka. Jednak organizatorzy wyścigu F1 w Zandvoort mają spore problemy. Po raz ostatni obiekt gościł królową motorsportu w roku 1985 i potrzebuje gruntownych zmian. Ich wykonanie miało być formalnością, ale w Holandii panuje spory chaos na rynku budowlanym. Jest to związane m.in. z limitami dotyczącymi emisji gazów cieplarnianych, co wstrzymało wiele inwestycji. Ponadto grupa ekologów złożyła dokumenty do sądu w Haarlem, w którym domaga się wstrzymania prac budowlanych. Wychodzą oni z założenia, że renowacja obiektu będzie mieć zły wpływ na lokalne środowisko. Zandvoort jest bowiem położone tuż przy Morzu Północnym i jest jednym z najsłynniejszych kurortów wypoczynkowych w Holandii.

Gdyby nie Władimir Putin, to F1 nie gościłaby w Rosji. Wyścig w Soczi organizowany jest od 2014 roku. Wkrótce może jednak zmienić swojego gospodarza. Putin chce bowiem, aby zawody odbyły się w Sankt Petersburgu. Według informacji “Daily Mail”, Władimir Putin zaakceptował pomysł budowy nowego toru wyścigowego, który byłby zlokalizowany kilka kilometrów od centrum Sankt Petersburga, czyli drugiego największego miasta w Rosji. Jeśli plany Putina wejdą w życie, to będzie to równoznaczne ze zmianą gospodarza wyścigu F1 o Grand Prix Rosji. W tej chwili kierowcy F1 rywalizują na torze w Soczi, który powstał wokół obiektów olimpijskich, jakie zbudowano z myślą o zimowych igrzyskach olimpijskich w roku 2014. I to właśnie w tym roku zorganizowano tam po raz pierwszy wyścig F1.

Podnoszenie ciężarów:

Arkadiusz Michalski zajął ósme miejsce w kategorii do 109 kilogramów podczas mistrzostw świata Pattaya 2019 w podnoszeniu ciężarów.  Na podium stanęli: Simon Martirosyan (199+230, 428 kg), Andriej Aramnau (198+228, 426) oraz Zhe Yang (197+223, 420). W rwaniu aż trzykrotnie ustanawiano rekordy świata. 197 kg uzyskał Chińczyk. Później jego rezultat poprawili Białorusin i Ormianin. To najlepsze polskie osiągnięcie podczas czempionatu w Tajlandii. Jedenasta była Jolanta Wiór (71 kilogramów), a dwunasta – trzykrotna mistrzyni Europy Joanna Łochowska (55 kg). W kategorii do 87 kilogramów w grupie C wzięła udział Kinga Kaczmarczyk. Szesnaste miejsce zajął Krzysztof Zwarycz (81 kg), 23. zaś – Łukasz Grela (96 kg).

Boks:

Na początku września dowiedzieliśmy się, że Nigel Benn – były mistrz świata dwóch kategorii wagowych – powróci do ringu w wieku 55 lat. Jego rywalem będzie 40-letni Sakio Bika, który jeszcze w 2014 roku był mistrzem świata WBC wagi superśredniej.

Benn nie bił się 23 lata. Karierę zakończył trzema porażkami z rzędu. Gala odbędzie się 23 listopada w Birmingham.

Kamil Szeremeta (20-0, 4 KO) spełni swoje sportowe marzenie. 5 października, podczas hucznej gali DAZN w Nowym Jorku, Polak zmierzy się z Oscarem Cortesem (27-4, 14 KO). Wysoko notowany w światowych rankingach Polak był niedawno jednym z głównych kandydatem do walki z byłym mistrzem świata, genialnym Kazachem Giennadijem Gołowkinem. Do starcia nie doszło, ale Kamil Szeremeta nie porzucił swojego marzenia o pojedynkach w Stanach Zjednoczonych. Promotor reprezentanta Polski, Andrzej Wasilewski, dopiął swego i zagwarantował swojemu zawodnikowi pojedynek z Oscarem Cortesem. 26-letni Meksykanin, chociaż legitymuje się niezłym bilansem walk, nie pokonał nigdy nikogo poważnego w świecie boksu. Ostatnio zmierzył się z Hugiem Centenem Juniorem i przegrał przez decyzję.  W walce wieczoru gali w Nowym Jorku Giennadij Gołowkin powalczy o pas IBF wagi średniej z Siergiejem Derewaczjenką. Szeremeta rozpocznie tym samym współpracę z grupą promotorską Matchroom Boxing.

Judo:

Amerykańska federacja judo poinformowała o nagłej śmierci 24-letniego Jacka Hattona. Wielokrotny medalista różnych imprez walczył o kwalifikację do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio.  Nie jest znana przyczyna śmierci judoki. Hatton kilka dni temu świętował swoje 24 urodziny.

Opracował: Sławek Sobczak

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Wiadomości z USA i świata 26 września 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Wczoraj doszło do istotnych przetasować na rynkach finansowych. Wyraźnie wzrósł popyt na dolara i amerykańskie akcje. Wyprzedawane były za to obligacje USA oraz kontrakty na złoto.  Fundamentalne tło tych ruchów pozostało niejasne. W ostatnich dniach globalni inwestorzy raczej stronili od ryzyka. Rosły obawy przed recesją i narastały lęki związane z wojną handlową między USA i Chinami. Dodatkowo na scenę wkroczyła czysta polityka w postaci rozpoczęcia procedury impeachmentu wobec prezydenta Trumpa.  Wszystko się zmieniło w środę wieczorem. Po pierwsze, wyraźnie zaczął drożeć dolar – kurs EUR/USD obniżył się z przeszło 1,098 do 1,0944, wyrównując tegoroczne minimum. Po drugie, mocno w dół poszły dolarowe notowania złota, zniżkując o 1,8 proc. i obniżając się do $1 511,95 za uncję. Po trzecie, solidnej przecenie uległy amerykańskie obligacje skarbowe. Rentowności na całej długości krzywej terminowej podniosły się o 8-9 punktów bazowych po tym, jak jeszcze dzień wcześniej byliśm blisko testowania niedawnych minimów. Wzrost rentowności sygnalizuje spadek ceny rynkowej obligacji. I wreszcie po czwarte, wzrosły ceny akcji na Wall Street. Trzy główne nowojorskie indeksy odrabiały wtorkowe straty, ale sztuka ta w pełni udała się tylko Dow Jonesowi, który zyskał 0,61 proc., ale nie powrócił do 27 000 punktów. S&P500 po zwyżce o 0,62 proc. pozostał poniżej psychologicznej bariery 3 000 pkt. Nasdaq po wzroście o 1,05 proc. ponownie znalazł się powyżej 8 000 pkt.  Tak naprawę to nie wiadomo, co było wyzwalaczem środowego nawrotu apetytu na ryzykowne aktywa. W mediach głównego nurtu mówiono o reakcji rynku na bardziej wyważone wypowiedzi prezydenta Trumpa.   Z tego wszystkiego wynika niewiele dobrego. Cła między Stanami Zjednoczonymi a Chinami są coraz wyższe. Szanse na porozumienie są niemożliwe do oszacowania. Czas płynie, a rozmowy nie przynoszą rezultatów.  A S&P500 znajduje się raptem 2,3 proc., wyżej niż rok temu.

Czwartkowy poranek najpierw przyniósł nadzieję na umocnienie złotego, a chwilę później je brutalnie rozwiał. Kurs euro powrócił powyżej 4,38 zł. Za dolara trzeba zapłacić ponad cztery złote.  Jeszcze o poranku wydawało się, że złoty zacznie odrabiać straty – kurs euro dynamicznie obniżył się z przeszło 4,38 zł do prawie 4,37 zł. Ale już godzinę później kurs EUR/PLN zaczął rosnąć równie szybko, jak wcześniej spadał. W rezultacie o 11:31 za jedno euro na rynku międzybankowym płacono 4,3856 zł, o pół grosza więcej niż w środę wieczorem. W poprzednich dniach kurs EUR/PLN bez powodzenia atakował tegoroczne maksimum na poziomie 4,40 zł.  Tegoroczne szczyty zostały przełamane na parze dolar-złoty. W czwartek przed południem dolar kosztował przeszło 4,01 zł i był najdroższy od marca 2017 roku. To efekt wydarzeń na parze euro-dolar, która w środę i czwartek była notowana blisko 2,5-letniego minimum. Na parze z euro osłabił się za to frank szwajcarski. Helwecka waluta na polskim rynku była wyceniana na 4,0362 zł, a więc bez większych zmian względem kursu z środowego wieczoru.

Założyciel i dyrektor generalny Tron, Justin Sun, powiedział, że jego “charytatywny lunch z miliarderem Warrenem Buffettem, szefem Berkshire Hathaway” odbędzie się. Nadal nie znamy jednak daty. Sun ogłosił tę wiadomość podczas transmisji na żywo. Sun wygrał aukcję charytatywną na eBayu w czerwcu, której “przedmiotem” była możliwość zjedzenia lunchu z Buffettem. Szef Tron zapłacił za to aż 4 567 888 dolarów – to najwyższa oferta w 20-letniej historii tego typu aukcji. Jednak zaledwie kilka dni przed długo oczekiwanym wydarzeniem dyrektor generalny Tron został zmuszony do zmiany terminu z przyczyn zdrowotnych. Wśród potwierdzonych gości znaleźli się dyrektor generalny Circle Jeremy Allaire i twórca Litecoina (LTC) Charlie Lee. Przed zmianą terminu Sun skierował zaproszenie także do prezydenta USA Donalda Trumpa, który w tym okresie mocno zaatakował bitcoina i kryptowaluty (m.in. Librę) oraz nazwał je narzędziami dla przestępców.  Buffett – który zyskał pseudonim „Wyroczni z Omaha” za pozornie genialne wybory inwestycyjne – jest znany ze swojej krytycznej opinii wobec BTC. Do historii przejdzie jego wypowiedź dot. kryptowaluty, w której określił on bitcoina jako „prawdopodobną truciznę na szczury do kwadratu”. Powiedział to w czasie krypto-bessy w 2018 roku.

 

Po latach odkładania Rosja, czwarty największy emitent gazów cieplarnianych na świecie, w końcu ratyfikowała porozumienie klimatyczne z Paryża, które Moskwa podpisała już w 2016 roku. Wszystko to pokazuje, że poglądy prezydenta Rosji na zmianę klimatu ewoluują, zaś Władimir Putin chce, aby jego rząd robił w tej sprawie więcej.   W czasie jednej z konferencji klimatycznych w 2004 roku, Putin rozpoczął swoje przemówienie żartem, że dzięki ociepleniu klimatu Rosjanie wydawaliby mniej na futra, a plony zbóż byłby wyższe. Mimo to jednak rosyjski prezydent przyznał, że pewne obszary Rosji są narażone na coraz większe anomalia pogodowe, a „możliwa zmiana klimatu ziemi” może przynieść poważne zniszczenia. Widać zatem, że kimkolwiek prezydent Putin jest, to na pewno nie jest kimś, kto ignoruje twarde dane, a tych przecież nie brakuje. W ostatnim raporcie rosyjskiego urzędu meteorologicznego stwierdza się, że średnia temperatura w Rosji wzrastała o 0,47 st. Celsjusza co 10 lat w okresie 1976-2018. To o 150 proc. szybciej niż wynosiła średnia globalna. Władimir Putin cytował tę statystykę już kilka razy w tym roku, ostatnio w lipcu. „Zwiększona produkcja i konsumpcja energii w tradycyjnym wydaniu oznacza, że nieuchronnie pojawią się nowe ryzyka i dalsza zmiana klimatu” – mówił prezydent Rosji. Rosyjski rząd chce podjąć próbę zmniejszenia uzależnienia swojej gospodarki od paliw kopalnych oraz poprawienia efektywności energetycznej. Czy wysiłki te będą prowadziły do faktycznego zmniejszenia emisji CO2, czy po prostu zakończą się wprowadzeniem kolejnego podatku, nie sposób teraz przewidzieć. Mimo wszystko jednak wydaje się, że ewolucja poglądów Władimira Putina na klimat idzie we właściwym kierunku.

Jest niebieski, ma 20 karatów i już wiadomo, że jego cena pobije zapewne wszystkie dotychczasowe rekordy. Eksperci nieśmiało mówią o kilkudziesięciu milionach dolarów. Takie “cudo” wydobyto w kopalni Cullin w Republice Południowej Afryki.   1 karat to 0,2 grama, co oznacza, że niebieski diament ma ok. 4 gramy. Jego wielkość można porównać mniej więcej do pięciu 1-groszowych monet położonych obok siebie.  Ta kopalnia diamentów to prawdziwy “skarb RPA”. W 2014 roku znaleziono w niej klejnot o wadze 122,52 karatów, który zyskał przydomek “Cullinan Dream”. Nieoszlifowany został sprzedany za 27,6 mln dolarów, co daje mniej więcej 225 tys. za karat. W tym miejscu wydobyto również najwięcej niebieskich diamentów. Jeden z nich, także przed obróbką, ważył 29,6 karata. Kupiec zapłacił za niego 25,67 mln dolarów, a więc 862 tys. dolarów za karat. Po przecięciu go i oszlifowaniu w sposób poduszkowy uzyskano 12 – karatowy kamień o przydomku “Blue moon”. Został on sprzedany w Genewie za 48,5 mln dolarów, co daje ponad 4 mln za karat. Skąd ta zawrotna cena? To klejnot o wysokiej przejrzystości (internally flawless) i żywej niebieskiej barwie (fancy vivid).

Canoo – tak nazywa się elektryczny minibus, którego nie będzie można kupić. Auto będzie dostępne jedynie w oparciu o subskrypcję – donosi serwis Engadget.com. Skoro coraz chętniej korzystamy z subskrypcji na oglądanie filmów i seriali (Netflix) czy słuchanie muzyki (Spotify), dlaczego nie umożliwić korzystania z a ut na podstawie subskrypcji? Z takiego założenia wyszedł start-up Canoo, który stworzył prototyp elektrycznego minibusa. Samochód jest w pełni elektryczny. Z wyglądu przypomina kapsułę i volkswagena busa – popularnego „ogórka”. Wewnątrz nie przypomina jednak klasycznego auta. Przed kierowcą rozciąga się panoramiczna szyba sięgająca od podłogi po sufit. Za miejscem dla kierowcy nie znajdziemy z kolei regularnych rzędów siedzeń. Pasażerowie będą mogli za to podróżować na kanapie w kształcie podkowy, niczym w limuzynie. Canoo został wyposażony w silnik o mocy ponad 300 KM. Według producenta, na jednym ładowaniu będzie w stanie przejechać co najmniej 400 km. 80 proc. mocy będzie można osiągnąć w ciągu 30 minut ładowania. Jazdę ułatwi 12 ultradźwiękowych czujników, siedem kamer i pięć radarów odpowiedzialnych m.in. za wykrywanie zbliżających się samochodów i innych obiektów. Specjalnie napisane algorytmy sprawią z kolei, że systemy bezpieczeństwa z każdą kolejną jazdą będą coraz reagowały jeszcze sprawniej. Jak na razie nie wiadomo, ile będzie kosztowała subskrypcja Canoe. Jego twórcy zwracają jednak uwagę, że w zamian za opłacenie abonamentu, użytkownik auta nie będzie musiał martwić się jego rejestracją, ubezpieczeniem, a także wizytami u mechaników, które mają być wliczone w cenę.

Opracował: Sławek Sobczak

 

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

SPORT 27 września 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Piłka nożna:

Totolotek Puchar Polski:

ŁKS Łódź zameldował się w 1/16 finału Totolotek Pucharu Polski. W meczu I rundy zespół trenera Kazimierza Moskala pokonał na wyjeździe Zagłębie Sosnowiec 3:0 po bramkach Piotra Pyrdoła, Artura Bogusza i Rafała Kujawy. Podopieczni Kazimierza Moskala tym zwycięstwem przerwali fatalną passę siedmiu porażek z rzędu.

Odra Opole wygrała 1:0 (0:0) z Arką Gdynia w 1/32 finału Totolotek Pucharu Polski. Bramka padła w ostatniej akcji spotkania!

Dla jednych był to mecz z gatunku świątecznych, dla drugich wyprawa na egzotyczny piłkarsko teren. Piast Gliwice pokonał w Skierniewicach Unię 5:1, choć losy rywalizacji przechylił na swoją korzyść dopiero w dogrywce.

La Liga.

Sevilla zaprzepaściła wielką szansę na kolejne zwycięstwo. Andaluzyjczycy po godzinie gry prowadzili z Eibar jeszcze 2:0, a mimo to przegrali. Nowym wiceliderem rozgrywek został Real Sociedad. Baskowie wygrali trzeci mecz z rzędu. Tym razem rozprawili się na własnym boisku z Deportivo Alaves. Już do przerwy gospodarze prowadzili 3:0. Bohaterem wieczoru był Mikel Oyarzabal, który ustrzelił dublet i zaliczył asystę. Przy pierwszym golu Hiszpana kapitalnym podaniem popisał się rewelacyjny w tym sezonie Martin Odegaard.

Serie A:

Krzysztof Piątek z drugim golem w sezonie. AC Milan prowadził, mimo to przegrał z Torino FC 1:2. Mała katastrofa Rossonerich nastąpiła po przerwie.

Koszykówka:

BCL:

Legia Warszawa mocno oddaliła się od fazy grupowej Basketball Champions League. Podopieczni Tane Spaseva przegrali we własnej hali z BK Niżny Nowogród 61:74 i w rewanżu będzie w arcytrudnej sytuacji.

Polski Cukier Toruń leciał do Finlandii zrobić pierwszy krok w kierunku Basketball Champions League. Wyniku dobrego przywieźć się jednak nie udało, bo Karhu Basket wygrało 93:82.

EBL:

Śląsk Wrocław z przytupem wrócił do Energa Basket Ligi. Podopieczni Andrzeja Adamka na inaugurację nowego sezonu koszykarskiej elity rozbili we własnej hali HydroTruck Radom aż 111:95. Wrocławianie zaliczyli 111 punktów i 69 procent skuteczności rzutów z gry. HydroTruck miał zaledwie 21 zbiórek, z czego tylko 11 w defensywie. Przy tak dysponowanych gospodarzach nie mieli jednak tak naprawdę czego zbierać.

WKS Śląsk Wrocław – HydroTruck Radom 111:95 (28:20, 31:27, 32:22, 20:26)

Siatkówka:

ME:

Reprezentacja Polski przegrała 1:3 (23:25, 26:24, 22:25, 22:25) ze Słowenią w półfinale mistrzostw Europy. Biało-Czerwoni zagrali zdecydowanie poniżej swojego poziomu i nie sprostali wymaganiom niesionych dopingiem współgospodarzy turnieju. Niestety gra nerwów wyszła na dobre Słoweńcom, którzy po raz kolejny pozbawili Polaków marzeń o złocie mistrzostw Europy. W sobotę zagrają w Paryżu o trzecie miejsce z przegranym z pary Francja – Serbia.

Polska – Słowenia 1:3 (23:25, 26:24, 22:25, 22:25)

Polska: Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek, Maciej Muzaj, Wilfredo Leon, Piotr Nowakowski, Paweł Zatorski (L) oraz Damian Wojtaszek (L), Dawid Konarski, Marcin Komenda, Artur Szalpuk, Karol Kłos, Aleksander Śliwka

Słowenia: Jan Kozamernik, Mitja Gasparini, Klemen Cebulj, Alen Pajenk, Dejan Vincić, Tine Urnaut, Jani Kovacić (L) oraz Toncek Stern, Saso Stalekar

Tenis:

ATP w Zhuhai: 

Brytyjski tenisista Andy Murray uległ rozstawionemu z numerem siódmym Australijczykowi Alexowi De Minaurowi 6:4, 2:6, 4:6 w drugiej rundzie turnieju ATP w chińskim Zhuhai.

Roberto Bautista (Hiszpania, 2) – Pablo Andujar (Hiszpania) 7:5, 7:5
Borna Corić (Chorwacja, 4) – Di Wu (Chiny, WC) 6:3, 6:3
Alex de Minaur (Australia, 7) – Andy Murray (Wielka Brytania, PR) 4:6, 6:2, 6:4
Adrian Mannarino (Francja) – Stefanos Tsitsipas (Grecja, 1) 3:6, 7:5 i krecz
Andreas Seppi (Włochy) – Zhizhen Zhang (Chiny, WC) 7:6(4), 4:6, 7:6(8)
Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina, Q) – Soon Woo Kwon (Korea Południowa, Q) 7:6(3), 6:2

ATP Chengdu:

Najwyżej rozstawiony John Isner po trzech tie breakach przegrał z Jegorem Gerasimowem w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 250 w Chengdu. Odpadli te

Grigor Dimitrow (Bułgaria, 4) – Daniel Evans (Wielka Brytania) 7:5, 7:5
Denis Shapovalov (Kanada, 8) – Bradley Klahn (USA, Q) 3:6, 6:3, 7:6(3)
Jegor Gerasimow (Białoruś, SE) – John Isner (USA, 1) 6:7(11), 7:6(5), 7:6(4)
Joao Sousa (Portugalia) – Felix Auger-Aliassime (Kanada, 2) 6:4, 6:7(5), 6:4
Pablo Carreno (Hiszpania) – Benoit Paire (Francja, 3) 6:3, 3:6, 6:3
Lloyd Harris (RPA, LL) – Dusan Lajović (Serbia, 5) 6:3, 6:3
Cristian Garin (Chile) – Fernando Verdasco (Hiszpania) 6:3, 3:6, 6:3
Aleksander Bublik (Kazachstan) – Jordan Thompson (Australia) 6:4, 7:5

WTA Taszkent:

Kristyna Pliskova wyeliminowała najwyżej rozstawioną Viktorię Kuzmovą w ćwierćfinale turnieju WTA International w Taszkencie. Do półfinału awansowała Sorana Cirstea.

Kristyna Pliskova (Czechy, 5) – Viktoria Kuzmova (Słowacja, 1) 6:3, 6:4
Alison van Uytvanck (Belgia, 3) – Pauline Parmentier (Francja) 6:2, 6:4
Sorana Cirstea (Rumunia, 8) – Danka Kovinić (Czarnogóra) 7:5, 5:7, 6:1
Katarina Zawacka (Ukraina) – Anna Kalinska (Rosja) 6:0, 6:2

Kolarstwo:

Amerykanin Quinn Simmons zdobył w angielskim Harrogate, po samotnym finiszu, tytuł mistrza świata juniorów w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego. Na drugiej pozycji, ze stratą 56 sekund, przyjechał do mety Włoch Alessio Martinelli. Brązowy medal wywalczył kolejny Amerykanin Magnus Sheffield, finiszując na czele niewielkiej grupki. Dominik Górak i Miłosz Ośko nie ukończyli wyścigu.

Żeglarstwo:

MŚ w klasie RS:X:

Piotr Myszka nie utrzymał w czwartek w rozgrywanych na włoskim jeziorze Garda mistrzostwach świata w windsurfingowej klasie RS:X trzeciej pozycji. Żeglarz AZS AWFiS Gdańsk spadł na szóste miejsce. Najlepsza z Polek Zofia Klepacka (Legia Warszawa) jest ósma. Pozostali Polacy rywalizujący w czołowej grupie plasują się pod koniec drugiej „20” – Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) jest 18., a Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą) 20.

Opracował: Sławek Sobczak

 

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Wiadomości z USA i świata 27 września 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Dane, jakie napłynęły wczoraj z USA nie dały wsparcia dolarowi, chociaż nie można powiedzieć, aby były słabe.  Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w minionym tygodniu do 213 tys., poinformował Departament Pracy.  W finalnym oszacowaniu PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł w II kwartale 2019 r. o 2,0 proc. w ujęciu annualiozwanym, wynika z danych Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA).  W sierpniu 2019 r. deficyt na rachunku obrotów towarowych Stanów Zjednoczonych wzrósł do 72,8 mld dolarów, wynika z danych Departamentu Handlu.  W sierpniu 2019 r. indeks podpisanych umów kupna domów w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 0,6 proc., wynika z danych National Association of Realtors (Krajowe Stowarzyszenie Agentów Nieruchomości).  Regionalny wskaźnik koniunktury Fed z Kansas pokazał wyraźną poprawę nastrojów w lokalnych firmach przemysłowych. To miła odmiana po serii negatywnych raportów z amerykańskiego przemysłu (produkcja przemysłowa, PMI, indeks Fed z Filadelfii).

Przy braku nowych istotnych informacji z gospodarki nowojorskie indeksy zakończyły czwartkową sesję na lekkich minusach. S&P500, Nasdaq i Dow Jones utrzymują się tylko nieznacznie poniżej historycznych rekordów. Nie powiodła się szarża giełdowych byków, które pod sam koniec sesji na chwilę wyprowadziły indeksy nad kreskę. S&P500 zakończył dzień utratą 0,24 proc. i finiszował z wynikiem 2 977,62 pkt. To raptem 1,6 proc. poniżej lipcowego szczytu wszech czasów. Dow Jones po spadku o 0,30 proc. pozostał poniżej 27 000 punktów. Znów największą zmienność odnotował Nasdaq Composite, który poszedł w dół o 0,58 proc, ale utrzymał się powyżej 8 000 pkt.  Był to dość spokojny dzień pod względem informacyjnym. Zabrakło nowych komentarzy prezydenta Trumpa w kwestii sporu handlowego z Chinami. W środę Trump powiedział, że do porozumienia z Chińczykami może „dojść szybciej niż myślicie”. Ale w czwartek gospodarz Białego Domu zajęty był odpieraniem mocno naciąganych zarzutów płynących z obozu Demokratów usiłujących rozpocząć procedurę impeachmentu. Odnotujmy jednak, że tym razem rynek nie zareagował na sygnały z Pekinu. Rzecznik chińskiego ministerstwa handlu, Gao Feng powiedział, że chińskie firmy dokonały znacznych zakupów soi i wieprzowiny w USA. Feng zaznaczył, że te zakupy były zwolnione z ceł. To kolejny z serii gestów dobrej woli, które jednak nie przekładają się na dostrzegalny postęp w negocjacjach.

Znacznie więcej emocji budzą spółki, które debiutują lub mają zadebiutować na Wall Street. Na swej pierwszej giełdowej sesji akcje Peloton Interactive potaniały aż o 11 proc. To kolejna modna spółka usiłująca przy pomocy technologii informatycznych zrewolucjonizować tradycyjną branżę. Jeszcze więcej zamieszania jest z wciąż pozagiełdową WeWork, która zanim zdążyła przeprowadzić IPO stanęła na skraju bankructwa. W czwartek agencja S&P obniżyła rating WeWork do B-. To ostatnia nota „spekulacyjna” – poniżej rozpościera się pasmo ocen przyznawanych emitentom niewypłacalnym lub mającym lada moment utracić płynność finansową.

Bank Barclays, który od miesięcy zalecał kupowanie akcji, dał za wygraną i teraz radzi trzymać się obligacji.  Globalne spowolnienie, nie rozwiązany konflikt handlowy między USA i Chinami oraz ryzyko brexitu bez umowy to argumenty za tym, by inwestorzy ograniczali ekspozycję na ryzyko, pisze w czwartkowej nocie do klientów Ajay Rajadhyaksha z Barclaysa. Specjalista zaleca preferować bezpieczne obligacje wobec podatnych na pogorszenie koniunktury w gospodarce akcji. Ta rada wydaje się jednak być spóźniona, bo od miesięcy instytucja doradzała kupowanie akcji, a w tym czasie obligacje mocno zyskały, przy jednocześnie słabym zachowaniu indeksów giełdowych.  Według instytucji hossa na obligacjach powinna się utrzymać, jednak największy potencjał nie tkwi już w najbardziej bezpiecznym segmencie tego rynku. Po tym, jak rentowności obligacji niemieckich czy japońskich sięgnęły głęboko ujemnych wartości, lepiej inwestować w oferujące rozsądne oprocentowanie obligacje krajów rozwijających się oraz amerykańskich przedsiębiorstw.  „Za utrzymaniem się obligacyjnej hossy przemawiają bardzo niskie oczekiwania inflacyjne i spowalnianie globalnej gospodarki” – tłumaczy Ajay Rajadhyaksha.

Zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) wybrał  Kristalinę Georgievę na stanowisko Dyrektora Zarządzającego MFW i Przewodniczącego Zarządu na pięcioletnią kadencję, rozpoczynającą się 1 października 2019 r.  Georgieva, to bułgarska ekonomistka, która zastąpi za sterami MFW Christine Lagarde wybraną na szefa Europejskiego Banku Centralnego. Jak podano w oficjalnym oświadczeniu, nowa Dyrektor jest pierwszą osobą pochodzącą z rozwijającej się gospodarki rynkowej, która przewodzi MFW od czasu jego powstania w 1944 r. – To ogromna odpowiedzialność, aby stać na czele MFW w czasach, gdy globalny wzrost gospodarczy nadal rozczarowuje, utrzymują się napięcia handlowe, a zadłużenie jest na historycznie wysokim poziomie” – skomentowała Georgieva. 66-letnia Goergieva powiedziała, że „bezpośrednim priorytetem” MFW będzie pomoc krajom w minimalizacji ryzyka i „gotowość do radzenia sobie ze spadkami” przy jednoczesnym wspieraniu długoterminowej stabilności gospodarczej. Kristalina Georgieva, obywatelka Bułgarii, jest dyrektorem generalnym Banku Światowego od stycznia 2017 r. Od 1 lutego 2019 r. do 8 kwietnia 2019 r. była tymczasowym Prezesem Grupy Banku Światowego. Od 2010 r. pracowała w Komisji Europejskiej jako komisarz ds. współpracy międzynarodowej, pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego, a następnie wiceprzewodnicząca ds. budżetu i zasobów ludzkich. Georgieva uzyskała doktorat w dziedzinie nauk ekonomicznych oraz magistra ekonomii politycznej i socjologii na Uniwersytecie Gospodarki Narodowej i Światowej w Bułgarii, gdzie także uczyła w latach 1977–1991.

Na ropie naftowej możemy obserwować kontynuację spadków. Po tym jak trafiają do nas kolejne informacje od Saudi Aramco o szybszym przywróceniu produkcji, notowania systematycznie podążają w kierunku otwarcia luki weekendowej sprzed 2 tygodni. Jednak teraz kolejnym ważnym tematem są amerykańskie sankcje na paliwa importowane z Iranu. USA zdecydowały o nałożeniu sankcji na cztery firmy w tym także na COSCO Shipping Corp. Zostały one oskarżone o świadome łamanie zasad obrotu i dokonywania transakcji na irańskiej ropy naftowej. Dodatkowo zgodnie z oświadczeniami Departamentu Skarbu USA i Departamentu Stanu nałożono dodatkowe sankcje na kadrę kierowniczą i dwie inne firmy sprawujące kontrolę nad tymi przedsiębiorstwami. W czasie Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, Mike Pompeo skierował swoją wypowiedź w kierunku Chin, a także innych narodów: “Wiedzcie, że obejmiemy sankcjami każde naruszenie zakazu”.  Wprowadzone przez Stany Zjednoczone sankcje mogą komplikować rozmowy mające na celu zakończenie wojny handlowej między USA a Chinami, która ma zostać wznowiona w Waszyngtonie w przyszłym miesiącu. Chiny, największy na świecie nabywca ropy naftowej, nadal importują stosunkowo niewielkie ilości ropy i produktów naftowych z Iranu, mimo że Biały Dom zablokował takie zakupy w maju.

Rezygnacja z jednego hamburgera oznacza oszczędność ponad 1421 litrów wody oraz takiej ilości energii, która jest potrzebna do ładowania  smartfona przez sześć miesięcy. Zatem jeśli mamy szczęście żyć w bogatym kraju, zrezygnujmy z mięsa na jeden dzień w tygodniu – czytamy w komentarzu redakcyjnym agencji Bloomberg. Globalne spożycie mięsa od lat 60 XX wieku wzrosło już ponad dwukrotnie, zaś produkcja mięsa do 2050 ma się dodatkowo podwoić. Z jednej strony stanowi to dowód na rosnące dochody i wzrost standardu życia w krajach rozwijających się. Ale tacy Amerykanie, którzy mają już rozwiniętą gospodarkę, spożywają trzy razy więcej mięsa niż wynosi średnia dla całego świata. Dlatego we własnym, dobrze pojętym interesie oni, a także przedstawiciele innych rozwiniętych narodów, powinni powściągnąć swoje apetyty na mięso. Hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za 12 proc. emisji gazów cieplarnianych, które emituje człowiek na skutek swojej działalności. To więcej niż emituje przemysł lotniczy na całym świecie. Większość emisji CO2 pochodzących z hodowli jest związana z jednym zwierzęciem – z krową. W efekcie zmian klimatycznych światowy system produkcji wołowiny jest na najlepszej drodze do samozniszczenia. Ocieplająca się planeta już dziś stanowi zagrożenie dla światowych zapasów żywności.  Całkowita rezygnacja z mięsa sprawiłaby, że globalne emisje gazów cieplarnianych spadłyby o 8 gigaton rocznie. Podobny efekt miałoby zamknięcie ok. 2000 elektrowni węglowych.

Opracował: Sławek Sobczak

 

 

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

MAGAZYN KIESZEŃ (277) 09.28. 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

CENY @ 4:00 PM 09.27.2019

10 yr note:               1.69%-1 bp
5 yr note:                 1.56% -3 bp
2 Yr note:                 1.64% -3 bp
30 yr bond:              2.13% -1 bp
Libor Rates:             1 mo 2.043%; 3 mo 2.104%; 6 mo 2.064%; 1 yr 2.020% (9/26/19)
30 yr FNMA 3.5:     102.45 +9 bp (+7 bp frm 9:30)
15 yr FNMA 3.0:    102.14 +3 bp (+5 bp frm 9:30)
30 yr GNMA 3.5:   103.73 +9 bp (+11 bp frm 9:30)
Dollar/Yuan:          $7.1228 -$0.0098
Dollar/Yen:            107.91 +0.09 yen

Dollar/Euro:          $1.0943 +$0.0020
Dollar Index:         99.09 -0.04
Gold:                      $1504.70 -$10.50
Crude Oil:              $55.81 -$0.59
DJIA:                      26,821.54 -69.58
NASDAQ:              7939.63 -91.03
S&P 500:              2961.90 -15.72

Poland

Name Value Net Change % Change 1 Month 1 Year Time (EDT)
WIG20:IND

WIG 20

 

2,186.31 +13.84 +0.64% +4.34% -5.56% 11:15 AM
WIG:IND

WSE WIG INDEX

 

57,666.04 +288.17 +0.50% +1.63% -2.22% 11:15 AM
WIG30:IND

WIG30

 

2,478.97 +15.05 +0.61% +3.34% -5.86% 11:15 AM
Currency Value Change Net Change Time (EDT)
EUR-USD

 

1.0940 0.0019 +0.17% 4:59 PM
USD-JPY

 

107.9200 0.0900 +0.08% 4:59 PM
GBP-USD

 

1.2292 -0.0036 -0.29% 4:59 PM
AUD-USD

 

0.6764 0.0015 +0.22% 4:59 PM
USD-CAD

 

1.3247 -0.0021 -0.16% 4:59 PM
USD-CHF

 

0.9909 -0.0027 -0.27% 4:59 PM
USD-CZK

 

23.6198 -0.0421 -0.18% 4:59 PM
USD-SKK

 

27.5347 -0.0542 -0.20% 4:59 PM
USD-PLN

 

4.0063 -0.0108 -0.27% 4:59 PM
USD-HUF

 

306.5900 -0.6000 -0.20% 4:59 PM
USD-RUB

 

64.6714 0.4259 +0.66% 4:58 PM

 

 

 

Today’s Rates

Best Execution
Rate Change
30 Yr FRM 3.75% +0.00
15 Yr FRM 3.39% +0.00
FHA 30 Year Fixed 3.44% -0.01
Jumbo 30 Year Fixed 3.75% -0.01
5/1 Yr ARM 3.40% +0.01
Current Mortgage Rates »

What are best-execution rates?

Average Mortgage Rates

Rate Points Change
FHFA *
15 Yr. Fixed 3.79% 1.21 -0.12
30 Yr. Fixed 4.39% 1.12 -0.22

 

MBA **
30 Yr. Fixed 4.12% 0.38 +0.08
15 Yr. Fixed 3.48% 0.32 +0.06
30 Yr. Jumbo 4.07% 0.21 +0.04
30 Yr. FHA 4.01% 0.28 +0.04
5/1 ARM 3.58% 0.27 +0.02

 

Freddie Mac **
30 Yr. Fixed 3.64% 0.60 -0.09
15 Yr. Fixed 3.16% 0.50 -0.05
1 Yr. ARM 2.68% 0.20 +0.01
5/1 Yr. ARM 3.38% 0.40 -0.11
Current Mortgage Rates »

* FHFA averages are updated monthly.
** Mortgage Bankers Association (each Wednesday) and Freddie Mac (each Thursday) averages are updated weekly.

Secondary Markets

MBS
Price Change
30YR FNMA 3.0 101.23 +0.11
30YR FNMA 3.5 102.36 +0.06
30YR GNMA 3.0 102.41 +0.13
30YR GNMA 3.5 103.55 +0.03
15YR FNMA 3.0 102.06 +0.09
15YR FNMA 2.5 100.67 +0.14

 

Treasuries
Yield Change
2 YR 1.6575% -0.0240
5 YR 1.5816% -0.0275
10 YR 1.6973% -0.0069
30 YR 2.1475% -0.0402
Prices as of: 9/26/2019 4:29PM EST

 

 

 

 

Top of Form
Week Month 1-Year 3-Year

Bottom of Form

[click item to view chart] Current Previous Previous
Quote Day Week
Sep 24, 2019 Sep 23, 2019 Sep 17, 2019
Quote % Chg Quote % Chg Quote % Chg
Macroeconomic Statistics
Aug Core US CPI Rate 2.4% 9.1% 2.2% 0.0% 2.2% 0.0%
Jul Core US PCE Idx 1.60% 0.0% 1.60% 0.0% 1.60% 0.0%
 Aug Non-Farm Payroll 130,000 -18.2% 159,000 0.0% 159,000 0.0%
Mortgage Rates
 30 Yr FXD avg 3.73% 4.8% 3.56% 0.0% 3.56% -1.1%
 15 Yr FXD avg 3.21% 3.9% 3.09% 0.0% 3.09% 0.7%
Fundamentals
1 Year CMT 1.813% 0.2% 1.810% -2.4% 1.855% 6.8%
10 Year CMT 1.74% -2.8% 1.79% -5.8% 1.90% 19.5%
2-Year Treasury 1.669% -0.8% 1.683% -2.8% 1.731% 13.1%
10-Year Treasury 1.692% -1.8% 1.723% -4.8% 1.810% 18.1%
30-Year Treasury 2.137% -1.6% 2.171% -4.4% 2.272% 12.1%
12 MTA 2.385% -2.4% 2.444% 0.0% 2.444% 0.0%
USD 6M LIBOR 2.0585% -0.6% 2.0704% -0.4% 2.0780% -0.1%
USD 12M LIBOR 2.0334% -1.5% 2.0650% -0.2% 2.0696% 2.0%
USD 1M LIBOR 2.0184% -0.9% 2.0365% -0.2% 2.0409% -4.6%
11th District COFI 1.155% 1.2% 1.141% 0.0% 1.141% 0.0%
Federal Funds 2.00% 0.0% 2.00% -11.1% 2.25% 0.0%
Gold, Mini $/oz 1528.20 -0.2% 1531.50 1.2% 1513.40 -1.6%
Currencies
EUR/USD 1.1015 0.3% 1.0987 -0.8% 1.1074 -0.5%
USD/JPY 107.6171 0.1% 107.4582 -0.6% 108.0865 2.5%
GBP/USD 1.2492 0.5% 1.2428 -0.6% 1.2501 1.8%
USD/CAD 1.3253 0.0% 1.3258 0.1% 1.3245 -0.3%
AUD/USD 0.680220 0.5% 0.676696 -1.5% 0.686766 1.8%
USD/CHF 0.9888 -0.2% 0.9903 -0.2% 0.9926 1.8%

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us


SPORT 30 września 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Piłka nożna:

Radosław Majecki został powołany do seniorskiej reprezentacji za kontuzjowanego Łukasza Fabiańskiego na mecze eliminacji Euro 2020 z Łotwą i Macedonią Północną. Do drużyny wraca Przemysław Frankowski, nie ma natomiast Michała Pazdana.

Bramkarze: Radosław Majecki, Łukasz Skorupski, Wojciech Szczęsny.

Obrońcy: Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński, Thiago Cionek, Kamil Glik, Tomasz Kędziora, Artur Jędrzejczyk, Arkadiusz Reca, Maciej Rybus.

Pomocnicy: Krystian Bielik, Przemysław Frankowski, Jacek Góralski, Kamil Grosicki, Damian Kądzior, Mateusz Klich, Grzegorz Krychowiak, Karol Linetty, Sebastian Szymański, Piotr Zieliński.

Napastnicy: Dawid Kownacki, Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Krzysztof Piątek.

Reprezentacja jest liderem swojej grupy eliminacyjnej i ma dwa punkty przewagi nad Słowenią. W październiku zmierzy się z Łotwą w Rydze (10.10) oraz z Macedonią Północną w Warszawie (13.10).

PKO Ekstraklasa:

W niedzielnych meczach 10. kolejki PKO Ekstraklasy zwycięstwa odniosły Pogoń i Cracovia, zaś Arka zremisowała z Piastem Gliwice. Dzięki wygranej szczecinianie zostali liderami zmagań. Pogoń Szczecin (21 pkt) pokonała na wyjeździe Jagiellonię Białystok (16 pkt) i jest liderem Ekstraklasy. Bilans szczecińskiej drużyny to 6 triumfów, 3 remisu oraz 1 porażka. Tuż za plecami szczecinian są Pasy (19 pkt), które wygrały 1:0 derby Krakowa z Wisłą (11 pkt), zajmującą jedenastą lokatę. Mistrz Polski, Piast Gliwice (15 pkt), bezbramkowo zremisował z Arką Gdynia (9 pkt). Gliwiczanie znajdują się na 9. pozycji.

Korona Kielce – Śląsk Wrocław 1:0 (0:0)
1:0 – Radin 79′

Legia – Lechia 1:2 (1:1)
1:0 Mateusz Wieteska 12′
1:1 Michał Nalepa 38′
1:2 Błażej Augustyn 52′

Jagiellonia Białystok – Pogoń Szczecin 2:3 (1:0)

Bramki: Camara 41, Imaz 90+3 – Kowalczyk 56, Buksa 74 (k), Frączczak 85

Wisła Kraków – Cracovia 0:1 (0:0)
0:1 – Hanca 73′

Arka Gdynia – Piast Gliwice 0:0

Górnik Zabrze – Lech Poznań 1:3 (1:2)
0:1 – Kamil Jóźwiak 24′
1:1 – Jesus Jimenez 39′
1:2 – Tymoteusz Puchacz 43′
1:3 – Christian Gytkjaer 90′

Raków Częstochowa – Wisła Płock 1:2 (1:0)
1:0 – Felicio Brown Forbes 42′
1:1 – Mateusz Szwoch 53′
1:2 – Piotr Tomasik 90 +4′

Fortuna I liga:

  1. kolejka Fortuna I ligi rozpoczęła się w Nowym Sączu. Sandecja pokonała 3:2 Chrobrego Głogów w emocjonującym meczu. Wygrała po czterech kolejkach bez zwycięstwa. Piłkarze Radomiaka, Stomilu Olsztyn oraz Olimpii Grudziądz wygrali sobotnie mecze w Fortuna I lidze. Beniaminek zwyciężył 3:2, choć jeszcze w 87. minucie przegrywał 0:2 w Tychach. Warta Poznań nadal na prowadzeniu w pierwszoligowej tabeli. Zieloni wygrali 2:1 z Miedzią Legnica i mają nad nią już sześć punktów przewagi. Aż trzy kluby strzeliły w niedzielę po trzy gole.

Sandecja Nowy Sącz – Chrobry Głogów 3:2 (2:0)
1:0 – Damian Chmiel 4′
2:0 – Kamil Ogorzały 44′
2:1 – Oliver Praznovsky 74′
2:2 – Michał Ilków-Gołąb 79′
3:2 – Mariusz Gabrych 88′

Radomiak Radom – Stal Mielec 2:0 (1:0)
1:0 – Patryk Mikita 21′
2:0 – Patryk Mikita 64′

Stomil Olsztyn – Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0 (0:0)
1:0 – Rafał Remisz 82′

GKS Tychy – Olimpia Grudziądz 2:3 (1:0)
1:0 – Marcin Biernat 10′
2:0 – Łukasz Grzeszczyk 50′
2:1 – Omran Haydary 87′
2:2 – Omran Haydary (k.) 90′
2:3 – Joao Criciuma 90′

Warta Poznań – Miedź Legnica 2:1 (0:0)
1:0 – Łukasz Trałka 83′
2:0 – Adrian Laskowski 85′
2:1 – Henrik Ojamaa 89′

Odra Opole – Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:1)
0:1 – Fabian Piasecki 32′
1:1 – Dawid Błanik 52′

Puszcza Niepołomice – Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0:3 (0:0)
0:1 – Piotr Wlazło 68′
0:2 – Vladislavs Gutkovskis 77′
0:3 – Piotr Wlazło 90′

GKS Bełchatów – Wigry Suwałki 3:0 (1:0)
1:0 – Bartosz Biel 45′
2:0 – Mateusz Marzec 52′
3:0 – Mateusz Marzec 73′

Chojniczanka – GKS 1962 Jastrzębie 3:1 (1:1)
0:1 – Damian Tront (k.) 3′
1:1 – Tomasz Mikołajczak 15′
2:1 – Agwan Papikjan 52′
3:1 – Emil Drozdowicz 87′

Premier League:

Łukasz Fabiański nie zagra w nadchodzących meczach reprezentacji Polski w eliminacjach Euro 2020 przeciwko Łotwie i Macedonii Północnej. Bramkarz doznał kontuzji mięśnia udowego i czeka go przerwa.

Everton uległ przed własną publicznością Manchesterowi City 1:3. Długimi momentami The Toffees byli równorzędnym rywalem dla mistrzów Anglii, ale musieli uznać wyższość przeciwnika.

Leicester City, po ograniu w poprzedniej kolejce Tottenhamu Hotspur, tym razem rozbiło przed własną publicznością Newcastle United (5:0). Dzięki temu zwycięstwu Lisy awansowały na trzecie miejsce w tabeli Premier League.

Liverpool FC nie zwalnia tempa. Tym razem podopieczni Juergena Kloppa w meczu 7. kolejki wymęczyli zwycięstwo z Sheffield United (1:0) i są zdecydowanymi liderami Premier League.

Reprezentant Polski Jan Bednarek w meczu Premier League z Tottenhamem (wynik 1:2) pokazał kilka niezłych zagrań, ale notę Polaka obniża błąd przy golu Harry’ego Kane’a.

Bundesliga:

Fortuna Duesseldorf, której zawodnikiem jest Dawid Kownacki, przegrała przed własną publicznością z SC Freiburg (1:2) w meczu 6. kolejki Bundesligi 2019/2020. Reprezentant Polski rozegrał 76 minut.

Długo czekał na swojego gola w meczu z SC Paderborn Robert Lewandowski. Polski snajper wpisał się jednak na listę strzelców w 79. minucie i pobił kolejne rekordy w niemieckiej lidze. Bayern wygrał, ale co ciekawe – tylko 3:2.

Borussia Dortmund zgubiła kolejne punkty w Bundeslidze, remisując 2:2 na własnym stadionie z Werderem Brema. Dobre spotkanie rozegrał Łukasz Piszczek, który m.in. zaliczył asystę przy golu na 1:1.

La Liga:

Derby Madrytu zawiodły. W meczu 7. kolejki La Liga Atletico z Realem gole nie padły. Piłkarze wykreowali sobie niewiele okazji bramkowych. Najlepszą mieli Królewscy, ale Jan Oblak uratował gospodarzy.

W tym sezonie FC Barcelona nie była dotąd w stanie wygrać na wyjeździe. Trwająca jeszcze od poprzedniego sezonu seria została przerwana na Coliseum Alfonso Perez, gdzie mistrzowie Hiszpanii wygrali z Getafe 2:0 w 7. kolejce La Liga.

Ligue 1:

Olympique Marsylia nie wykorzystał szansy na doskoczenie do ścisłej czołówki i tylko zremisował ze Stade Rennais 1:1.

AS Monaco na fali wznoszącej w Ligue 1. Drużyna z Monako w 8. kolejce mistrzostw Francji okazała się zdecydowanie lepsza od Stade Brestois 29 (4:1). Kamil Glik rozegrał cały mecz w szeregach gospodarzy.

Po niedawnym powrocie po kontuzji Neymar po raz trzeci zapewnił zwycięstwo Paris Saint-Germain. Tym razem Brazylijczyk zdobył bramkę dla PSG w meczu z Girondins Bordeaux (1:0).

Serie A:

Po raz pierwszy Paweł Dawidowicz i Mariusz Stępiński znaleźli się jednocześnie w podstawowym składzie Hellasu Werona. Ich drużyna zremisowała 1:1 z Cagliari Calcio.

Piłkarze SSC Napoli zapomnieli o swojej wpadce ze środka tygodnia. W meczu z Brescią Calcio zaatakowali skuteczniej i zwyciężyli 2:1. Zagrał Piotr Zieliński, a Arkadiusz Milik był na ławce rezerwowych.

Jerzy Brzęczek wybrał się na mecz do Mediolanu. Zobaczył beznadziejną grę Milanu z Krzysztofem Piątkiem w składzie i jego porażkę 1:3 z Fiorentiną. Solidnie zagrał natomiast Bartłomiej Drągowski.  W 70. minucie Federico Chiesa (Fiorentina) nie wykorzystał rzutu karnego. Gianluigi Donnarumma obronił.

Lazio efektownie pokonało 4:0 Genoa CFC. Komplet punktów zgarnął również jego lokalny rywal AS Roma. W bramce Bologni FC stanął Łukasz Skorupski i stracił jednego gola.

Mario Balotelli strzelił bramkę w niedzielnym meczu Serie A. Choć ostatecznie Brescia przegrała z Napoli (1:2), dla włoskiego napastnika było to arcyważne trafienie. Pierwsze w lidze od 1468 dni.

Juventus FC nie potknął się w meczu ze SPAL-em. Cristiano Ronaldo i spółka spotkali się ze świetnie dysponowanym bramkarzem, mimo to wygrali 2:0. Nieźle zaprezentował się Arkadiusz Reca, a Wojciech Szczęsny i Thiago Cionek nie grali.

Premier Liga:

W 11. kolejce Premier Ligi wysokie porażki poniosły Dinamo Moskwa (Sebastian Szymański) i Urał Jekaterynburg (Rafał Augustyniak, Michał Kucharczyk).  W znakomitej dyspozycji znajduje się Krychowiak, którego trafienie z dystansu zapewniło Lokomotiwowi triumf z Zenitem Sankt Petersburg (1:0). Polak z 5 golami na koncie obecnie zajmuje 3. pozycję w klasyfikacji najlepszych strzelców PL i co oczywiste jest najskuteczniejszym zawodnikiem swojej drużyny. Natomiast Lokomotiw (23 pkt) plasuje się na trzeciej lokacie w tabeli i traci do pierwszego CSKA dwa punkty.

Siatkówka:

W wielkim finale mistrzostw Europy Serbowie wygrali 3:1 z reprezentacją Słowenii. Do zwycięstwa w dużej mierze przyczyniła się o wiele skuteczniejsza gra w ataku, a zwłaszcza dobra postawa liderów.  W serbskiej drużynie było dwóch liderów. Atakujący Aleksandar Atanasijević  skończył 55 proc. ataków i był najlepiej punktującym z dorobkiem 22 oczek. Niewiele gorszy wynik osiągnął Uros Kovacević, 20 oczek, poza tym kończył nieprawdopodobne piłki. Zasłużenie został wybrany MVP turnieju. 26-latek jest zawodnikiem Trentino Volley, w swojej karierze reprezentował też barwy Ribnicy Kraljevo, ACH Volley Lublana, Modena Volley oraz Blu Volley Werona. Z kadrą Serbii wywalczył swój trzeci medal w karierze na mistrzostwach Europy. Osiem lat temu odbierał złoty medal, a dwa lata temu brązowy.

Polscy siatkarze wywalczyli brązowy medal mistrzostw Europy! Miejsce na podium czempionatu Starego Kontynentu dało podopiecznym trenera Vitala Heynena zwycięstwo 3:0 nad Francuzami w meczu rozegranym w Paryżu. Polacy po raz dziewiąty w historii znaleźli się na podium ME. Złoto wywalczyli raz – w 2009 roku; zdobyli też pięć medali srebrnych (1975, 1977, 1979, 1981 i 1983) oraz trzy brązowe (1967, 2011, 2019).

Polska – Francja 3:0 (26:24, 25:22, 25:21)

Chińskie siatkarki z kompletem zwycięstw zakończyły udział w Pucharze Świata w Japonii. W niedzielę w ostatniej kolejce pokonały Argentynę 3:0 (25:17, 25:14, 25:12). Drużyna z Azji już wcześniej zapewniła sobie triumf w tym turnieju.  Na drugim miejscu zmagania ukończyły Amerykanki, które wygrały z reprezentacją Korei Południowej 3:1 (25:21, 25:16, 16:25, 25:22). Mimo porażki z Brazylią 1:3 (26:28, 20:25, 25:21, 19:25) trzecią pozycję zajęły Rosjanki.

Koszykówka:

Koszykarze Legii Warszawa przegrali na wyjeździe z Niżnym Nowogrodem 63:78 (20:29, 21:9, 13:26, 8:14) w rewanżowym meczu 2. rundy kwalifikacji do Ligi Mistrzów FIBA. Pierwsze spotkanie w Warszawie także wygrał (74:61) zespół z Rosji i to on awansował do fazy grupowej. Legia wystąpi w Pucharze Europy FIBA.

Polski Cukier Toruń musiał odrobić 11 punktów z meczu w Finlandii. Na dwie sekundy przed końcem prowadził 67:58. Wtedy szalony rzut z dystansu oddał Keith Hornsby, a w obozie Twardych Pierników zapanowała euforia. Torunianie wygrali 70:58 i awansowali do EBL. Wicemistrzowie Polski zagrają w grupie A. Tam rywalami będą BAXI Manresa, Dinamo Sassari, Filou Oostende, UNET Holon, Turk Telekom, Sig Strasbourg i jeszcze jedna drużyna z eliminacji. Faza grupowa ruszy 15 października, a w Basketball Champions League obok Twardych Pierników zagra też Anwil Włocławek.

Tenis:

ATP w Chengdu:

Hiszpan Pablo Carreno Busta pokonał Kazacha Aleksandra Bublika 6:7 (5-7), 6:4, 7:6 (7-3) w finale turnieju ATP w Chengdu. To czwarty tytuł 28-letniego tenisisty w karierze, a pierwszy od 2017 roku.

ATP w Zhuhai:

Rozstawiony z numerem siódmym Australijczyk Alex de Minaur pokonał Francuza Adriana Mannarino 7:6 (7-4), 6:4 w finale turnieju ATP w chińskim Zhuhai. To trzeci w karierze tytuł 20-letniego tenisisty, po sukcesach w rodzinnym Sydney oraz w Atlancie.

WTA w Taszkencie:

Rozstawiona z trzecim numerem Belgijka Alison van Uytvanck wygrała na kortach twardych w Taszkencie w tenisowym turniej WTA z pula 250 tysięcy dolarów. W finale pokonała Rumunkę Soranę Cirsteę (8.) 6:2, 4:6, 6:4.

WTA w Wuhan:

Broniąca tytułu Białorusinka Aryna Sabalenka (nr 9.) pokonała Amerykankę Alison Riske 6:3, 3:6, 6:1 w finale singla tenisowego turnieju WTA rangi Premier 5 na twardych kortach w chińskim Wuhan (z pulą nagród 2,828 mln dol.).

WTA w Pekinie:

Magda Linette przegrała z rozstawioną z numerem 13. Amerykanką Sloane Stephens 5:7, 3:6 w pierwszej rundzie tenisowego turnieju WTA na kortach twardych w Pekinie (z pulą nagród 8,285 mln dol.).

W grze podwójnej w stolicy Chin wystąpiła Alicja Rosolska, której partnerką była Storm Sanders. Polsko-australijski duet został wyeliminowany w pierwszej rundzie przez rozstawione z numerem siódmym Australijkę Samanthę Stosur i Chinkę Shuai Zhang.

ATP Tokio:
Po dwóch porażkach Lucas Pouille w końcu okazał się lepszy od Huberta Hurkacza na światowych kortach. W poniedziałek Francuz pokonał Polaka w I rundzie turnieju ATP World Tour 500 w japońskiej stolicy – Tokio.

Lucas Pouille (Francja, 5) – Hubert Hurkacz (Polska) 6:4, 6:3

Notowanie ATP w grze pojedynczej:

  1. Novak Djoković (Serbia) 9865 pkt
    2. Rafael Nadal (Hiszpania) 9225
    3. Roger Federer (Szwajcaria) 7130
    4. Danił Miedwiediew (Rosja) 5305
    5. Dominic Thiem (Austria) 4415
    6. Alexander Zverev (Niemcy) 4095
    7. Stefanos Tsitsipas (Grecja) 3420
    8. Kei Nishikori (Japonia) 3330
    9. Karen Chaczanow (Rosja) 2810
    10. Roberto Bautista (Hiszpania) 2575
    11. Gael Monfils (Francja) 2375
    12. Fabio Fognini (Włochy) 2370
    13. Matteo Berrettini (Włochy) 2270
    14. Borna Corić (Chorwacja) 2130
    15. David Goffin (Belgia) 2055
    16. Diego Schwartzman (Argentyna) 1995
    17. Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) 1895
    18. Kevin Anderson (RPA) 1870
    19. John Isner (USA) 1805
    20. Felix Auger-Aliassime (Kanada) 1719

    36. Hubert Hurkacz (Polska) 1243
    86. Kamil Majchrzak (Polska) 650

Notowanie WTA w grze pojedynczej:

  1. Ashleigh Barty (Australia) 6446 pkt
    2. Karolina Pliskova (Czechy) 6125
    3. Elina Switolina (Ukraina) 5320
    4. Naomi Osaka (Japonia) 5011
    5. Simona Halep (Rumunia) 4907
    6. Bianca Andreescu (Kanada) 4835
    7. Petra Kvitova (Czechy) 4571
    8. Kiki Bertens (Holandia) 4225
    9. Serena Williams (USA) 3935
    10. Belinda Bencić (Szwajcaria) 3738
    11. Johanna Konta (Wielka Brytania) 3073
    12. Sloane Stephens (USA) 2873
    13. Andżelika Kerber (Niemcy) 2830
    14. Aryna Sabalenka (Białoruś) 2785
    15. Madison Keys (USA) 2767
    16. Sofia Kenin (USA) 2600
    17. Petra Martić (Chorwacja) 2572
    18. Anastasija Sevastova (Łotwa) 2517
    19. Karolina Woźniacka (Dania) 2493
    20. Qiang Wang (Chiny) 2423

    41. Magda Linette (Polska) 1280
    61. Iga Świątek (Polska) 1011

LA:

MŚ 2019 Doha: 

Pierwsze medale podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata zostały rozdane w sobotę. W nocy rozegrany został maraton kobiet, w którym po złoto sięgnęła Ruth Chepngetich.  Kenijka ostatnie kilometry pokonywała w pojedynkę. Żadna z rywalek nie była w stanie jej zagrozić. Chepngetich uzyskała czas 2:32:43 godz. Druga była Rose Chelimo z Bahrajnu, a podium uzupełniła Helalia Johannes. Był to najwolniejszy maraton w historii lekkoatletycznych MŚ.

Holenderka Sifan Hassan wygrała bieg na 10 000 metrów podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata Doha 2019. Srebrny medal zdobyła Etiopka Letesenbet Gidey.

Jamajczyk Tajay Gayle świetnie spisał się w finale skoku w dal na mistrzostwach świata w lekkoatletyce w Doha i wynikiem 8,69 m. sięgnął po złoty medal, ustanawiając rekord światowych list w tym roku. Srebro zdobył Jeff Henderson, a brąz Juan Miguel Echevarría.

Joanna Fiodorow zdobyła srebrny medal w rzucie młotem lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dausze. Zwyciężyła liderka światowej listy w tym sezonie Amerykanka DeAnna Price, brązowy medal wywalczyła Chinka Zheng Wang.  Na tegorocznych mistrzostwach świata nie startowała absolutna “dominatorka” w tej konkurencji Anita Włodarczyk, która jest kontuzjowana. Rekordzistka świata, dwukrotna mistrzyni olimpijska, czterokrotna mistrzyni świata i czterokrotna mistrzyni Europy poleciała jednak do Kataru i w niedzielę stanęła na najwyższym stopniu podium w Dausze. Odbierze tam złoty medal mistrzostw świata w Moskwie, które były rozegrane w 2013 r. Polka zajęła wtedy drugie miejsce, ale zwyciężczyni Tatiana Łysienko została zdyskwalifikowana za doping. Po latach złoto trafi do prawowitej właścicielki.

Christian Coleman nie miał sobie równych i zwyciężył bieg na 100 metrów podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Doha. Srebro zdobył inny z Amerykanów, Justin Gatlin, a po brąz sięgnął Kanadyjczyk, Andre De Grasse (9,90 s. – rekord życiowy).

Japończyk Yusuke Suzuki zdobył złoty medal w chodzie na 50 kilometrów podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata Doha 2019. Srebrny medal zdobył 43-letni Portugalczyk Joao Vieira. Brąz otrzymał Kanadyjczyk Evan Dunfee.  Chinka Rui Liang zdobyła złoty, a jej rodaczka Maocou Li srebrny medal w chodzie kobiet na 50 km podczas mistrzostw świata w lekkoatletyce 2019 w Doha. Brązowy krążek wywalczyła Włoszka Eleonora Anna Giorgi.

Trzeci dzień lekkoatletycznych mistrzostw świata w Doha nie był szczęśliwy dla Biało-Czerwonych. Z imprezą pożegnali się już Adam Kszczot i Ewa Swoboda, a piąte miejsce zajęła sztafeta mieszana 4×400 metrów.

Shelly-Ann Fraser-Pryce zmiażdżyła rywalki podczas mistrzostw świata w lekkoatletyce 2019. Jamajka w wielkim stylu zdobyła czwarte złoto na 100 m.  W finale pokonała Brytyjkę Dinę Asher-Smith aż o 0,12 s. W sprincie to przepaść. Jamajka w wieku 33 lat uzyskała najlepszy rezultat w tym roku na świecie, 9,71 s. jest jednocześnie będący piątym wynikiem w historii 100 m, tylko o 0,01 s gorszym od “życiówki”.

Ponad dwie godziny trwał konkurs skoku o tyczce kobiet. Walka o złoto rozstrzygnęła się na ekstremalnych wysokościach. Ostatecznie po złoto sięgnęła Andżelika Sidorowa z wynikiem 4,95 m.  Srebrny medal wywalczyła Sandi Morris (4,90 m), a na najniższym stopniu podium stanęła Katerina Stefanidi (4,85 m).

Zwycięstwem Stanów Zjednoczonych zakończyła się historyczna mieszana sztafeta 4×400 metrów, okraszona została rekordem świata.  Podium uzupełniły Jamajka i Bahrajn. Polacy, którzy zastosowali zaskakującą taktykę, zajęli piąte miejsce.  Biało-Czerwoni, którzy zwyciężyli w swoim biegu eliminacyjnym, na dwóch pierwszych zmianach umieścili Wiktora Suwarę i Rafała Omelkę. Później do boju ruszyły Iga Baumgart-Witan i Justyna Święty-Ersetic, które zastąpiły Annę Kiełbasińską i Małgorzatę Hołub-Kowalik.

Christian Taylor został mistrzem świata w trójskoku. Amerykanin osiągnął 17,92 m, co jest jego najlepszym wynikiem w sezonie. Drugi był jego rodak Will Claye, a podium uzupełnił Hugues Fabrice Zango.

Maraton w Berlinie:

Etiopczyk Kenenisa Bekele czasem 2:01.41 wygrał maraton w Berlinie. Faworytowi nie udało się jednak poprawić rekordu świata, ustanowionego w ubiegłym roku przez Eliuda Kipchoge, również w stolicy Niemiec. Kenijczyk był o dwie sekundy szybszy.Kipchoge w Niemczech nie startował. Kenijczyk planuje występ 12 października w Wiedniu, gdzie planuje przebiec 42 195 m w czasie poniżej dwóch godzin. Na pozostałych miejscach na podium stanęli rodacy triumfatora. Drugi był Birhanu Legese – 2:02.48, a trzeci Sisay Lemma – 2:03.36.

W rywalizacji kobiet tempo również dyktowały reprezentantki Etiopii. Zwyciężyła Ashete Bekere – 2:20.14, a o siedem sekund wolniejsza była Mare Dibaba. Trzecią pozycję zajęła Kenijka Selly Chepyego.

Maraton Warszawski:

Kenijka Rebecca Korir zwyciężyła rywalizację kobiet podczas 41. PZU Maratonu Warszawskiego i wyjedzie z Polski z nagrodą główną – czerwonym Fiatem Tipo. Auto trafiło do Korir, ponieważ Kenijka nie straciła do triumfatora maratonu mężczyzn (Dadi Yami Gemeda z Etiopii) więcej niż wymagane 18 minut. Czas Korir (2:29:04) jest nowym kobiecym rekordem Maratonu Warszawskiego. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka, Eunice Muchir (2:33.24), a trzecie Etiopka Aberu Ayana Mulisa (2:37.07). Najlepsza Polka Joanna Dorociak (Adidas Runners) zajęła szóstą lokatę (2:59.16).

W biegu mężczyzn Etiopczyk Gemeda uzyskał czas 2:11.39. Drugi na mecie zameldował się Chalachew Asmamaw Tiruneh (2:11.54), a trzeci był Endale Abeyneh Belachew (2:15.10) – wszyscy z Etiopii. Najszybszym polskim maratończykiem został Dariusz Nożyński (szybkiebieganie.pl), który był 8. z czasem 2:24.52. W tegorocznej edycji Maratonu Warszawskiego wzięło udział blisko pięć tysięcy zawodników i zawodniczek.

Piłka ręczna:

Liga Mistrzów: 

Piłkarze ręczni PGE VIVE Kielce przegrali pierwszy mecz w Lidze Mistrzów, ulegając na wyjeździe FC Porto Sofarma 30:33. Kielczanie w niczym nie przypominali zespołu, który potrafił zremisować na wyjeździe z THW Kiel i pewnie wygrał we własnej hali z Motorem Zaporoże. Mistrzów Polski trudno by było za coś pochwalić w tym meczu.

Piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock wygrali u siebie z wicemistrzem Szwecji IFK Kristianstad 36:29 (13:6) w trzecim meczu fazy grupowej grupy D Ligi Mistrzów. Gospodarze nie dali żadnych szans rywalom, byli lepsi w każdym elemencie gry.

F1:

Grand Prix Rosji:

Było 31. okrążenie niedzielnego wyścigu Grand Prix Rosji. Robert Kubica otrzymał polecenie zjechania do alei serwisowej. Polak wjechał do garażu z przekonaniem, że za chwilę wróci na tor. Tak się jednak nie stało, bo władze jego zespołu zakazały mu kontynuowania wyścigu.

– Mógłbym powiedzieć coś na ten temat, ale byłoby to niewłaściwie, więc lepiej nic nie mówić – tak Robert Kubica skomentował decyzję Williamsa o przedwczesnym zakończeniu przez niego wyścigu. Polak po raz pierwszy w tym sezonie nie ukończył rywalizacji. Grand Prix Rosji wygrał Lewis Hamilton, drugi był jego zespołowy partner, Valtteri Bottas. Trzecią pozycję zajął Charles Leclerc z Ferrari.

Rajdowe ME:

Katarczyk Nasser al-Attiyah (Volkswagen Polo GTi R5) wygrał Rajd Cypru, przedostatnią rundę mistrzostw Europy. Na piątej pozycji został sklasyfikowany Łukasz Habaj (Skoda Fabia R5). Drugie miejsce ze stratą 2.37,5 niespodziewanie wywalczył Cypryjczyk Simos Galatariotis (Skoda Fabia R5), a na trzeciej pozycji uplasował się lider cyklu Brytyjczyk Chris Ingram (Skoda Fabia R5) – strata 3.50,9.  W klasyfikacji generalnej na pozycji lidera umocnił się Ingram, który ma 131 pkt. Na drugą pozycję awansował Habaj z dorobkiem 113 pkt. Polak traci do lidera już tylko 18 pkt. Walka o tytuł najlepszego kierowcy Starego Kontynentu rozstrzygnie się podczas ostatniej rundy ME – Rajdu Węgier w dniach 8-10 listopada.

Żużel:

Duńczyk Mikkel Michelsen wygrał ostatnią, czwartą rundę tegorocznego cyklu ME na żużlu (SEC), która odbyła się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Był także najlepszy w cyklu. Najwyżej z Polaków mistrzostwa zakończył Kacper Woryna, który w końcowej klasyfikacji zajął czwarte miejsce. O podziale medali zdecydowały dwa dodatkowe biegi. Ostatnie zawody oglądało około 32 tysięcy kibiców.

Ze względu na niekorzystne prognozy pogody odwołany został zaplanowany na niedzielę pierwszy mecz barażowy o prawo startu w żużlowej ekstralidze w przyszłym roku pomiędzy truly.work Stalą Gorzów i Arged Malesa TŻ Ostrovią Ostrów Wlkp. Bezpośredni awans do elity wywalczyli żużlowcy PGG ROW-u Rybnik. Z PGE Ekstraligi spadła ekipa GET WELL Toruń. Pierwszy raz w historii togo klubu.

W niedzielne popołudnie odbył się pierwszy mecz barażowy pomiędzy przedostatnią drużyną Nice 1 ligi – Orłem Łódź a wicemistrzem drugiej ligi żużlowej – Power Duck Iveston PSŻ-em Poznań. Lepsi okazali się gospodarze, którzy wygrali 50:40. Rewanż odbędzie się 6 października w stolicy Wielkopolski.

Kolarstwo:

Duński kolarz Mads Pedersen wygrał w angielskim hrabstwie Yorkshire wyścig ze startu wspólnego elity o mistrzostwo świata. Na finiszu w Harrogate wyprzedził towarzyszy ucieczki Włocha Matteo Trentina i Szwajcara Stefana Kuenga. Wyścigu nie ukończył żaden z sześciu reprezentantów Polski. Mistrzostwa świata w Harrogate okazały się dla Polaków najgorszymi od wielu lat. Najwyższą, 17. lokatę zajął Szymon Sajnok w piątkowym wyścigu młodzieżowców.

Katarzyna Niewiadoma nie włączyła się do walki o medal podczas rywalizacji kolarek ze startu wspólnego na MŚ 2019 w Yorkshire. Złoto i srebro zdobyły Holenderki, odpowiednio Van Vleuten i Van Der Breggen. Brąz dla Australijki Spratt.

MŚ w kajakarstwie górskim:

Aleksandra Stach i Marcin Pochwała zdobyli srebrny medal w mikście C2 na zakończenie mistrzostw świata kajakarzy górskich w hiszpańskiej miejscowości La Seu d’Urgell. Polacy bronili tytułu z Rio de Janeiro w tej nieolimpijskiej konkurencji.

To medal na pocieszenie, gdyż kilka godzin wcześniej Polacy rozczarowali, nie zdobywając kwalifikacji olimpijskich w C1 kobiet i K1 mężczyzn. Klaudia Zwolińska zajęła 20. miejsce, a Michał Pasiut był dopiero 38.

Polacy będą mieli jeszcze jedną szansę na kwalifikację olimpijską – w przyszłorocznych mistrzostwach Europy. W K1 mężczyzn i C1 kobiet do zdobycia będzie tylko po jednej przepustce.

W sobotę kwalifikacje na igrzyska w Tokio dla Polski wywalczyli: w C1 Grzegorz Hedwig oraz w K1 Natalia Pacierpnik. Biało-czerwoni wracają z La Seu d’Urgell z dwoma medalami. Pierwszy – brązowy – zdobyli w środę Michał Pasiut, Dariusz Popiela oraz Krzysztof Majerczak w drużynowej rywalizacji w K1.

MŚ w brydżu sportowym:

Polscy brydżyści zostali w chińskim Wuhan drużynowymi mistrzami świata, wygrywając turniej Bermuda Bowl. To drugi w historii triumf Biało-Czerwonych w tej prestiżowej imprezie, poprzednio byli najlepsi cztery lata temu w Chennai w Indiach. W Wuhan Polacy wystąpili w składzie: Krzysztof Buras – Grzegorz Narkiewicz, Jacek Kalita – Michał Nowosadzki, Bartosz Chmurski – Piotr Tuczyński. W finale pokonali Holandię 174:153, chociaż po pierwszym dniu przegrywali 90:91. W równolegle odbywającym się turnieju kobiet Venice Cup uznawane za jedne z faworytek mistrzostw Polki odpadły w ćwierćfinale. Turniej Bermuda Bowl odbywa się co dwa lata. Nazwa związana jest z miejscem pierwszych mistrzostw świata w 1950 roku na Bermudach. Polscy brydżyści od dekad są zaliczani do światowej czołówki, ale na najwyższym stopniu tej imprezy po raz pierwszy udało im się stanąć dopiero w 2015 roku. Współautorami tamtego sukcesu byli Kalita i Nowosadzki. Ponadto Polska ma w dorobku triumf o olimpiadzie brydżowej w 1984 roku i w otwartych mistrzostwach świata w 1978 i 2014 roku. Kolejny turniej Bermuda Bowl odbędzie się za dwa lata w Marrakeszu. W 2022 roku gospodarzem mistrzostw świata par będzie Kraków.

Alpinizm:

Andrzej Bargiel w niedzielę zrezygnował z wejścia na Mount Everest (8848 m n.p.m.), a następnie zjechania ze szczytu na nartach. Powodem jest wysokie zagrożenie lawinowe.

W piątek Magdalena Gorzkowska stanęła na szczycie Manaslu (8 156 m n.p.m.). To drugi ośmiotysięcznik, jaki w tym roku zdobyła była polska biegaczka. Podczas ataku szczytowego na ośmiotysięcznik Manaslu (8156 m n.p.m.) zmarła Rita Bladyko.  “Ok. 500 m przed C4 spotkaliśmy Polkę, Ritę z jej Szerpą… Jej stan był bardzo nieciekawy, nie wiedziała kim jest i gdzie jest. Udało mi się namówić ją, że trzeba koniecznie schodzić w dół. (…) Dziś rano obudziła mnie informacja, że Polka nie żyje…” – napisała na Facebooku Gorzkowska, która zdobyła szczyt bez użycia tlenu z butli.

Opracował: Sławek Sobczak

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Wiadomości z USA i świata 30 września 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Piątkowa sesja na Wall Street sprowadziła notowania w okolice wrześniowych minimów, co w przypadku S&P 500 oznacza rejon 2950 pkt., gdzie w sierpniu kształtowała się również strefa oporu. Z technicznego puntu widzenia pogłębienie tych poziomów otwierałoby drogę do zejścia w kierunku 2800 pkt. Sesja na Starym Kontynencie rozpoczyna się od kontynuacji odbicia, czemu pomagają lepsze od oczekiwań odczyty PMI z Chin. W przyszłym tygodniu ruszą amerykańsko-chińskie negocjacje handlowe na wyższym szczeblu, do których strony się już od miesiąca przygotowują. Wcześniej Chiny komunikowały, że przystąpią do rozmów tylko jeśli będą one mogły przynieś pewien przełom i porozumienie w przynajmniej części spornych kwestii. Z związku z tym rynek wyceniał pozytywy scenariusz podnosząc poziom indeksów giełdowych na wyższe poziomy. Piątkowa przecena miała miejsce po doniesieniach wskazujących, że administracja USA rozważa wprowadzenie rozwiązań celujących w ograniczenie inwestycji w Państwie Środka, włączając w to również możliwość usunięcia z amerykańskiej giełdy chińskich spółek. Reakcja rynkowa jak na tak drastyczne działania była dość umiarkowana i wskazuje, że rynek informacje te odebrał bardziej jako utrzymanie ostrej taktyki negocjacyjnej niż realną groźbę. Potwierdza to jednak, że październikowe negocjacje mogę nie być łatwe, co może jeszcze ciążyć rynkom.

 

Boris Johnson miał nadzieję, że wykorzysta swoją doroczną konwencję Partii Konserwatywnej do rozpoczęcia kampanii mającej na celu wygranie następnych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Zamiast tego, walczy o swoją wiarygodność jako premier, ponieważ spotyka się z zarzutami, które mają go obalić. Podczas niedzielnego wystąpienia w Manchesterze Boris Johnson przyznał, że nie zrezygnuje z funkcji premiera Zjednoczonego Królestwa, nawet jeśli nie uda mu się osiągnąć porozumienia w kwestii umowy brexitowej. W dalszym ciągu podtrzymuje również swoje zdanie “zrób lub zgiń” wskazujące, iż zamierza doprowadzić do Brexitu pod koniec października nawet jeżeli nie uda mu się do tego czasu osiągnąć porozumienia z UE. W dalszym ciągu nie Johnson ani jego ministrowie nie wyjaśnili jednak jak zamierzają obejść prawo, by zrealizować swoje zapowiedzi. Przypomnijmy bowiem, że już na początku września br. członkowie Izby Gmin stosunkiem głosów 327 do 299 przyjęli ustawę otwierającą drogę do zablokowania bezumownego brexitu i do opóźnienia wyjścia z Unii Europejskiej do 31 stycznia 2020 roku, gdyby do 19 października br. nie doszło do porozumienia z Brukselą. Brytyjski premier nazwał jednak tą ustawę “aktem kapitulacji”.  Opozycja jest jednak coraz bardziej wrogo nastawiona do rządu Johnsona. Oskarża go o podżeganie do podziału przy użyciu terminów takich jak „akt kapitulacji”.

 

Dla sektora surowców ubiegły tydzień był zróżnicowany: sektor energii odnotował wzrost sprzedaży, natomiast sektor rolny uzyskał wsparcie w postaci pokrywania krótkich pozycji i wzrostu kupna w Chinach przed rozpoczęciem w przyszłym miesiącu rozmów na wysokim szczeblu w sprawie handlu. Na sytuację na rynkach towarowych ogółem negatywnie wpływał dolar amerykański – indeks kasowy USD Bloomberg obejmujący koszyk dziesięciu głównych walut odnotował najmocniejsze zamknięcie w ujęciu tygodniowym od maja 2017 roku. Metale przemysłowe, przede wszystkim aluminium, wykazały spadek w efekcie połączonego oddziaływania ryzyka geopolitycznego, handlowego i ekonomicznego, pogarszającego prognozowany popyt, w szczególności w Chinach. Ceny metali szlachetnych niemal nie uległy zmianie w ujęciu tygodniowym. Ubiegły tydzień stanowił prawdziwą huśtawkę: kolejna próba wybicia zakończyła się niepowodzeniem w efekcie wzrostu kursu dolara. Szczególną zmiennością charakteryzowało się srebro – do dwóch spadków dziennych odnotowanych we wrześniu doszedł spadek o 3,5 proc. w ujęciu dziennym. Spadek odnotował również amerykański gaz ziemny, który okazał się największym przegranym tego tygodnia ze wszystkich surowców wyszczególnionych powyżej. Rekordowa produkcja sezonowa nie została zrównoważona podobnym wzrostem popytu, przez co zbiorniki zapasowe zaczęły się zapełniać w szybkim tempie. Okres wstrzykiwania, w którym produkcja przekracza popyt, trwa zwykle do połowy listopada, kiedy to zwiększone zapotrzebowanie na ogrzewanie wpływa na redukcję zapasów.

 

Bloomberg sprawdził wrażliwość walut gospodarek wschodzących, w tym także polskiego złotego, na ewentualną wiadomość o zawarciu umowy handlowej USA z Chinami. Analitycy agencji oparli swoje szacunki na przebadaniu zmian kursów 19 walut na wahania chińskiego juana o 2 proc. lub więcej w okresach kiedy rynkiem rządziły doniesienia dotyczące konfliktu handlowego USA i Chin. Analiza objęła okres od połowy 2017 roku. Wynika z niej, że najmocniej powinien umocnić się po informacji o porozumieniu handlowym brazylijski real (wzrost o 1,3 proc. wobec umocnienia juana o 1,0 proc.). W pierwszej trójce są jeszcze chilijskie peso (1,0 proc.), rosyjski rubel i kolumbijskie peso (po 0,9 proc.). Najsłabiej na to wydarzenie zareagują notowania tajskiego bahta i izraelskiej szekli (0,2 proc.). Jak na tym tle wypada polski złoty? Według analityków Bloomberga, podobnie jak czeska korona i meksykańskie peso może umocnić się o 0,6 proc.

Chiński ByteDance, właściciel m.in. popularnej aplikacji TikTok osiągnął 50-60 mld juanów ( 7 mld dolarów) przychodów w pierwszym półroczu, informuje Reuters powołując się na nieoficjalne źródła. Jeden z najwięcej wartych na świecie „jednorożców” miał także zysk w czerwcu i spodziewa się dodatniego wyniku w całym drugim półroczu, co nie udało mu się w pierwszym, twierdzą informatorzy agencji. Informują również, że większe niż oczekiwano przychody w pierwszym półroczu skłoniło władze spółki do podwyższenia prognozy rocznej sprzedaży ze 100 mld juanów do 120 mld juanów.

 

Cena bitcoina nadal spada. Tydzień temu notowano go powyżej 10 tys. dolarów. To był najgorszy w tym roku tydzień notowań najpopularniejszej kryptowaluty. Przez ostatnie trzy miesiące bitcoin stracił ponad jedną trzecią wartości. W czerwcu po raz pierwszy od początku 2018 roku jego kurs wyszedł powyżej 10 tys. dolarów. Pomimo ostatniej przeceny wartość bitcoina jest o ponad 100 proc. wyższa niż na początku roku, a także tegorocznego minimum, wynoszącego 3,4 tys. dolarów.

Rynek rolnictwa pionowego, według raportu Allied Market Reasearch, osiągnął wartość 2,23 mld dolarów w 2018 roku, a do 2026 szacuje się, że wzrośnie ona do 12,77 mld dolarów. Wertykalne farmy pozwalają produkować żywność w trudno dostępnych miejscach – wieżowcach, starych magazynach, a nawet na statkach. Wzrost roślin, dzięki użytym technologiom, nie jest uzależniony od pogody i w ogóle czynników zewnętrznych, a w dodatku pozwala zapewnić ciągłość wegetacji w obrębie całego roku.  Obecnie w miastach żyje 54 proc. światowej populacji ludzi – do 2050 roku odsetek ten zwiększy się do 66 procent. Będzie nas w ogóle więcej: do 2050 roku liczba ludzi wzrośnie z 6,9 mld do 9,2 mld. Nadchodząca katastrofa klimatyczna już teraz sprawia, że tradycyjne rolnictwo staje się coraz mniej wydajne. Zresztą w porównaniu do farm wertykalnych, uprawa ziemi, jaką znaliśmy do tej pory nie ma wiele wspólnego z wydajnością. Okazuje się, że zamiennik tradycyjnego rolnictwa wytwarza o 70 proc. więcej produktów rolnych i jednocześnie zużywa o prawie 90 proc. mniej wody. Farmy wertykalne wyrastają zatem w oczach ekspertów na doskonałe rozwiązanie, szczególnie że wraz z przyrostem liczby ludności nie zwiększa się przecież ani powierzchnia mieszkalna Ziemi (ta jest ograniczona do 13 mld hektarów) ani areał gruntów ornych (w 2008 roku wynosił on ok. 4,88 mld hektarów).  Jest to zatem sposób na zapewnienie ludziom możliwości przeżycia i jednocześnie próba znacznego ograniczenia negatywnego wpływu tradycyjnego rolnictwa na klimat.

 

Forever 21, amerykańska odzieżówka, która swoje sklepy ma również w Polsce, ogłosiła w niedzielę, że złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości – donosi serwis CNN. Sieciówka Forever 21 podała, że złoży wniosek o zamkniecie od 450 do 500 z ponad 800 sklepów na świecie. W oświadczeniu spółki czytamy, że znaczna liczba tych sklepów pozostanie otwarta i firma liczy, że nie będzie zmuszona wycofać się ze swojego głównego rynku, czyli Stanów Zjednoczonych. “Obecnie trwają decyzje dotyczące tego, które międzynarodowe lokalizacje będą zamykane. Nie spodziewamy się opuszczenia głównych rynków w USA” – powiedział rzecznik firmy. “Nie oznacza to, że przestajemy prowadzić działalność – wręcz przeciwnie, zgłoszenie wniosku o ochronę przed bankructwem jest zamierzonym i decydującym krokiem, aby skierować nas na sukces w przyszłości” – dodał.  W ramach postępowania spółka poinformowała, że pozyska 275 mln dol. (na finansowanie od obecnych wierzycieli  i 75 mln dol. na nowego kapitału.

Opracował: Sławek Sobczak

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

SPORT 1 października 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Piłka nożna:

El. ME 2020:

Z powodu kontuzji Dawid Kownacki (Fortuna Duesseldorf) nie zagra w meczach z Łotwą (10 października) i Macedonią Północną (13 października) w eliminacjach mistrzostw Europy – poinformował we wtorek Polski Związek Piłki Nożnej na stronie internetowej. W miejsce napastnika Fortuny Duesseldorf nie zostanie dodatkowo powołany żaden zawodnik.

 

PKO Ekstraklasa:

Kibice i piłkarze KGHM Zagłębia Lubin z pewnością bardzo pozytywnie będą wspominać wrzesień. Na zakończenie miesiąca pokonali u siebie ŁKS Łódź 3:1 w meczu zamykającym 10. kolejkę PKO Ekstraklasy.  Po zmianie trenera na Martina Sevelę Miedziowi nie zaznali jeszcze goryczy porażki. Wygrali dwa z trzech ostatnich meczów, w tym pucharowe z Koroną Kielce, a także zremisowali po szalonym meczu w derbach regionu ze Śląskiem Wrocław 4:4. Teraz szkoleniowiec ze Słowenii chciał odnieść wraz z klubem pierwsze zwycięstwo na stadionie w Lubinie.

KGHM Zagłębie Lubin – ŁKS Łódź 3:1 (2:0)
1:0 – Damjan Bohar 16′
2:0 – Sasa Zivec 21′
2:1 – Piotr Pyrdoł 50′
3:1 – Damjan Bohar 57′

 

Premier League:

Pojedynek na Old Trafford rozpoczął się ospale, ale z czasem piłkarze nabrali rozpędu. Manchester United zremisował 1:1 z Arsenalem FC. Ozdobą spotkania był gol Scotta McTominaya.

Manchester United – Arsenal FC 1:1 (1:0)
1:0 – Scott McTominay 45′
1:1 – Pierre-Emerick Aubameyang 58′

Mark Clattenburg, jeden z najlepszych angielskich sędziów w XXI wieku, skomentował dla “Daily Mail” kontrowersyjną decyzję sędziów z meczu Manchester United – Arsenal (1:1). Arbiter popełnił fatalny błąd, odgwizdując spalonego przy bramce Aubameyanga, jednak na jego szczęście zainterweniował VAR.  Przypomnijmy: W 58. minucie linię spalonego wyraźnie złamał Harry Maguire, co wykorzystał wbiegający w pole karne Pierre-Emerick Aubameyang. Przerzucił piłkę nad de Geą i cieszył się z gola. Po chwili zobaczył jednak uniesioną chorągiewkę sędziego bocznego i radość uleciała. Potrzebne było sprawdzenie tej akcji przez VAR. Po chwili sędzia uznał, że gol został strzelony prawidłowo. Nie zmienia to jednak faktu, że pierwsza decyzja skompromitowała sędziego liniowego.

W historii rozgrywek Premier League Manchester United jeszcze nie zanotował tak słabego początku sezonu. Po siedmiu kolejkach gracze Ole Gunnara Solskjaera zgromadzili 9 punktów.

Serie A:

Pięć goli padło w starciu Parma Calcio 1913 z Torino FC. Ten ostatni w końcówce meczu. Drużyna ze Stadio Ennio Tardini wygrała atrakcyjny pojedynek 3:2.

Parma Calcio 1913 – Torino FC 3:2 (2:2)
1:0 – Dejan Kulusevski 2′
1:1 – Cristian Ansaldi 12′
1:2 – Andrea Belotti (k.) 43′
2:2 – Andreas Cornelius 45′
3:2 – Roberto Inglese 88′

W 31. minucie Gervinho (Parma) nie wykorzystał rzutu karnego. Salvatore Sirigu obronił.

Konfrontacja na Stadio Ennio Tardini zakończyła 6. kolejkę. Prowadzi Inter Mediolan z kompletem 18 punktów. Niepokonany jest jeszcze Juventus. W niedzielę dojdzie do konfrontacji lidera z wiceliderem. W strefie spadkowej Genoa, SPAL i Sampdoria.

MLS:

Za nami kolejna i przedostatnia już seria gier fazy zasadniczej najwyższej amerykańskiej klasy rozgrywkowej. Znamy siedem drużyn, które awansowały do 1/8 oraz ćwierćfinałów z Konferencji Wschodniej, natomiast swojego miejsca w fazie pucharowej nie są pewne jeszcze dwie ekipy z zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Wszystko jest już jasne, jeśli chodzi o Konferencję Wschodnią, z której awans do play-offów ligi wywalczyły ekipy New York City, Atlanta United, Philadeplphia Union, DC United, New York Red Bulls, Toronto FC oraz New England Revolution. Szczególnie cieszy obecność w tym gronie ekipy z Filadelfii, a to ze względu na grającego w niej Kacpra Przybyłko. Humor bramkostrzelnego napastnika (na przestrzeni 26 meczów strzelił 15 goli) mogła nieco zepsuć porażka w minionej kolejce z Columbus Crew (0:2).

W “zachodniej części tabeli” miał miejsce mecz na szczycie, w którym pewne miejsca w ćwierćfinale Los Angeles FC podzieliło się punktami z drugim w tabeli Minnesota United FC (1:1). O akces do fazy pucharowej walczą tam jednak cały czas ekipy Portland Timbers, FC Dallas, San Jose Earthquakes i Colorado Rapids.

Trudno powiedzieć, by miniona kolejka należała do Polaków – Chicago Fire Przemysława Frankowskiego zremisowało z Toronto FC 2:2, a podobny los spotkał FC Cincinnati Przemysława Tytonia, które z kolei podzieliło się punktami z Orlando City (1:1). Obie ekipy nie awansowały zatem do fazy pucharowej, więc honoru Polaków w tejże będzie musiał bronić Przybyłko i jego Philadelphia Union.

Liga Mistrzów:

Nenad Bjelica w Lechu Poznań został potraktowany jak nieudacznik i zwolniony na trzy kolejki przed końcem sezonu. Po nim objął Dinamo Zagrzeb, z którym we wtorek powalczy z Manchesterem City o utrzymanie lidera grupy C Ligi Mistrzów.

W kadrze Realu Madryt na wtorkowy mecz Ligi Mistrzów z Club Brugge znaleźli się dwaj piłkarze, którzy do niedawna leczyli urazy – Isco i Marcelo. Zabrakło natomiast Garetha Bale’a i Jamesa Rodrigueza.

Robert Lewandowski strzela gole seryjnie. W 2. kolejce fazy grupowej LM spróbuje go zatrzymać Tottenham Hotspur. Juventus FC z Wojciechem Szczęsnym podejmie Bayer Leverkusen.

  1. kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzów:

GRUPA A:

Real Madryt – Club Brugge / wt. 01.10.2019 godz. 18:55

Galatasaray Stambuł – Paris Saint-Germain / wt. 01.10.2019 godz. 21:00

GRUPA B:

Tottenham Hotspur – Bayern Monachium / wt. 01.10.2019 godz. 21:00

Crvena Zvezda Belgrad – Olympiakos Pireus / wt. 01.10.2019 godz. 21:00

GRUPA C:

Atalanta BC – Szachtar Donieck / wt. 01.10.2019 godz. 18:55

Manchester City – Dinamo Zagrzeb / wt. 01.10.2019 godz. 21:00

GRUPA D:

Juventus FC – Bayer 04 Leverkusen / wt. 01.10.2019 godz. 21:00

Lokomotiw Moskwa – Atletico Madryt / wt. 01.10.2019 godz. 21:00

Siatkówka:

Puchar Świata siatkarzy:

Reprezentacja Polski udanie rozpoczęła zmagania w Pucharze Świata siatkarzy. Biało-Czerwoni na inaugurację pokonali Tunezję 3:0. Podopieczni Vitala Heynena zdominowali przeciwnika, który w całym spotkaniu popełnił ogromną liczbę błędów.  Kilkadziesiąt godzin przed pierwszym meczem polskich siatkarzy w Pucharze Świata, Biało-Czerwoni zakończyli rywalizację w mistrzostwach Europy. W starciu z Tunezją trener Vital Heynen postawił więc na zawodników, którzy do turnieju w Kraju Kwitnącej Wiśni przygotowywali się w kraju. Mimo to, Polacy nie mieli najmniejszego problemu ze zdobyciem kompletu punktów.

Punkty polskich zawodników: Bartosz Kwolek (10), Rafał Szymura (10). Bartłomiej Lemański (9), Norbert Huber (8), Łukasz Kaczmarek (6), Piotr Łukasik (6), Michał Szalacha (2), Tomasz Fornal (1).

Koszykówka:

NBA:

Russell Westbrook jeszcze nie pojawił się na parkiecie, ale Houston Rockets z przytupem rozpoczęli pre-season. W swoim pierwszym występie pokonali chiński zespół Szanghaj Sharks aż 140:71.  Dla Chińczyków było to bolesne zderzenie z amerykańską koszykówką.  Wszystkich ciekawi, jak w drużynę Mike’a D’Antoniego wpasuje się nowa gwiazda, Russell Westbrook.  MVP z 2017 roku na razie był na ławce rezerwowych, ale nie wyszedł na parkiet. Russ przeszedł w maju artroskopię kolana i klub chce dać mu jeszcze trochę czasu. Według doniesień dziennikarzy zza oceanu, Westbrook ma wrócić do gry 8 października w meczu przeciwko Toronto Raptors.

Houston Rockets – Szanghaj Sharks 140:71 (36:14, 41:20, 34:17, 29:20)
(Capela 25, Clemons 21, Green 21, McLemore 17, Harden 10 – Motiejunas 27, Nunnally 16)

Tenis:

ATP Pekin:

Alexander Zverev w dwóch setach pokonał Francesa Tiafoe’a w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 500 w Pekinie. Z imprezą pożegnali się Grigor Dimitrow, który przegrał z Andriejem Rublowem, Kyle Edmund i Cristian Garin.

Alexander Zverev (Niemcy, 2) – Frances Tiafoe (USA, WC) 6:3, 6:2
Karen Chaczanow (Rosja, 4) – Pablo Cuevas (Urugwaj, Q) 6:2, 7:6(7)
Andriej Rublow (Rosja) – Grigor Dimitrow (Bułgaria) 6:2, 7:5
Jeremy Chardy (Francja, Q) – Marco Cecchinato (Włochy) 6:7(7), 6:3, 7:6(4)
Cameron Norrie (Wielka Brytania, Q) – Cristian Garin (Chile) 7:6(5), 1:0 i krecz
Daniel Evans (Wielka Brytania, Q) – Zhe Li (Chiny, WC) 6:3, 6:4
Zhizhen Zhang (Chiny, WC) – Kyle Edmund (Wielka Brytania) 6:4, 3:6, 7:6(5)

Łukasz Kubot i Marcelo Melo w 65 minut awansowali do ćwierćfinału gry podwójnej turnieju ATP World Tour 500 na kortach twardych w Pekinie. Polsko-brazylijska para chce w chińskiej stolicy powtórzyć zeszłoroczny sukces.  Rozstawieni z drugim numerem Łukasz Kubot i Marcelo Melo mają w Pekinie do obrony tytuł i 500 punktów do rankingu ATP. Każde zwycięstwo jest teraz dla nich ważne, ponieważ Polak i Brazylijczyk nie są jeszcze pewni występu w kończących sezon Finałach ATP World Tour. W klasyfikacji ATP Race zajmują drugą pozycję, ale kandydatów do wyjazdu do Londynu jest bardzo wielu.

Łukasz Kubot (Polska, 2) / Marcelo Melo (Brazylia, 2) – Kyle Edmund (Wielka Brytania, Q) / Daniel Evans (Wielka Brytania, Q) 6:4, 6:3

Ich kolejnymi przeciwnikami będą faworyci gospodarzy, grający z dziką kartą Mao-Xin Gong i Ze Zhang. Chińczycy sprawili we wtorek niespodziankę, zwyciężając doświadczony fińsko-australijski debel Henri Kontinen i John Peers 4:6, 6:4, 10-7.

ATP Tokio:

Marin Cilić w dwóch setach pokonał Yuichiego Sugitę w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 500 w Tokio. Do II rundy awansowali też Hyeon Chung, który będzie kolejnym rywalem Chorwata, oraz Japończycy Yoshihito Nishioka i Go Soeda.

Marin Cilić (Chorwacja, 6) – Yuichi Sugita (Japonia, WC) 6:4, 6:4
Yoshihito Nishioka (Japonia) – Joao Sousa (Portugalia) 7:5, 6:3
Hyeon Chung (Korea Południowa) – Lorenzo Sonego (Włochy) 3:6, 6:3, 6:4
Go Soeda (Japonia, WC) – Jan-Lennard Struff (Niemcy) 4:6, 7:6(4), 6:3

Novak Djoković, który w Tokio wraca do tenisa po kontuzji ramienia, pierwszego dnia Rakuten Japan Open Tennis Championships 2019 zaprezentował się w grze podwójnej. Serb i partnerujący mu rodak Filip Krajinović przegrali 2:6, 6:4, 4-10 z oznaczonymi numerem czwartym Mate Paviciem i Bruno Soaresem.

Hubert Hurkacz i Benoit Paire bez powodzenia startowali w turnieju debla zawodów ATP World Tour 500 na kortach twardych w Tokio. Polsko-francuski duet musiał uznać wyższość utytułowanej francuskiej pary Nicolas Mahut i Edouard Roger-Vasselin.

WTA Pekin:

Belinda Bencić obroniła dwie piłki meczowe i pokonała Venus Williams w II rundzie turnieju WTA Premier Mandatory w Pekinie. Broniąca tytułu Karolina Woźniacka łatwo wygrała z Lauren Davis. Ashleigh Barty i Naomi Osaka awansowały do III rundy turnieju WTA Premier Mandatory w Pekinie. Odpadła Aryna Sabalenka, która przegrała z Darią Kasatkiną.

Elina Switolina (Ukraina, 3) – Yafan Wang (Chiny) 7:6(5), 7:6(1)
Belinda Bencić (Szwajcaria, 9) – Venus Williams (USA) 3:6, 6:3, 7:5
Katerina Siniakova (Czechy) – Jelena Ostapenko (Łotwa, WC) 6:2, 6:1

Karolina Woźniacka (Dania, 16) – Lauren Davis (USA, Q) 6:1, 6:3

Ashleigh Barty (Australia, 1) – Julia Putincewa (Kazachstan) 6:4, 6:2
Naomi Osaka (Japonia, 4) – Andrea Petković (Niemcy, Q) 6:2, 6:0
Petra Kvitova (Czechy, 7) – Kristina Mladenović (Francja) 6:4, 6:4
Sofia Kenin (USA, 15) – Anastazja Pawluczenkowa (Rosja) 6:3, 6:2
Daria Kasatkina (Rosja) – Aryna Sabalenka (Białoruś, 12) 6:4, 7:6(5)

LA:

MŚ 2019 Doha: 

Poniedziałek był czwartym dniem lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dausze. O medale rywalizowano w sześciu finałach: skoku wzwyż kobiet, rzutu dyskiem mężczyzn i biegach na 5000 m mężczyzn, 3000 m z przeszkodami kobiet, 800 m kobiet i 400 m ppł mężczyzn. W klasyfikacji medalowej prowadzą Amerykanie. Polska spadła na dwunaste miejsce.

W Polsce największe zainteresowanie wzbudził oczywiście finał skoku wzwyż, w którym Kamila Lićwinko zajęła piąte miejsce z wynikiem 1,98 m. Po raz trzeci z rzędu mistrzynią świata została Rosjanka Maria Lasitskene, drugie miejsce zajęła Jarosława Mahucznich z Ukrainy, a trzecie Amerykanka Cashti Cunningham.

Szwed Daniel Stahl z wynikiem 67,59 m został najlepszym dyskobolem świata. Drugi był Fredrick Dacres z Jamajki, trzeci Lukas Weisshaidinger z Austrii. Przedstawieniem jednej aktorki – Beatrice Chepkoech okazała się rywalizacja w biegu na 3000 m z przeszkodami. Rekordzistka świata nie dała rywalkom żądnych szans, ustanowiła nowy rekord mistrzostw i z wynikiem 8:57:84 zdobyła złoto. Wicemistrzynią została obrończyni tytułu Emmy Coburn z USA, a podium uzupełniła mistrzyni Europy – Niemka Gesa Krause. W biegu na 800 m najlepsza okazała się Halimah Nakaayoi z Ugandy, która minimalnie wyprzedziła dwie Amerykanki: Raevyn Rogers i Ajee Wilson. Natomiast w biegu mężczyzn na 5000 m triumfowali Etiopczycy – Muktar Edris na pierwszym miejscu i Selemon Baraga na drugim. Brązowy medal zdobył Mohammed Ahmed z Kanady. Wielkie emocje w finale 400 m przez płotki mężczyzn. Trzej wielcy faworyci rozdali medale między sobą, a wygrał obrońca tytułu, Norweg Karsten Walholm.

Klasyfikacja medalowa mistrzostw świata po czwartym dniu:

  1. USA 4 złote medale – 7 srebrnych – 2 brązowe
  2. Chiny 2-2-2
  3. Jamajka 2-2-0
  4. Kenia 2-1-0
  5. Etiopia 1-2-0
  6. Japonia 1-0-0
  7. Holandia 1-0-0
  8. Norwegia 1-0-0
  9. Szwecja 1-0-0
  10.    Uganda 1-0-0
  11. Bahrajn 0-1-1
  12. Wlk. Brytania 0-1-0
  13.   Polska 0-1-0
  14. Portugalia 0-1-0
  15. Ukraina 0-1-0

Opracował: Sławek Sobczak

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Wiadomości z USA i świata 1 października 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Globalna sprzedaż obligacji spółek przekroczyła w ubiegłym miesiącu po raz pierwszy 300 mld USD, bo inwestorzy niezmiennie szukają wyższych rentowności licząc na dalsze luzowanie polityki monetarnej przez banki centralne oraz pozytywny finał rozmów USA i Chin. Firmy na świecie wyemitowały i sprzedały we wrześniu obligacje rekordowej wartości ponad 308 mld dolarów. Oznacza to, że w 2019 roku wartość wyemitowanego długu może wzrosnąć najmocniej w historii i przekroczyć 2 bln dolarów.

Wczoraj inwestorzy na rynkach zbóż wyczekiwali przede wszystkim raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Instytucja ta miała bowiem podać dane dotyczące zapasów zbóż i wielu towarów rolnych na koniec sezonu 2018/2019, czyli na dzień 1 września br. Oczekiwano, że dane te zaprezentują wysoki poziom zapasów kukurydzy oraz soi, co potencjalnie mogłoby negatywnie wpłynąć na ceny obu tych towarów. Stało się jednak odwrotnie – wyliczenia USDA pokazały zaskakująco niski stan zapasów. W przypadku soi, zapasy na dzień 1 września obliczone zostały na 913 mln buszli, podczas gdy oczekiwania zakładały około 982 mln buszli. Ten zaskakująco niski odczyt wywołał zwyżkę notowań soi w Stanach Zjednoczonych – wczoraj przekroczyły one poziom 9 dolarów za buszel, a dzisiaj kontynuują zwyżkę. Warto jednak mieć na uwadze to, że zapasy soi i tak są o niebagatelne 108 proc. większe niż rok wcześniej, głównie ze względu na spadek popytu na amerykańską soję ze strony Chin w wyniku konfliktu handlowego. A więc wczorajszy pozytywny akcent jeszcze nie wystarczy, aby wzrosty cen soi były długotrwałe.

 

Koncern naftowy Aramco przywrócił w pełni produkcję osiąganą przed najgorszym w historii Arabii Saudyjskiej atakiem na jej instalacje naftowe. Ibrahim Al-Buainain, szef Aramco Trading powiedział, że 25 września spółka osiągnęła wydobycie na poziomie 9,9 mln baryłek dziennie, a od tego czasu jeszcze trochę wzrosło. Wydobycie jest większe niż przed atakiem w związku z koniecznością uzupełnienia nadszarpniętych zapasów. Al-Buainain podkreślił, że Arabia Saudyjska uruchomiła po ataku z 14 września część niewykorzystywanych mocy produkcyjnych. Ujawnił, że Aramco utrzymuje eksport ropy na poziomie ok. 7 mln baryłek dziennie.

 

W drugiej połowie minionego tygodnia notowania złota ruszyły dynamicznie w dół, czego rezultatem było zakończenie całego tygodnia w okolicach 1500 dolarów za uncję, czyli tuż przy ważnym psychologicznym poziomie wsparcia. Jak się jednak okazało – nie był to koniec ciągu zniżek. Bieżący tydzień przynosi gwałtowne spadki notowań złota. Wczoraj cena tego kruszcu zniżkowała o około 2 proc., a dzisiaj kontynuuje poruszanie się w dół. Obecnie notowania żółtego metalu oscylują w okolicach 1465-1470 dolarów za uncję.
Ceny złota znajdują się obecnie pod wyraźną presją podażową, wynikającą z siły amerykańskiego dolara. U.S. Dollar Index przekroczył 99 pkt. po raz pierwszy od wiosny 2017 roku i zbliża się obecnie do ważnej bariery na poziomie 100 pkt. Ewentualne zatrzymanie się wzrostów przy tym psychologicznym poziomie może dać wytchnienie notowaniom złota i przerwać spadki, przynajmniej na chwilę. Notowaniom złota ciążył także spadek awersji inwestorów do ryzyka, wynikający m.in. z nadziei na owocne negocjacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami – kolejna runda ma rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Tymczasem najbliższe dni mogą przynieść mało wyraziste sesje w obliczu rozpoczętych właśnie tygodniowych obchodów święta narodowego w Chinach.

 

Japoński rynek obligacji poczuł we wtorek co może się stać kiedy bank centralny i wielki fundusz emerytalny przestaną dawać mu wsparcie. Kontrakty terminowe na obligacje spadły we wtorek najmocniej od 2016 roku, co uruchomiło wezwania do uzupełniania depozytów przez inwestorów, po najgorszej od trzech lat pod względem popytu aukcji obligacji 10-letnich Japonii. Reakcją był wzrost rentowności na całej krzywej długu Japonii. Przecena rozlała się także na rynki obligacji USA oraz państw europejskich.

 

Po raz pierwszy od ponad roku Norwegia wzięła prawie 400 mln dolarów ze swojego funduszu inwestycyjnego. Stało się to w sierpniu kiedy na początku miesiąca cena ropy spadła do siedmiomiesięcznego minimum. Pobieranie pieniędzy z funduszu przez rząd Norwegii nie zdarza się często. Po raz pierwszy zdecydował się na taki ruch w 2016 roku. Powodem był spadek cen ropy, który ograniczył wpływy osiągane przez największego w Europie Zachodniej producenta surowca.

 

Ostatnie 24 godziny przyniosły zdecydowane umocnienie dolara w stosunku do euro. W rezultacie przy lekko rosnącym kursie euro cen amerykańskiej waluty na polskim rynku przekroczyła 4 złote. We wtorek o rano kurs EUR/USD wynosił 1,0892 po tym, jak nad ranem osiągnął najniższą wartość od maja 2017 roku. W efekcie notowania dolara zbliżyły się do 4,02 zł, co jest najwyższym poziomem od 2,5 roku. Jeszcze na początku lipca „zielony” był o 30 groszy tańszy. Polski złoty pozostaje słaby także w relacji do euro. Wtorkowy poranek przyniósł wzrost kursu euro po poniedziałkowym spadku notowań wspólnotowej waluty. Euro było wyceniane na 4,3767 zł, a więc o prawie grosz wyżej niż w poniedziałek wczesnym wieczorem. Powyżej czwórki utrzymały się także notowania franka szwajcarskiego. Za helwecką walutę dziś rano płacono 4,02 zł, czyli podobnie jak dzień wcześniej. Funt brytyjski był wyceniany na ponad 4,94 zł, a więc o 1,6 grosza wyżej niż w poniedziałek. Ale jeszcze tydzień temu szterling kosztował ponad 4,98 zł i był najdroższy od maja.

 

Gambia, państwo w zachodniej Afryce, którego gospodarka kształtuje się na poziomie miliarda dolarów, sąsiaduje z Senegalem i ze względu na dostęp do Atlantyku, jest uzależniona od turystyki. Niemal jedna trzecia PKB Gambii pochodzi właśnie z tej gałęzi gospodarki. Spora część pasażerów zaś, która odwiedzała białe, piaszczyste plaże Gambii, docierała tu za pośrednictwem biura Thomas Cook – według oficjalnych danych, było to ok. 45 proc. wszystkich turystów podróżujących do Gambii.  Brytyjska firma, która 23 września br. złożyła wniosek o likwidację, działała w Gambii od 20 lat. To może być szczególnie dotkliwe dla rządów prezydenta Adamy Barrowa, który postawił właśnie na turystykę, infrastrukturę i handel, tak by zwiększyć wzrost gospodarczy  – w 2016 roku osiągający zaledwie 0,4 proc. Był to również ostatni rok rządów eks dyktatora Yahyi Jammeha, który zafundował krajowi biedę, korupcję i pogwałcenie praw człowieka. Bankructwo biura podróży nie mogło nastąpić w gorszym momencie: dosłownie parę tygodni przed sezonem wakacyjnym, który w Gambii zaczyna się w połowie października.

 

Producent baterii Energizer pozwał producenta baterii Duracell. Zarzuca mu wprowadzanie w błąd konsumentów, donosi Reuters. W pozwie złożonym w sądzie na Manhattanie Energizer Holdings twierdzi, że reklama na opakowaniach nowych baterii „Optimum” Duracella wprowadzają konsumentów w błąd twierdzeniem, że oferują „ekstra żywotność” i „ekstra moc”, gdy jednocześnie tzw. drobnym drukiem umieszczono tam także informację, iż nowe baterie mogą być lepsze od innych baterii Duracella, a nie rywali spółki, a do tego tylko w niektórych urządzeniach.

Opracował: Sławek Sobczak

 

 

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

SPORT 2 października 2019

$
0
0

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Piłka nożna:

El. ME 2020:

Jerzy Brzęczek powołał Dominika Furmana do reprezentacji na mecze z Łotwą i Macedonią Północną w eliminacjach Euro 2020.  Selekcjoner podjął taką decyzję po dwóch kontuzjach swoich zawodników: Dawida Kownackiego i Karola Linettego. Furmana powołał awaryjnie, z pomocnikiem współpracował wcześniej w Wiśle Płock, którą trenował przed objęciem reprezentacji. Furman jest piłkarzem Wisły od 2016 roku. Wcześniej występował w Legii, Toulouse i Hellas Verona. W polskiej ekstraklasie zagrał 183 razy.

Liga Mistrzów:

Wyjazdowa wygrana Bayernu Monachium 7:2 z Tottenhamem była wydarzeniem wtorkowych spotkań Ligi Mistrzów. Dwie bramki zdobył Robert Lewandowski, a cztery Serge Gnabry. Wygrał w LM Juventus, przegrał Lokomotiw.

Grupa A:

Real Madryt – Club Brugge 2:2 (0:2) –> RELACJA
0:1 – Emmanuel Dennis 10′
0:2 – Emmanuel Dennis 39′
1:2 – Sergio Ramos 56′
2:2 – Casemiro 85′

Galatasaray Stambuł – Paris Saint-Germain 0:1 (0:0) –> RELACJA
0:1 – Mauro Icardi 52′

Grupa B:

Crvena Zvezda Belgrad  – Olympiakos Pireus 3:1 (0:1) –> RELACJA
0:1 – Ruben Semedo 37′
1:1 – Milos Vulić 62′
2:1 – Nemanja Milunović 87′
3:1 – Richmond Boakye 90′

Tottenham Hotspur – Bayern Monachium 2:7 (1:2) –> RELACJA
1:0 – Son Heung-Min 12′
1:1 – Joshua Kimmich 15′
1:2 – Robert Lewandowski 45′
1:3 – Serge Gnabry 53′
1:4 – Serge Gnabry 55′
2:4 – Harry Kane (k.) 62′
2:5 – Serge Gnabry 83′
2:6 – Robert Lewandowski 87′
2:7 – Serge Gnabry 88′

Robert Lewandowski strzelał gole w każdym oficjalnym meczu Bayernu w tym sezonie. Strzelił już 14 goli w 10 meczach. W środę strzelił też 55. i 56. gola w rozgrywkach Ligi Mistrzów i dogonił piątek w klasyfikacji wszech czasów Ruuda van Nistelrooya.

Grupa C:

Atalanta Bergamo – Szachtar Donieck 1:2 (1:1) –> RELACJA
1:0 – Duvan Zapata 28′
1:1 – Junior Moraes 41′
1:2 – Manor Solomon 90+5′

Manchester City – Dinamo Zagrzeb 2:0 (0:0) –> RELACJA
1:0 – Raheem Sterling 66′
2:0 – Phil Foden 90+5′

Grupa D:

Juventus Turyn – Bayer 04 Leverkusen 3:0 (1:0) –> RELACJA
1:0 – Gonzalo Higuain 17′
2:0 – Federico Bernardeschi 61′
3:0 – Cristiano Ronaldo 87′

Lokomotiw Moskwa – Atletico Madryt 0:2 (0:0) –> RELACJA
0:1 – Joao Felix 48′
0:2 – Thomas Partey 58′

Grzegorz Krychowiak był najlepszym piłkarzem Lokomotiwu Moskwa w przegranym 0:2 meczu LM z Atletico Madryt. Polak miał kilka okazji do zdobycia gola. Po nieudanych zagraniach nie ukrywał swojej wściekłości.

Inter Mediolan kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa w lidze włoskiej. W 2. kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów powalczy z FC Barcelona. W środę zagrają też drużyny Polaków. Dwie z nich w Genku.

GRUPA E:

KRC Genk – SSC Napoli / śr. 02.10.2019 godz. 18:55

Liverpool FC – Red Bull Salzburg / śr. 02.10.2019 godz. 21:00

GRUPA F:

Slavia Praga – Borussia Dortmund / śr. 02.10.2019 godz. 18:55

FC Barcelona – Inter Mediolan / śr. 02.10.2019 godz. 21:00

GRUPA G:

Zenit Sankt Petersburg – Benfica Lizbona / śr. 02.10.2019 godz. 21:00

RB Lipsk – Olympique Lyon / śr. 02.10.2019 godz. 21:00

GRUPA H:

Valencia CF – Ajax Amsterdam / śr. 02.10.2019 godz. 21:00

Lille OSC – Chelsea FC / śr. 02.10.2019 godz. 21:00

Serie A:

Słaby start AC Milan i kiepska gra Krzysztofa Piątka mocno wpłynęły na jego wartość rynkową. “La Gazzetta dello Sport” donosi, że polski napastnik jest w tym momencie wart “tylko” 25 milionów euro.  Tym samym jego wartość na przestrzeni kilku miesięcy spadła o 30 procent. AC Milan kupił go z Genui za 35 mln.  Tuż po transferze, gdy Piątek strzelał bramkę za bramką, mówiło się, że potencjalni kupcy będą musieli wyłożyć za Polaka nawet ponad 70 mln. Teraz jego wartość znacząco zmalała.

Copa Libertadores:

Piłkarze River Plate Buenos Aires pokonali stołecznego rywala Boca Juniors 2:0 w pierwszym meczu półfinałowym Copa Libertadores. Ze względu na ubiegłoroczne incydenty spotkanie rozgrywane było pod ścisłym nadzorem policji, kamer i dronów. Tym razem było bezpiecznie. Na trybunach zasiadło 70 tysięcy widzów. Miejscowe media poinformowały, że przed meczem zmarł 51-letni kibic River Plate. Do tragedii doszło przed wejściem na obiekt, a powodem była niewydolność serca. W drugiej parze 1/2 finału zagrają brazylijskie kluby Gremio Porto Alegre i Flamengo Rio de Janeiro. Finał odbędzie się 23 listopada w Santiago.

Siatkówka:

Puchar Świata siatkarzy:

Reprezentanci Polski odnieśli drugie zwycięstwo w tegorocznej edycji Pucharu Świata. W środę podopieczni Vitala Heynena pokonali Japonię 3:1.  Udany powrót do reprezentacji, po kontuzji kręgosłupa, zanotował Bartosz Kurek. Wygrana sprawiła, że Polacy po rozegraniu 2 kolejek Pucharu Świata zajmują drugie miejsce w tabeli. Wyżej są tylko Brazylijczycy, którzy oba swoje mecze wygrali po 3:0 (z Kanadą i Australią). Dość niespodziewanie na trzeciej pozycji sklasyfikowani są Egipcjanie.  Egipt ponownie wygrał. W meczu z Iranem nie był faworytem, mimo to zaskoczył przeciwnika i pokonał go 3:1.  Reprezentacja Włoch poniosła drugą porażkę na turnieju Pucharu Świata. Azzuri tym razem musieli uznać wyższość Amerykanów. Kolejny triumf na swoje konto dopisali Argentyńczycy, którzy rozprawili się z Tunezją w czterech setach.  Sborna w środę wygrała po raz drugi. Długo na to pracowała, a zanim zeszła z boiska zadowolona, musiała przeprowadzić pościg. Reprezentacja Rosji pokonała 3:2 Kanadę, choć po dwóch setach było 0:2. Łącznie w ramach Pucharu Świata każdy z zespołów rozegra po 11 meczów. O kolejności decyduje najpierw liczba wygranych meczów, następnie zdobyte punkty, wyższy stosunek setów, “małych” punktów, a ostatnim kryterium jest mecz bezpośredni.

Koszykówka:

VTB:

Bez niespodzianki i bez emocji w Zielonej Górze. Murowany faworyt Zenit Sankt Petersburg wygrał pewnie ze Stelmetem Enea BC 92:67. To druga porażka podopiecznych Żana Tabaka w lidze VTB.  W barwach Zenitu pokazał się Mateusz Ponitka. Pojedynek rozpoczął w wyjściowej piątce, jednak na parkiecie spędził zaledwie 15 minut. Zaliczył 4 “oczka” (2/2 z gry), 2 zbiórki, asystę i przechwyt.

Puchar Europy:

Świetne wieści z Niemiec! Asseco Arka Gdynia pokonała EWE Baskets Oldenburg 78:74 na inaugurację rozgrywek Pucharu Europy.  Zawodnikiem spotkania był niewątpliwie Josh Bostic, który zdobył 21 punktów, miał siedem zbiórek i sześć asyst. W 2. kolejce Asseco Arka podejmie Unicaje Malaga. Spotkanie zaplanowano na 9 października.

Tenis:

ATP Tokio:

Novak Djoković w dwóch setach pokonał Go Soedę i w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 500 w Tokio zmierzy się z Lucasem Pouille’em. Alex de Minaur i Pablo Carreno, mistrzowie z zeszłego tygodnia, odpadli, mimo meczboli.

Novak Djoković (Serbia, 1) – Go Soeda (Japonia, WC) 6:3, 7:5
Lucas Pouille (Francja, 5) – Yoshihito Nishioka (Japonia) 6:1, 6:2
Reilly Opelka (USA) – Gilles Simon (Francja) 7:6(4), 7:6(2)
Yasutaka Uchiyama (Japonia, Q) – Radu Albot (Mołdawia) 6:7(2), 6:3, 6:4

David Goffin (Belgia, 3) – Pablo Carreno (Hiszpania) 1:6, 7:6(8), 6:0
Lloyd Harris (RPA, SE) – Alex de Minaur (Australia, 8) 6:3, 6:7(6), 7:6(8)
John Millman (Australia, Q) – Adrian Mannarino (Francja) 4:6, 6:3, 6:4

ATP Pekin:

Andy Murray w dwóch setach pokonał Matteo Berrettiniego w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 500 w Pekinie. Do 1/8 finału we wtorek awansowali także m.in. najwyżej rozstawiony Dominic Thiem oraz Stefanos Tsitsipas i John Isner.

Dominic Thiem (Austria, 1) – Richard Gasquet (Francja) 6:4, 6:1
Stefanos Tsitsipas (Grecja, 3) – Dusan Lajović (Serbia) 4:6, 6:3, 6:4
Fabio Fognini (Włochy, 6) – Michaił Kukuszkin (Kazachstan) 6:4, 4:6, 7:6(6)
Sam Querrey (USA) – Roberto Bautista (Hiszpania, 5) 7:6(2), 4:1 i krecz
John Isner (USA) – Gael Monfils (Francja, 7) 6:4, 6:7(5), 6:3
Andy Murray (Wielka Brytania, PR) – Matteo Berrettini (Włochy, 8) 7:6(2), 7:6(7)
Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) – Guido Pella (Argentyna) 6:4, 7:6(3)
Diego Schwartzman (Argentyna) – Fernando Verdasco (Hiszpania) 6:4, 3:6, 6:3
Felix Auger-Aliassime (Kanada) – Albert Ramos (Hiszpania, SE) 6:3, 6:4

WTA Pekin:

Andżelika Kerber i Sloane Stephens na II rundzie zakończyły występ w turnieju WTA Premier Mandatory w Pekinie. Broniąca tytułu Karolina Woźniacka pokonała Christinę McHale.

Karolina Woźniacka (Dania, 16) – Christina McHale (USA, Q) 6:4, 6:0
Polona Hercog (Słowenia) – Andżelika Kerber (Niemcy, 10) 6:4, 6:2
Saisai Zheng (Chiny – Sloane Stephens (USA, 13) 6:3, 6:1
Alison Riske (USA) – Ajla Tomljanović (Australia) 6:3, 3:6, 6:4

LA:

MŚ 2019 Doha: 

We wtorek o medale rywalizowano w czterech konkurencjach. Mężczyźni rywalizowali w skoku o tyczce oraz w biegach na 200 i 800 metrów. Panie zaś walczyły o medale w rzucie oszczepem. Tam triumfowała Australijka Barber Kelsey-Lee z wynikiem 66,56 m., wyprzedzając Chinki – Liu Shiying i Lyu Huihui. To pierwsze w historii złoto wywalczone przez Australię w tej dyscyplinie.  Kelsey-Lee Barber po pięciu próbach zajmowała dopiero czwarte miejsce i wszystko wskazywało na to, że zakończy zawody poza podium. W ostatniej kolejce postawiła wszystko na jedną kartę – posłała oszczep na 66,56 m i w niesamowitych okolicznościach wywalczyła tytuł mistrzyni świata.

W skoku o tyczce panów najlepszy był Amerykanin Sam Kendricks, który wyprzedził Szweda Armanda Duplantisa oraz naszego reprezentanta, Piotra Liska.

W biegu na 800 metrów również triumfował Amerykanin – Donavan Brazier – który uzyskał czas 1:42.34 min. Zawodnik z USA wyprzedził Bośniaka – Amela Tukę – i Kenijczyka – Fergusona Cheruiyota Roticha.  Amerykanin ustanowił nowy rekord mistrzostw świata na tym dystansie. Takiego wyniku (1:42.34) nie było od 30 lat.

W biegu na 200 metrów tak samo najlepszy był Amerykanin. Z czasem 19.83 najlepszy był Noah Lyles. Drugie miejsce zajął Kanadyjczyk Andre De Grasse, a trzecie reprezentant Ekwadoru – Alex Quinonez.

Sesja popołudniowa piątego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dosze, z wyjątkiem Krystiana Zalewskiego, była udana dla Biało-Czerwonych. Najpierw ze świetnej strony w kwalifikacjach pokazali się Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki. W eliminacjach Polacy mieli najdłuższe rzuty.

Z dobrej strony w eliminacjach na 400 metrów przez płotki pokazała się Joanna Linkiewicz. 29-letnia wrocławianka zajęła 3. miejsce w swoim biegu eliminacyjnym i bezpośrednio awansowała do półfinału. Łącznie reprezentantka Polski miała 20. Czas.

O wiele słabiej zaprezentował się Krystian Zalewski. 30-latek zajął ostatnie, 15. miejsce w swoim biegu eliminacyjnym i o finale na 3000 metrów z przeszkodami mógł zapomnieć.

W półfinałach na 400 metrów pobiegły dwie nasze reprezentantki. Zarówno Justyna Święty-Ersetic jak i Iga Baumgart-Witan spisały się rewelacyjnie. Obie wywalczyły awans do finału; Święty-Ersetic bezpośrednio, zajmując 2. miejsce w swoim biegu, a Baumgart-Witan z grona szczęśliwych przegranych (3. w swoim biegu z życiówką 51,02)

Amerykanie wciąż prowadzą w klasyfikacji medalowej lekkoatletycznych mistrzostw świata. Polska, mimo medalu Piotra Liska, spadła na 13. miejsce.  Na naszym koncie są dwa medale – srebrny oraz brązowy. Taki sam dorobek mają reprezentanci Bahrajnu. Bezpośrednio przed nami znajdują się jeszcze m.in. Kanadyjczycy, którzy zgromadzili cztery krążki – srebrny i trzy brązowe.

  1. USA 7-7-2
  2. Chiny 2-3-3
  3. Jamajka 2-2-0
  4. Kenia 2-0-2
  5. Etiopia 1-2-0
  6. Szwecja 1-1-0
  7. Norwegia 1-0-0
  8. Japonia 1-0-0
  9. Uganda 1-0-0
  10. Holandia 1-0-0
  11. Australia 1-0-0
  12. Kanada 0-1-3
  13. Bahrajn 0-1-1
  14. Polska 0-1-1
  15. Bośnia i Hercegowina 0-1-0
  16. Ukraina 0-1-0
  17. Portugalia 0-1-0
  18. Wlk. Brytania 0-1-0

Opracował: Sławek Sobczak

To jest NIELEGALNA KOPIA artykulu: ORGINAL znajduje sie pod adresem www.meritum.us

Viewing all 9380 articles
Browse latest View live